Car sharing – nowe rozwiązania

Car sharing - wypożyczenie samochodów za pomocą aplikacji w telefonie komórkowym
Car sharing – wypożyczenie samochodów za pomocą aplikacji w telefonie komórkowym
fot. mat. prasowy

Okazuje się, że car sharing z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem problemów komunikacyjnych wielkich miast.

Wbrew pozorom posiadanie własnego samochodu w zatłoczonej aglomeracji niesie za sobą coraz więcej minusów, do których zaliczamy przede wszystkim problemy z parkowaniem, a także wysokie stawki ubezpieczenia oraz inne dodatkowe koszty, które są w wielu przypadkach ogromnym wyzwaniem dla właścicieli. Nie dziwi więc fakt, że po ulicach polskich miast jeździ już co najmniej kilka tysięcy samochodów na minuty.

Car sharing w Polsce

W ciągu kilku ostatnich lat w naszym kraju dokonała się prawdziwa rewolucja komunikacyjna. W kilkunastu miastach powstały sieci wypożyczalni rowerów miejskich, skuterów, a następnie samochodów. To właśnie w 2017 roku w naszym kraju mieliśmy do czynienia z “eksplozją” samochodowych wypożyczalni.

Już w 2018 roku do dyspozycji kierowców było około dwa tysiące aut na minuty. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Keralla Research w 2019 tego typu usługę świadczyło 11 spółek (samochody osobowe). Łącznie na rynku motoryzacyjnym oferowanych jest 4482 aut, co w porównaniu z rokiem poprzednim stanowi wzrost o 48,3% w rozmiarze floty ogółem.

Warto dodać, że wśród spółek udostępniających auta na minuty dominują przede wszystkim firmy, których wiodącą działalnością jest wypożyczanie samochodów (4 spółki). Usługę car sharingu oferuje także 3 sprzedawców energii elektrycznej, w tym innogy Polska ze swoją flotą innogy go!

Wypożyczanie aut na minuty jest dostępne aktualnie w 8 województwach, najbardziej rozpowszechnione  najwięcej zaś w Warszawie oraz aglomeracji trójmiejskiej.

Na samym początku to w Warszawie i Krakowie udostępniono kierowcom możliwość wypożyczania aut na minuty. W następnych miesiącach i latach usługa ta pojawiała się w kolejnych dużych miastach i aglomeracjach (Wrocław, Trójmiasto, Śląsk).

Co więcej, aktualnie nie potrzebujemy już wizyty w wypożyczalni czy wcześniejszej rezerwacji. Do auta możemy wsiąść “z ulicy”, a wszystkie formalności, a także płatności, dopełnimy za pomocą smartfona.

Miejski car sharing
– o co w tym chodzi?

Wspólne użytkowanie samochodu w miejskim car sharingu nie za specjalnie różni się od rowerów miejskich i sprowadza się do:

  • możliwości wynajęcia pojazdu zaparkowanego w określonej lokalizacji z wykorzystaniem dedykowanej do tego aplikacji,
  • odbycia podróży (jej długość zależy przede wszystkim od konkretnych potrzeb użytkownika),
  • pozostawienia pojazdu w ściśle określonym punkcie,
  • uregulowania płatności za podróż (w zależności od jej długości oraz czasu) również poprzez aplikację mobilną.

To, co zdaje się wyróżniać car sharing na tle innych rozwiązań związanych z tego typu transportem, to przede wszystkim o wiele większa swoboda.
Dlaczego?
Ponieważ możemy korzystać z wynajętego auta przez tyle czasu, ile tak naprawdę potrzebujemy. Nie jesteśmy ograniczeni określoną trasą, jak to bywa np. w przypadku BlaBlaCar. Co więcej, możemy także zostawić na kilka lub kilkanaście minut zaparkowany pojazd i nie musimy martwić się o ponowne zamawianie transportu, jak bywa to w przypadku ridesourcingu.

Warto dodać, że w odróżnieniu od tradycyjnych form wynajmu samochodów, takich jak ich wypożyczenie czy leasing, car sharing w znacznym stopniu obniża koszty. W tym przypadku płacimy za faktyczny dystans, który przejeżdżamy, a także nie ponosimy kosztów za paliwo czy ubezpieczenia.

Miejski transport
niskoemisyjny i elektromobilność

Okazuje się, że wynajem aut na minuty jest traktowany jako element transportu miejskiego. Tego typu usługa uzupełnia dostępne na rynku środki komunikacji, a z drugiej strony ułatwia decyzję o pozostawieniu prywatnego auta w garażu lub poza centrum dużego miasta. Co w dłuższej perspektywie może skłonić kierowców do rezygnacji z zakupu kolejnego samochodu w rodzinie.

Nowoczesne niskoemisyjne pojazdy oraz innowacyjny system obsługi klienta to kwestie, które dodatkowo zachęcają do korzystania z wynajmu. Warto dodać, że dla zarządzających miastami niezwykle ważna jest także szansa na zmniejszenie liczby aut, szczególnie w centrach, oraz popularyzacja samochodów niskoemisyjnych.

Warto zauważyć, że samorządy są niezwykle ważnym partnerem w rozwoju elektromobilności. Ten proces może przyspieszyć dostępność usług opartych na niskoemisyjnych samochodach, szczególnie tych elektrycznych.

W styczniu 2018 roku przyjęta została ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Dokument ten jasno określa kierunek rozwoju niskoemisyjnego transportu. Poza przywilejami dla samochodów elektrycznych, do których zaliczamy m.in.: darmowe parkingi i możliwość korzystania z buspasów, zapisy nakładają obowiązek rozbudowy infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych, co w dużym stopniu może być zachętą dla usługodawców współdzielonej mobilności.

Miejski car sharing z samochodami elektrycznymi to skuteczny sposób na ich rozpowszechnianie. To właśnie możliwość jazdy modelami tego typu stanowi zachętę do skorzystania z wynajmu, a kooperacja z samorządem miejskim podnosi wiarygodność korzystania z tej usługi.

22 czerwca 2020 15:47