Zielony Jazdów. Zielony Rynek

Zielony Jazdów

Zielony Jazdów to letni projekt Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Jest to trzecia edycja wydarzenia- w tym roku organizowana pod hasłem „Zielony Ujazdów. Zielony Rynek”. Tematem przewodnim wszystkich spotkań i wykładów będzie ekonomia oraz jej związki z ekologią. Projekt rusza 27 czerwca i trwać będzie do 14 września.

Poprzez specjalne warsztaty, wykłady, dyskusje i debaty organizatorzy chcą przybliżyć uczestnikom zagadnienie ekonomii ekologicznej i modeli gospodarczych odmiennych od dominującego. W programie spotkań pojawią się takie kwestie jak ekonomia społeczna, ekonomia ekologiczna, alternatywne waluty, oddolne ekonomie, utopie ekonomiczne i antykonsumpcjonizm.

Zielony Jazdów to nie tylko debaty. Organizatorzy zaplanowali też kino plenerowe, scenę koncertową, pawilony czy targowisko.

Plakat

Przestrzeń Zielonego Jazdowa każdego roku współtworzą pawilony będące realizacjami znanych twórców, którzy w swoich projektach zawierają nowoczesny design i ekologiczne rozwiązania. Pawilon zaprojektowany przez Rirkrita Tiravaniję w pierwszej edycji projektu trwale wpisał się w stołeczny krajobraz jako letnia, plenerowa kawiarnia. Projekt pawilonu  z 2013 roku został zrealizowany przez włoskie studio Avatar Architettura, specjalizujące się w architekturze ekologicznej i używające innowacyjnych technik recyklingu. W tym roku czasową budowlę Zielonego Jazdowa zaprojektuje Aleksandra Wasilkowska, polska architektka działająca na styku architektury, nauki i sztuki. Wasilkowska jako jedyna Polka weźmie też udział w zbiorowej wystawie „Slow Future” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (otwarcie 27 czerwca), której kuratorem jest francusko-peruwiański artysta i aktywista, Jota Castro. Centralnym tematem wystawy jest  postwzrost (ang. degrowth), czyli ruch społeczny postulujący obniżenie skali produkcji i konsumpcji. Prezentowane prace blisko dwudziestu artystów będą swojego rodzaju ilustracją do tematów pojawiających się podczas tegorocznej edycji Zielonego Jazdowa oraz refleksją nad poszukiwaniem różnych form wymiany ekonomicznej.

Zielony Jazdów

Wykłady dotyczące alternatywnych modeli ekonomicznych odbywające się w piątki i soboty pod wspólnym hasłem „Wczasy Ekonomiczne” poprowadzą między innymi Tomáš Sedláček, ekonomista, pisarz i wykładowca akademicki na Uniwersytecie Karola w Pradze, były doradca ekonomiczny Prezydenta Republiki Czeskiej Vaclava Havla, członek Narodowej Rady Ekonomicznej Czech przy Premierze Czech oraz Charles Eisenstein, „postwzrostowy aktywista”, autor książek i mówca poruszający w swoich pracach tematy cywilizacji, świadomości, pieniędzy i ewolucji kulturowej człowieka. Punktem wyjścia wszystkich spotkań są wizje, idee i strategie dla szeroko rozumianej ekonomii, które mają siłę tworzenia alternatywy wobec lawiny kryzysów współczesnego świata.

Podczas tegorocznej odsłony projektu odbywać się będą również liczne warsztaty – między innymi rowerowe, na których uczestnicy dowiedzą się, jak samodzielnie naprawić swój jednoślad. Osoby zainteresowane stolarką będą mogły własnoręcznie zrobić ławkę, półkę lub stolik na warsztatach „Wióry lecą”. W trakcie  specjalnych zajęć dzieci nauczą się lepić naczynia i figurki z gliny, wykonywać zabawki z materiałów recyklingowych, a także poznają tajniki ekologicznej architektury. W niedziele będą odbywać się plenerowe zajęcia jogi i pilatesu, a w piątkowe i sobotnie wieczory – sety DJ-skie, koncerty oraz pokazy kina plenerowego. W tym roku na scenie Zielonego Jazdowa grać będą zespoły reprezentujące dwa bieguny muzyki – pojawią się zarówno muzycy, których twórczość ma korzenie w punk rocku, jak i ci, którzy czerpią inspiracje z tradycji muzyki ludowej. Publiczność posłucha takich zespołów, jak Piękna Sprawa, Tęgie Chłopy, Bajzel, Sutari czy duet Kopyt/Kowalski.

Zielony Jazdów

Motywem przewodnim projekcji filmowych z cyklu KINO.LATO 2014: LOW-BUDGET CINEMA jest niskobudżetowe kino. W ramach projekcji będzie można obejrzeć m.in. kultowe filmy klasy B, „przerażające” horrory z latającymi piraniami i postapokaliptyczne pojedynki gangów motocyklowych. Na ekranie Zielonego Jazdowa wyświetlone zostaną takie obrazy, jak: „Mad Max”, „Night of the Living Dead” i „Pink Flamingos” czy pierwsze, niskobudżetowe filmy światowej sławy reżyserów – Jamesa Camerona, Stevena Spielberga, Christophera Nolana i Darrena Aronofsky’ego.

Projekt „Zielony Jazdów. Zielony Rynek”

27 czerwca – 14 września 2014

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2

Więcej informacji:
www.csw.art.pl

www.facebook.com/ZielonyJazdow

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa oraz Fundacja Sztuka i Współczesność.

Logo Fundacja Logo miasto

22 maja 2014 11:54