0

„Aktorzy żydowscy”

„Aktorzy żydowscy” – Teatr Żydowski
fot. Magdalena Hueckel

„Dybuk” w reżyserii Mai Kleczewskiej wystawiony w Teatrze Żydowskim sprawił, że w najpoczytniejszych gazetach pojawiły się analizy stworzonych przez aktorów tego teatru kreacji.

Teatr Żydowski i jego aktorzy, do tej pory niejednokrotnie pomijani przez recenzentów, znaleźli się na ustach całej teatralnej Polski. Sprawiło to, i nazwisko reżyserki-skandalistki, i fakt, iż ten „Dybuk” okazał się być nie tylko realizacją dramatu Anskiego, ale i pytaniem o funkcjonowanie sceny żydowskiej w naszym kraju.

W piątek, 29 maja odbyła się premiera przedstawienia „Aktorzy żydowscy” i sytuacja się powtórzyła. Znów o Teatrze Żydowskim jest głośno. Ba – pojawił się nawet pogląd wyrażony przez jednego z recenzentów, że jest to jedno z najlepszych przedstawień bieżącego sezonu teatralnego.

Aktorzy żydowscy” kontynuują rozpoczęty „Dybukiem” proces rozliczania się Teatru Żydowskiego z własną niełatwą przeszłością.

Autorzy przedstawienia, Michał Buszewicz i Anna Smolar wraz z siódemką wykonawców (Ryszard Kluge, Mariola Kuźnik, Joanna Rzączyńska, Izabella Rzeszowska, Małgorzata Trybalska i Jerzy Walczak oraz perkusistka Dominika Korzeniecka) odważnie wyciągają na wierzch wszystkie narosłe wokół teatru skojarzenia – że aktorzy tego teatru to „amatorzy” (bo nie kończyli wyższych szkół teatralnych, ale przyteatralne studio aktorskie; na marginesie – trudno znaleźć bardziej niecelny argument, skoro w takim lub podobnym eksternistycznym trybie wykształciły się całe zastępy polskich aktorów, jak choćby powszechnie dziś poważany Janusz Chabior); dlaczego mówimy, że to „teatr żydowski”, skoro lwia część zespołu to nie Żydzi, i tak dalej, i tak dalej…

10 czerwca 2015 20:54