0

Ubezpieczenie na życie i zdrowie – czy warto je posiadać?

Ubezpieczenie na życie i zdrowie w Axa
Ubezpieczenie – na życie i zdrowie w Axa
fot. Axa

W codziennym życiu nie myślimy o niespodziewanych sytuacjach, które mogą nas zaskoczyć- np. nagłe zachorowanie czy śmierć osoby najbliższej, dlatego warto być na nie przygotowanym.

Jednym ze sposobów jest dobrze dopasowane ubezpieczenie na życie i zdrowie. Czym jest taka polisa ubezpieczeniowa i co nam oferuje? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Dlaczego warto mieć polisę ubezpieczeniową?

Często uznajemy, że nagłe i przykre sytuacje nam się nie przydarzą. Zwłaszcza, gdy jesteśmy młodzi i cieszymy się dobrym zdrowiem. Jednakże warto pamiętać o tym, że wsparcie finansowe może się nam przydać w sytuacji, kiedy najmniej się tego spodziewamy, zwłaszcza sytuacji spowodowanej nieszczęśliwym wypadkiem.

Ubezpieczenie prywatne pozwala nam zadbać o bezpieczeństwo finansowe i poczuć się pewniej.  Nawet jeśli wydarzy się coś niespodziewanego np. wypadek, poważna choroba czy śmierć bliskiej osoby, nie pozostaniemy bez środków do życia. Wypłata świadczeń przez ubezpieczyciela pozwoli pokryć koszty leczenia, rehabilitacji, codziennego życia lub w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej, pogrzebu.

Co obejmuje ubezpieczenie prywatne?

Obecnie prywatne ubezpieczenia na życie i zdrowie oferowane są przez wiele firm ubezpieczeniowych. Dzięki temu mamy możliwość wyboru takiej polisy, która będzie w pełni dopasowana do naszych potrzeb. W podstawowych wariantach, ubezpieczenia te chronią członków rodziny na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej – otrzymują one wówczas świadczenie, które pozwala na pokrycie kosztów pogrzebu oraz utrzymanie stabilizacji finansowej rodziny.

Jednakże zakres polisy ubezpieczeniowej może być znacznie szerszy i obejmować również świadczenia na wypadek poważnych chorób, takich jak np. nowotwory. Pozwala to pokryć koszty opieki medycznej i rehabilitacji, a nawet daje nam dostęp do leczenia się u najlepszych specjalistów.

Osoby młode, mogą połączyć ochronę ubezpieczeniową z oszczędzaniem. Jeśli nie wydarzy się nic, co skutkować będzie wypłatą świadczenia, mogą liczyć na wypłatę zgromadzonego kapitału na koniec umowy ubezpieczenia.

Słowem podsumowania, każdy może znaleźć taką polisę, która będzie dopasowana do jego potrzeb. Warto jednak pamiętać, że powinniśmy poświecić na to nieco czasu i dokładnie zapoznać się z poszczególnymi ofertami ubezpieczycieli.

Dla siebie i bliskich

Ubezpieczyciele dają nam obecnie możliwość skorzystania z różnego rodzaju wariantów. Jednym z nich są ubezpieczenia indywidualne, które swoim zakresem obejmują wyłącznie osobę podpisującą umowę z ubezpieczycielem. Natomiast inne, tzn. pakiety rodzinne, pozwalają nam zatroszczyć się nie tylko o siebie, ale również o swoje dzieci, małżonka lub partnera. Wybór drugiego rozwiązania jest bardzo opłacalny. W przypadku pakietów rodzinnych możemy bowiem liczyć na jedną wspólną składkę za polisę dla wszystkich współubezpieczonych. Jest to rozwiązanie bardziej korzystne od zakupu kilku polis indywidualnych. Więcej informacji na temat tego, jak wyglądać może ubezpieczenie na życie i zdrowie, znajdziesz na stronie internetowej https://axa.pl/ubezpieczenie-zycie-i-zdrowie/.

Dodatkowa ochrona,
na którą możemy liczyć

Bardzo często uważamy, że ubezpieczenie na życie i zdrowie ogranicza się do wypłaty jednorazowego świadczenia (odszkodowania) na wypadek śmierci, poważnej choroby lub wypadku. Jednakże należy pamiętać, że zakres ochrony ubezpieczeniowej może być bowiem znacznie szerszy – wszystko zależy od tego, na jaką polisę się zdecydujemy.

Co może obejmować? Są to dodatkowe korzyści, takie jak comiesięczna renta, weryfikacja diagnozy przez specjalistów, wsparcie medyczne i ambulatoryjne, dostęp do prywatnej opieki medycznej, czy organizacja leczenia poza granicami kraju. Poszukując polisy ubezpieczeniowej warto dokładnie sprawdzić, jakie możliwości udzielenia pomocy przewiduje. Pozwoli nam to na wybór ubezpieczenia w pełni dopasowanego do naszych potrzeb.

