XV Motocyklowy Rajd Katyński

W sobotę 22.08.2015 ponad 70 motocyklistów z Polski oraz z zagranicy wyruszyło z przed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie na XV Międzynarodowy Rajd Katyński.

W ciągu trzech tygodni jego uczestnicy mają pokonać 8,5 tysiąca kilometrów.

Trasa jubileuszowego Rajdu jest niezwykła gdyż jego uczestnicy dotrą aż na Syberię – do Tobolska. Po drodze mają składać wieńce i zapalić znicze w miejscach pamięci polskich bohaterów.

Ważnym elementem  tego Rajdu jest pomoc Polakom na Wschodzie, a m.in. polskim dzieciom i ich opiekunom.

Uczestnicy Rajdu:

Co roku staramy się, aby jechały z nami przynajmniej 2-3 samochody wypełnione darami, wśród których znajdują się podręczniki, przybory szkolne, sprzęt sportowy, czy nawet słodycze.

Uroczystość, jak co roku, przygotowana została przez Garnizon Warszawski Wojska Polskiego.

Komandor tegorocznego Rajdu Katyńskiego płk Mieczysław Struś złożył meldunek, który odebrał ks. płk Sławomir Żarski.

Potem jego uczestnicy odśpiewali hymn Polski oraz złożyli wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.

W uroczystości, można było spotkać mieszkańców Warszawy.

Gośćmi Honorowymi byli Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego oraz Krzysztof Jaraczewski wnuk marszałka Józefa Piłsudskiego.

Krzysztof Jaraczewski
Krzysztof Jaraczewski
Andrzej Pilecki
Andrzej Pilecki

Komandor Rajdów Katyńskich, ich pomysłodawca i organizator Wiktor Węgrzyn mówił, że uczestnicy Rajdu po raz piętnasty jadą spotkać się z naszymi przyjaciółmi, Polakami mieszkającymi na Kresach. Wiktor Węgrzyn podczas swojego wystąpienia odniósł się do sytuacji jaka miała miejsce pod koniec kwietnia br., gdy polska Straż Graniczna nie wpuściła do naszego kraju grupy rosyjskich motocyklistów deklarujących, że są z Memoriału Drogami Chwały.

Wiktor Węgrzyn zwrócił uwagę, że w związku z tegorocznym Rajdem Katyńskim najczęstszym zadawanym mu pytanie jest: czy Rosjanie wpuszczą motocyklistów do swojego kraju. „

Ja tego nie wiem, ale przypuszczam, że oni nie zniżą się do poziomu warszawskiej administracji ,zachowają zdrowy rozsądek i że przejedziemy bez kłopotów.

Symboliczny znak do rozpoczęcia Rajdu – strzał z pistoletu startowego – oddał żołnierz Armii Krajowej kpt. Hieronim Pakulski po czym motocykliści wyruszyli na trasę rajdu.

Zakończenie XV Rajdu Katyńskiego zaplanowano w niedzielę 13 września przy Pomniku Katyńskim w Warszawie.

Moją całą sympatię do tej jakże pięknej imprezy zaburzyły wypowiedzi niektórych osób zabierających głos podczas otwarcia Rajdu.

Pomimo tego że odśpiewany był hymn narodowy i wszystkie jego zwrotki, na maszt wciągnięto narodową flagę, wokół powiewało mnóstwo biało czerwonych flag, motocykliści na swoich kombinezonach mieli piękne logo rajdu – ja czułem się jak bym dalej mieszkał w kraju który jest pod niewolą. Długo zastanawiałem się nad tym czy napisać ten tekst. Moje wątpliwości spowodowała wypowiedź organizatora rajdu Wiktora Węgrzyna, który pomimo tego, że wśród uczestników rajdu kręciło się mnóstwo przedstawicieli liczących się mediów w kraju, dobitnie wskazał, że tylko telewizja Trwam i Radio Maryja są godni zauważenia i są jedynymi, którzy dają rzetelny przekaz tej imprezy.

No cóż nie każdy z nas zasługuje na to, aby jego przekaz były niezaprzeczalną i jedyną prawdą.
Poniżej można wysłuchać wypowiedzi organizatorów i gości Rajdu Katyńskiego.

Od organizatorów:

Oficjalne powitanie gości przybyłych na Plac Piłsudskiego w Warszawie:

Ks. płk Sławomir Żarski do uczestników XV Rajdu Katyńskiego:

Wnuk Józefa Piłsudskiego przemawia na Placu Józefa Piłsudskiego:

Syn rotmistrza Pileckiego do uczestników XV Rajdu Katyńskiego:

Jan Pietrzak śpiewa z uczestnikami Rajdu Katyńskiego:

Przemówienie Grzegorza Brauna:

Biskup Marek Solarczyk błogosławi XV Rajdowi Katyńskiemu:

25 sierpnia 2015 16:30