Warszawski Orszak Trzech Króli wyruszy, 6 stycznia o godzinie 12:00, spod pomnika Mikołaja Kopernika.
Hasłem tegorocznego wydarzenia jest „Kłaniajcie się Królowie”.
Orszak przejdzie na plac Zamkowy, gdzie zaplanowano kolędowanie, które potrwa aż do godz. 20:00. Wystąpią m.in. Joszko Broda i Darek Malejonek.
Na uczestników będą czekają korony i śpiewniki.
Organizatorzy warszawskich uroczystości przygotowali m.in. powitanie Maryi, której towarzyszyć będzie Józef prowadzący żywego osiołka, scenki z udziałem uczniów warszawskich szkół, pokłon Trzech Królów, polonez z udziałem mieszkańców Warszawy do kolędy „Bóg się rodzi” i kolędowanie z Joszkiem Brodą.
W orszaku, który przejdzie Krakowskim Przedmieściem pojawią się Święta Rodzina, pojazd z Aniołem obwieszczającym Narodzenie Zbawiciela, Gwiazdor niosący gwiazdę orszakową, Kolędnicy, Turoń, pastuszkowie, Orszak Europejski, Azjatycki i Afrykański.
W różne postaci wcielą się aktorzy-amatorzy.
Wspólne kolędowanie na placu Zamkowym potrwa do godz. 20:00.
Hasło i pokłon
Hasło Orszaku Trzech Króli 2025 „Kłaniajcie się królowie!” jest fragmentem pastorałki „Do szopy, hej pasterze”. Ukazała się ona po raz pierwszy w śpiewniku Ottona Mieczysława Żukowskiego pt. „Śpiewajmy Panu” w 1931 roku we Lwowie. W tekście utworu znajduje się fragment zapraszający Królów do pokłonu.
To w tym roku temat przewodni, ze względu na ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Jubileuszowy, 2025 lat od narodzenia Chrystusa, oraz ze względu na przypadającą 1000 rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego Króla Polski.
Pomysł
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która w 2008 roku po raz pierwszy przeniosła na ulice Warszawy tradycyjne przedstawienie wystawiane do tej pory w szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Inicjatywę szybko podchwyciły inne szkoły oraz miejscowości w Polsce i na świecie.
W zeszłym roku wzięło w niej udział 880 miejscowości w Polsce.
Za część kolędowania odpowiada w tym roku Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy. Od lat Centrum prowadzi akcję PoKolędzie JP2, zapraszając chóry, schole i zespoły do odwiedzania z kolędą miejsc o utrudnionym dostępie do kultury. Są to m.in hospicja, domy pomocy społecznej, domy seniora czy więzienia.
Akcja kolędowania potrwa do 2 lutego.