Czy ubezpieczenie prywatne
musi być opłacane do naszej śmierci?

Spora część osób, które rozważają zakup indywidualnej polisy ubezpieczeniowej, zastanawia się, czy warunki, na które się zdecydują, będą obowiązywały ich aż do śmierci. Doskonale zdajemy sobie przecież sprawę z tego, że w trakcie życia nasza sytuacja finansowa zmienia się, podobnie jak ryzyko występowania niektórych chorób czy zdarzeń losowych.

Na szczęście polisę ubezpieczeniową możemy dostosowywać do swoich potrzeb. Nie ma również konieczności kontynuowania jej przez całe życie. Możemy również zmieniać członków rodziny, których obejmuje (np. zrezygnować z ubezpieczenia dorosłych, samodzielnych dzieci). Nie warto więc zwlekać z zatroszczeniem się o swoje bezpieczeństwo, tym bardziej, że największe trudności z poradzeniem sobie z trudną sytuacją mogą mieć osoby młode, posiadające małoletnie dzieci oraz zobowiązania finansowe.

Ubezpieczenie z ochroną kapitału

Ciekawą możliwością, skierowaną przede wszystkim do osób młodych, które nie chcą opłacać składek, z których być może nie będą korzystać, jest ubezpieczenie na życie i zdrowie z ochroną kapitału. W przypadku takiego wariantu polisy ubezpieczeniowej odkładane przez nas składki są gromadzone przez firmę ubezpieczeniową i zostaną nam wypłacone po zakończeniu umowy ubezpieczenia. Jednocześnie jednak, dzięki wykupieniu dodatkowego pakietu, możemy zabezpieczyć swoje zdrowie, a w przypadku śmierci ubezpieczonego jego np. rodzic, otrzymuje świadczenie w wysokości, na jaką podpisana została umowa. Warto wspomnieć również o tym, że pakiety także można dopasować do swoich potrzeb, dostępne są bowiem warianty ochronne dzieci, zapewniające rentę na wypadek ich choroby, lub wypadkowe. Słowem, jest to rozwiązanie, dzięki któremu możemy jednocześnie oszczędzać i zabezpieczać swoją przyszłość.

Specjalne warianty
ubezpieczeń na życie i zdrowie

Wielu ubezpieczycieli, takich jak firma AXA, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że potrzeby klientów są różne, dlatego też oferowane są warianty polis ubezpieczeniowych, które mogą być w pełni dopasowane do naszego stylu życia. Poszukując polisy ubezpieczeniowej warto więc dokładnie określić czego potrzebujemy oraz udzielić doradcy jak najwięcej informacji na temat swojego życia – pozwoli mu to dobrać najlepsze, najbardziej dopasowane rozwiązania.

Doskonałym przykładem jest Ochrona z Plusem – Pakiet Medycyna bez Granic – Best Doctors. Jest to ubezpieczenie prywatne, które pozwala nam pokryć koszty leczenia poważnych chorób, takich jak nowotwory czy choroby serca za granicą.

Czym jest OWU
i dlaczego warto zapoznać się
z tym dokumentem?

Niezależnie od tego, na jakie ubezpieczenie prywatne się zdecydujemy, warto pamiętać o tym, że najważniejsze postanowienia i zasady dotyczące wybranej polisy dostępne są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia- OWU. Dokładna i wnikliwa lektura tego dokumentu ma ogromne znaczenie. Dowiemy się z niego wielu istotnych informacji na temat zakresu ubezpieczenia oraz odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej. Ponadto sprawdzimy w jakim przypadku możemy otrzymać świadczenie oraz informacje o wyłączeniach, czyli sytuacje i zdarzenia, w których ubezpieczyciel nie wypłaci nam świadczenia. Warto zapoznać się również z okresami karencji, czyli czas, w którym świadczenie nie zostanie wypłacone.

Wnikliwe zapoznanie się z OWU pozwoli nam wybrać polisę ubezpieczeniową, która faktycznie zapewni nam kompleksową ochronę, dopasowaną do naszych indywidualnych potrzeb.

Indywidualne ubezpieczenie na życie i zdrowie to szansa na uniknięcie wielu problemów związanych z chorobą lub śmiercią osoby bliskiej. Dzięki niemu będziemy mogli zyskać dostęp do dodatkowych świadczeń, rodzina nie będzie musiała martwić się kosztami leczenia lub pogrzebu, a przede wszystkim zachowa stabilność finansową w trudnym okresie.

30 kwietnia 2020 15:15