0

Plac zabaw

32. Warszawski Festiwal Filmowy
Plac Zabaw – reż. Bartosz M. Kowalski
fot. Warszawski Festiwal Filmowy

W ramach Warszawskiego Festiwalu Filmowego wstrząsający film w reżyserii Bartosza M. Kowalskiego.

Sekcja:

Konkurs 1-2

Opis:

W pierwszy trzech rozdziałach poznajemy trójkę bohaterów, uczniów szkoły podstawowej: Gabrysię, Szymka i Czarka. W drugiej połowie, w kolejnych trzech rozdziałach, ich losy się krzyżują. Aż do pojawienia się bohatera ostatniego: najmłodszego.

Wrażenia

AL: Można by wiele dobrego pisać o tym filmie. Bardzo naturalne są dialogi, ale już one mogą być dla wielu mocno kontrowersyjne, ostre i wstrząsające. Rewelacyjna jest gra trójki młodych aktorów: Michaliny Świstuń, Nicolasa Przygody i Przemysława Balińskiego, a w ostatniej scenie: Patryka Świderskiego. Twórcy filmu powoli budują nastrój i atmosferę, widz wie że do czegoś złego ta fabuła prowadzi, ale skala tego co się wydarzy przerazi każdego.

Można by jeszcze wiele chwalić w tym filmie (zdjęcia, dźwięk, montaż, układ scenariuszowy), gdyby nie ostatnia scena która zdeterminuje osąd filmu. I prowadzi do pytania jak wiele można w filmie pokazać. Czy kino może pokazywać każde brutalne zachowanie, które zdarzyło się w rzeczywistości. Chociaż dla wielu widzów będzie nie do pomyślenia, że coś takiego mogło się zdarzyć. A jednak …


„Plac Zabaw” – wypowiedź reżysera

MM: To jest straszny temat, i strasznie trudny film. Ostatnia scena to jest miazga. Bez znieczulenia. Ale czy to przypadkiem nie nasza wina, że zamykamy oczy na to do czego zdolne są dzieci? Jest też wiele innych ważnych scen w tym filmie, które można różnorako interpretować, a nawet które mogą tłumaczyć twórców. Po części przygotowują oni widza, na to co następuje w końcówce.

Dla kogo?

Wyłącznie dla widzów z dużą odpornością na brutalne sceny. Wszyscy inni powinny opuścić seans przed rozdziałem nr 6.

Ocena

8/10

Kiedy?

  • Multikino 4: sobota, 8 października 21:15
  • Multikino 3: niedziela, 16 października 19:00
  • w dystrybucji kinowej od 18 listopada

Zwiastun:


Plac zabaw – zwiastun

7 października 2016 20:45

Komentarze