0

8. dzień Powstania Warszawskiego

Generał „Bór” (drugi z lewej) i pułkownik „Radosław” (następny) na odprawie w okolicach fabryki Kammlera przy ul. Dzielnej na Woli
Generał „Bór” (drugi z lewej) – i pułkownik „Radosław” (następny) na odprawie w okolicach fabryki Kammlera przy ul. Dzielnej na Woli
fot. NN (Wiki)

8 VIII 1944 wtorek. Wschód słońca 5:23, zachód 20:31, średnia temperatura powietrza 20 °C, słonecznie.

Nieudany wypad grupy kpt. „Jana” dowódcy „Brody 53″ z rejonu cmentarza Żydowskiego na kolejową linię obwodową w celu zniszczenia pociągu pancernego nr 75. Pociąg ten ogniem ciężkiej artylerii ostrzeliwał polskie pozycje na Woli, Starówce i Żoliborzu.

Niemcy dokonują kolejnych egzekucji w Halach Mirowskich.

Po przełamaniu obrony na ul. Żytniej odrzucony Kedyw KG AK umocnił się w rejonie cmentarzy wolskich i na ul. Okopowej.

Kolejne ataki niemieckie z wielu kierunków na Starówkę – tym razem wyprowadzone równocześnie z trzech kierunków. Niemcy podpalili domy na Krakowskim Przedmieściu od pl. Zamkowego do ul. Karowej.

Dowodzenie na Górnym Czerniakowie obejmuje przybyły ze Śródmieścia-Północ dowódca baonu WSOP – kpt. „Kryska”.

W „Adrii” odbywa się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej czyn Jana Krysta „Alana”, który wykonał tu 22 V 1943 wyrok na trzech gestapowcach i zginął na miejscu.

Oddziały powstańcze na Żoliborzu poszerzają stan posiadania w kierunku Instytutu Chemicznego i koszar przy ul. Gdańskiej.

W budynku PKO przy Świętokrzyskiej uruchomiono powstańczą radiostację „Błyskawica”. Stacja do upadku Powstania nadawać będzie na falach: 32,8 oraz 52,1 metra.

Gen. Bór, posiadający odpowiednie upoważnienie od Naczelnego Wodza, nadal w dniu 3 VIII Janowi Lumeńskiemu Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami za uruchomienie pierwszego czołgu zdobytego na Niemcach. Jak wiadomo, czołg ten zdobyto na Woli i natychmiast wprowadzono do walki z wrogiem. („Rzeczpospolita Polska”, 8 VIII)

8 sierpnia 2014 00:05