Stuletnia Bagatela

Bagatela - jedno z pierwszy zdjęć
Bagatela – jedno z pierwszy zdjęć
fot. Materiał prasowy Teatru

W październiku 2019 roku krakowska Bagatela świętuje stulecie. Kilka zdań o historii teatru napisał Roman Soroczyński.

Październik 2019 roku obfituje w Krakowie w rozmaite wydarzenia związane ze stuleciem istnienia zawsze młodego Teatru Bagatela: a to okolicznościowa wystawa w Pałacu Sztuki, a to cykl „Chodź, przedstawię Ci bajkę – Bagatela dla najmłodszych”, czy wreszcie „Opowieści zza sceny” – zwiedzanie teatru w towarzystwie aktorów, połączone z warsztatami.

Kulminacja tych obchodów nastąpi 25 października – dokładnie w setną rocznicę pierwszego spektaklu. W południe na fortepianie zagra Marek Tomaszewski, a po południu i wieczorem zaprezentowane zostaną dwa spektakle: Śmierć pięknych saren i Życie jest snem.

Teatr Bagatela - fasada
Teatr Bagatela – fasada
fot. Materiał prasowy Teatru

Pomysłodawcą założenia teatru był przedsiębiorca Marian Dąbrowski.
W jednej z anegdot opisano, że pomysłodawcą nazwy był Tadeusz Boy-Żeleński. Kiedy usłyszał, że trzeba coś wymyślić, powiedział:

Znaleźć dobrą nazwę dla teatru? Bagatela!
Na to Dąbrowski zawołał: Jest! BA-GA-TE-LA!

Po wielu staraniach w Magistracie Krakowa i przebudowie – według projektu Janusza Zarzeckiego i Henryka Uziębło – budynku przy ulicy Karmelickiej 6, nastąpiło otwarcie Teatru Bagatela. 2

5 października 1919 roku zaprezentowano Kobietę bez skazy Gabrieli Zapolskiej. Nazajutrz pojawiła się Hiszpańska mucha Franza Arnolda i Ernesta Bacha. Do połowy grudnia przygotowano jeszcze sześć premier. Jak to w życiu bywa, zdania widzów były podzielone. Jedni – jak na przykład wspomniany Boy-Żeleński – chwalili repertuar i atmosferę teatru, inni widzieli tylko skandale.

25 października 2019 08:55

Komentarze