0

1350 weteranów pojedzie w rajdzie motocyklowym

Rajd Weteranów - liczba uczestników uczestnicy w 2021 r.
Rajd Weteranów – liczba uczestników uczestnicy w 2021 r.
fot. CWDPGP

W 2. Rajdzie Motocyklowym Weteranów pojedzie ponad 4 razy więcej uczestników niż w ubiegłym roku.

W ubiegłym roku w rajdzie wzięło udział ponad 300 mundurowych.
W tym roku zgłosiło się ponad 1000 osób więcej.

Uczestnicy to przede wszystkim weterani zagranicznych misji, żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze innych służb czy pracownicy cywilni. Wojsko reprezentują wszystkie rodzaje sił zbrojnych: wojska lądowe, marynarka wojenna, wojska specjalne, siły powietrzne i wojska obrony terytorialnej.

Od 1953 r. Polska brała udział w 92 operacjach, przez które przewinęło się ponad 115 tys. polskich żołnierzy, funkcjonariuszy innych służb i pracowników cywilnych.
123 żołnierzy i pracowników wojska zginęło lub zmarło na misjach.

Organizatorem rajdu jest Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

Płk. Szczepan Głuszczak, Dyrektor Centrum:

Po zamknięciu listy zgłoszeń (5 marca) motocykliści zostaną teraz podzieleni na kilkanaście mniejszych grup. Przez cały maj będą odwiedzać miejsca pochówku żołnierzy i policjantów, pracowników cywilnych, którzy zmarli i zginęli w operacjach poza granicami państwa. W czasie rajdu spotkają się także z najbliższymi poległych weteranów. Na mapie Polski znalazło się dokładnie 123 punkty, gdzie przez cały maj będą jeździć „mundurowi” motocykliści.

Rajd to także okazja do integracji środowiska weteranów w Polsce.
Coraz więcej ludzi w mundurach zakochuje się w „dwóch kółkach” i czerpie korzyści mentalne jakie niosą za sobą spotkania i jazda motocyklem. To doskonały sposób na walkę ze stresem, samotnością, izolacją społeczną, a także forma reintegracji ze społeczeństwem.

Płk. Szczepan Głuszczak:

Rajd ma również swój wymiar edukacyjny. Ma upowszechniać wiedzę na temat działań żołnierzy czy funkcjonariuszy, którzy pełnili lub pełnią służbę poza granicami państwa. Będzie popularyzował postawy patriotyzmu, otwartości wobec potrzeb i kooperacji ze społeczeństwem. Poprzez wspólne wyjazdy i spotkania motocykliści chcą propagować aktywne formy spędzania czasu wolnego, promować bezpieczną jazdę i zachęcać do wspólnych spotkań także poza rajdem.

Więcej o rajdzie można przeczytać w 13 numerze magazynu iMotocykl: [LINK]

Rajd Weteranów 2021 - harmonogram
Rajd Weteranów 2021 – harmonogram
fot. CWDPGP
22 marca 2021 06:00

Komentarze