0

Rok wojny na Ukrainie

Flaga Ukrainy
Flaga Ukrainy
fot. Warszawa.pl

Od 24 lutego 2022 roku przez Warszawę przejechało ponad 1 100 000 uchodźców z Ukrainy.

W pierwszych dniach wojny po pomoc zgłaszało się nawet 40000 osób dziennie.

Obecnie do stolicy Polski dociera ok. 7000 uchodźców tygodniowo, z czego ok. 95% rusza w dalszą podróż. Według oficjalnych danych wśród mieszkańców Warszawy wciąż jest ponad 104000 obywateli Ukrainy, wśród nich 17000 to młodzież i dzieci, uczęszczające do miejskich placówek oświatowych – przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

W stołecznych szpitalach przez ostatnie 12 miesięcy urodziło się 359 dzieci ukraińskich.

W 2022 roku urząd miasta Warszawa przeznaczył 52 mln zł na pomoc uchodźcom ze  środków samorządowych.

Wszyscy, którzy musieli uciec przed wojną z własnych domów, szukali najpierw bezpiecznego schronienia, ale później także pracy. Ważnym punktem na pomocowej mapie stolicy stała się ul. Marszałkowska 77/79.

15 marca 2022 r. uruchomiono tam punkt dla osób z Ukrainy.
Uchodźcy mogą się tam zarejestrować, szukać ofert pracy, i szkoleń, a wykwalifikowani pracownicy punktu posługują się językiem ukraińskim lub rosyjskim.

Od początku działania punktu do 31 grudnia 2022 r. zarejestrowano 5561 osób, z czego 4871 to kobiety (88%). Wśród rejestrujących się od początku dominują osoby z wykształceniem wyższym (61% ogółu), druga duża grupa to osoby z wykształceniem średnim (33%). Uchodźcy w 42% deklarują znajomość języka polskiego i w 34% znajomość języka angielskiego.

Deklarowane preferencje zawodowe wszystkich zarejestrowanych obywateli Ukrainy obejmują branże: gastronomia (kelnerzy, bariści, kucharze, pomoc kuchenna), fryzjer/kosmetyczka, sprzątanie (w tym hotelarstwo), handel/sprzedaż (w tym sprzedawcy, kasjerzy), logistyka (pakowacze, magazynierzy, wykładanie towaru), produkcja – prace proste, specjaliści – branża IT i inne (wymagany język polski lub angielski), usługi opiekuńcze (opieka nad dziećmi, osobami starszymi, osobami niepełnosprawnymi).

W rocznicę napaści Rosji na Ukrainę jedna z wolskich szkół przygotowała rozmowy z uczniami uchodźcami. Mówią o tęsknocie, rozłące z rodzinami, ale też o tym, jaka jest polska szkoła.

Urząd Dzielnicy Wola zaprasza do obejrzenia filmu na stronie i w mediach społecznościowych urzędu dzielnicy:

Jest ich pięcioro, starsze dziewczyny chodzą do 7 klasy, młodsi chłopcy i ich koleżanka są dopiero w nauczaniu początkowym. To, co ich łączy, to fakt, że do Szkoły Podstawowej nr 221 na Woli trafili po rosyjskiej agresji. Przyjechali ze Lwowa, Charkowa i Kijowa.

24 lutego 2023 04:00
[fbcomments]