Telefon Zaufania dla osób starszych

Telefon Zaufania dla osób starszych
Telefon Zaufania – dla osób starszych
fot. MBU

„Troski i kłopoty dzielone z drugim człowiekiem maleją o połowę” to motto Telefonu Zaufania dla osób starszych, który w październiku ubiegłego roku zainicjował swoją działalność.  Od kwietnia Telefon rozszerzył godziny funkcjonowania.
Jego numer to 22 635 09 54

Telefon Zaufania szczególnie adresowany jest do osób starszych, samotnych, potrzebujących wsparcia psychologicznego. Ma przeciwdziałać izolacji społecznej osób starszych, a jednocześnie pełnić funkcję informacyjną i doradczą. Znaczna część rozmów dotyczy porad i informacji – co?, gdzie?, kiedy?, co jest niesłychanie ważne dla ludzi starszych często nie orientujących się w realiach szybko zmieniającego się życia
 i możliwościach, z których mogą korzystać –
 mówi Joanna Mielczarek, dyrektor ds. projektów i promocji Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich”.

W ciągu czterech pierwszych miesięcy dyżuranci Telefonu odebrali ok. 200 rozmów. I choć początkowo Telefon miał mieć skalę lokalną – Mazowsze – to dziś możemy się pochwalić telefonami od seniorów z całej Polski. Tematyka rozmów to przede wszystkim wsparcie w chorobie, radzenie w poczuciu osamotnienia i bezradności. To też informowanie o inicjatywach na rzecz seniorów i zachęcanie do udziału w nich. Zdarzyły się też telefony o charakterze interwencyjnym i wierzmy, że rozmowa z profesjonalnymi dyżurantami Telefonu pomogła w zażegnaniu niejednej sytuacji kryzysowej. – kontynuuje Joanna Mielczarek

Od kwietnia Telefon działa w poniedziałki,  środy i czwartki w godzinach 17.00 – 20.00, we wtorki w godz. 9.00 – 12.00. Dodatkowo we środy w godz. 14.00 – 16.00 ma miejsce dyżur z tematyki choroby Alzheimera.

Partnerem merytorycznym Telefonu Zaufania są eksperci Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Plakat - Telefon Zaufania dla osób starszych
Telefon Zaufania – dla osób starszych

Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” działa w Polsce od 2002 roku. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Działa w ramach sieci stowarzyszenia «petits frères des Pauvres», które powstało w 1946 roku we Francji i istnieje w 8 krajach na terenie Europy i Ameryki.

Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” pomaga samotnym, starszym osobom.

mali bracia Ubogich” to dziesiątki wolontariuszy, którym bliskie sercu jest przeciwdziałanie marginalizacji starszych osób i łamanie stereotypów dotyczących starości.
W 2013 roku otoczyliśmy opieką ponad 300 potrzebujących seniorów.

Sprawiamy, że życie seniorów staje się lepsze. Integrujemy pokolenia.

Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” jest m.in. parterem ogólnopolskiej płaszczyzny „Forum 50+. Seniorzy XXI wieku!” a w latach 2007-2012 roku przewodniczyło pracom Komisji Dialogu Społecznego ds. Osób Starszych i Kombatantów w Warszawie.

W 2008 roku Stowarzyszenie brało czynny udział w pracach przy tworzeniu Strategii Społecznej Warszawy, a w 2009 liderowało pracom nad Programem „Warszawa przyjazna seniorom.”
Na przestrzeni kilku lat przedstawiciele Stowarzyszenia brali udział w wielu konsultacjach dokumentów społecznych różnego szczebla. Przedstawiciel „mbU” zasiada m.in. w Zespole Ekspertów ds. Osób Starszych przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich oraz grupie ds. seniorów w zespole zadaniowym powołanym przez Wojewodę Mazowieckiego.

Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” to przyjaciele osób starszych.

 

13 maja 2014 20:48