0

Gimnastyczna Warszawska Jesień

Warszawska Jesień 2019
Warszawska Jesień 2019
fot. Wiesław Samojeden

Odbyła się VII edycja Międzynarodowego Turnieju w Gimnastyce Artystycznej Warszawska Jesień.

W dniach 30.11-01.12.2019 na hali widowiskowo-sportowej „POLNA” OSiR Dzielnicy Śródmieście w Warszawie przy ul. Polnej 7a mieszkańcy Warszawy mieli niebywałą okazję do obejrzenia i kibicowania na żywo młodym zawodniczkom. To już siódma edycja prestiżowego Międzynarodowego Turnieju w Gimnastyce Artystycznej Warszawska Jesień organizowanego przez Gimnastyczny Warszawski Klub Sportowy Ajsedora we współpracy z władzami m.st. Warszawy.

W samym sercu Warszawy była okazja, aby oglądać wymagającą niezwykłego poświęcenia, a zarazem jedną z najpiękniejszych z dyscyplin sportowych jaką jest gimnastyka artystyczna. W ciągu 2 dni trwania zawodów odbyła się rywalizacja blisko 320 zawodniczek w różnych grupach wiekowych – od 5 do 17 lat, w 48 kategoriach. W rywalizacji o medale wzięło udział 37 klubów. Obok zawodniczek z Polski, konkurowały reprezentantki klubów gimnastycznych z krajów będących w światowej czołówce, m.in.: Białorusi, Rosji, Litwy, Ukrainy, Belgii i Finlandii i Izraela.

W sobotę 30.11.2019 w godzinie 14:30 podczas uroczystego otwarcia zawodów oglądaliśmy specjalnie przygotowany występ baletu w wykonaniu tancerki-koryfejki Polskiego Baletu Narodowego Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Pani Margarity Simonovej, odtwórczyni głównej roli Julii Olszańskiej w filmie Walerija Todorowskiego „Bolszoj”.

Warszawska Jesień 2019 - występ Margarity Simonovej
Warszawska Jesień 2019 – występ Margarity Simonovej
fot. Aneta Szolc

W niedzielę 01.12.2019 o g.18 na hali sportowej „Polna” rozegrane zostały Mistrzostwa Mazowsza Młodzieżowca (Seniorek – klasa mistrzowska) w gimnastyce artystycznej zorganizowane wspólnie z Unią Związków Sportowych Warszawy i Mazowsza oraz Warszawsko-Mazowieckim Związkiem Sportów Gimnastycznych.

Wyniki wieloboju

 1. miejsce: Adrianna Zamirska (UKS Irina)
 2. miejsce Szczygieł Anna (UKS Irina)
 3. miejsce: Jamin Pauline (GWKS Ajsedora)
 4. miejsce: Janiszek Aleksandra (IKS AWF Warszawa).
Warszawska Jesień 2019 - na podium
Warszawska Jesień 2019 – na podium
fot. Aneta Szolc

Swoją obecnością Warszawską Jesień 2019 oraz Mistrzostwa Mazowsza Młodzieżowca zaszczycili m.in.:

 • Luc Jacobs, Ambasador Królestwa Belgii,
 • Anastasiia Shubina, Attaché ds. Kultury Federacji Rosyjskiej,
 • Magdalena Wojciechowska, zastępca burmistrza Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy,
 • Agata Socha z Wydziału Sportu i Spraw Społecznych dla Dzielnicy Śródmieście,
 • Michał Lenartowicz, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia AWF,
 • Jerzy Rutkowski, Wiceprezes Warszawsko Mazowieckiego Związku Sportów Gimnastycznych,
 • Irina Lortkipanidze, Członek Zarządu Sekcji Gimnastyki Artystycznej Polskiego Związku Gimnastycznego,
 • Sławomir Kordaszewski, Prezes UKS Irina,
 • Tamara Stratius, Mistrzyni Europy w biegu na 200 m przez płotki,
 • dyrektorzy i kierownictwo placówek edukacyjnych oraz ośrodków sportowych.

Dzięki szerokiej promocji Turnieju, trybuny wypełniły się ogromną ilością zaangażowanych widzów. Jednocześnie w trakcie trwania imprezy. Transmisję online  obejrzało ponad 10.000 widzów zgromadzonych przed internetem, którzy śledzili   zawody.

Występy gimnastyczek odbywały się na polu o boku 13 metrów. Zawodniczki mogły sprawdzić swoje umiejętności fizyczne, motywację i zaangażowanie do rywalizacji sportowej w 90-sekundowych układach gimnastycznych tanecznych i z przyborami pod okiem utytułowanej sędzi głównej zawodów Liudmiły Valasiuk oraz licznie przybyłych licencjonowanych międzynarodowych sędzin. Oceniały one trudności układu, poprawności wykonania poszczególnych elementów, technice ciała i technice wykorzystania przyboru, a także wartości artystycznej.

Każdy występ i pokaz był różnorodny. Młode gimnastyczki musiały wykazać się lekkością i łatwością tańca, gracją, koordynacją ruchową i rytmiczną, elastycznością, skocznością jednocześnie prezentując niezwykłą siłę, wytrzymałość i równowagę. Zawodniczki wykonywały układy taneczno-akrobatyczne bez przyborów lub w wyższych kategoriach wiekowych z przyborami takimi jak: piłka, wstążka, obręcz, skakanka, para maczug.

Gimnastyka artystyczna jest dziedziną sportu, która w dużej mierze bazuje na tańcu klasycznym lub charakterystycznym. Jest dyscypliną dość wszechstronną, gdyż każdy układ obok wymaganych elementów czysto tanecznych zawiera niezwykle trudne elementy gimnastyczne i akrobatyczne.

Wyćwiczona gibkość oraz idealnie rozciągnięcie przy jednoczesnym wykorzystaniu różnorodności ruchu całego ciała za pomocą tańca sprawia, że gimnastyka artystyczna to spora ekspresja emocji. Połączenie w jednym układzie elementów tańca, spektakularnych figur i efektownych akrobacji sprawił, że każdy występ był niezwykle widowiskowy. Nieprzeciętności talentów gimnastycznych dodał bardzo młody wiek uczestników tego międzynarodowego turnieju.

Najmłodsze startujące zawodniczki miały zaledwie 6 lat.
W czasie całych zawodów dało się słyszeć żywiołowy doping kibiców na trybunach.

Warszawska Jesień 2019 - zdjęcie zbiorowe
Warszawska Jesień 2019 – zdjęcie zbiorowe
fot. Adko Photography

Dzięki wsparciu władz m.st. Warszawy i dużym zaangażowaniu rodziców udało się przeprowadzić zawody na najwyższym poziomie. Turniej był niepowtarzalną okazją do zaprezentowania swoich umiejętności i porównania ich z innymi gimnastyczkami w tym samym wieku z całego świata. Dla wielu zaczynających swoją przygodę z gimnastyką dziewczynek był to pierwszy publiczny występ przy udziale zawodniczek z całego świata, każdy udział w zawodach jest zdobywaniem dodatkowych doświadczeń. Dla wielu dziewczynek była to niepowtarzalna okazja również do nawiązania wielu międzynarodowych znajomości.

3 grudnia 2019 19:52