0

Polonia tonie

Polonia Warszawa – Jerzy Engel
fot. Andrzej

Komisja Odwoławcza PZPN przyznała licencję na grę w II lidze Gryfowi Wejherowo. Oznacza to de facto przypieczętowanie spadku do niższej klasy rozgrywkowej stołecznej Polonii.

Jeszcze rok temu Czarne Koszule świętowały awans, a sukces miał wielu ojców. Rozczarowaniu wynikami w II lidze towarzyszył narastający konflikt w środowisku Polonistów. Większość kibiców zaistniałą sytuacją obarcza Prezesa, byłego selekcjonera Reprezentacji Polski. Okrzyki Engel bufonie – przez ciebie Polonia tonie były jedynymi nadającymi się do zacytowania.

W związku zaistniałą sytuację Jerzy Engel wydał oświadczenie, które cytujemy w całości, bez komentarza ze strony naszej Redakcji.

OŚWIADCZENIE JERZEGO ENGELA

14/06/2017

W związku z ogromną ilością różnych informacji, mitów oraz faktów medialnych, jakie funkcjonują wokół Polonii Warszawa w ostatnim czasie, pragnę odnieść się do kilku kluczowych kwestii poruszanych na różnych forach i zaczynających żyć własnym życiem.

Jako Prezes spółki Polonia Warszawa S.A. chciałbym przypomnieć, w jakim celu i w jakich okolicznościach została zawiązana spółka i co dokonaliśmy w dwa pierwsze lata jej funkcjonowania.

W 2008 roku Polonia Warszawa prowadzona przez JW Construction po dwóch sezonach nieskutecznej walki o awans do Ekstraklasy została rozwiązana i wycofana z rozgrywek. JW Construction kupiło klub Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski, występujący wtedy w Ekstraklasie i przeniesiono ten klub do Warszawy zmieniając jego nazwę na Polonia Warszawa. Takie działanie pokazało, jak trudno było awansować Polonii na poziom Ekstraklasy, mimo wielkiego budżetu bogatego właściciela. Polonia formalnie przestała istnieć i grała dalej na licencji Groclinu. Po kolejnych latach nieudanej walki o mistrzostwo Polski, ówczesny właściciel postanowił się wycofać z Polonii i sprzedał klub katowickiemu biznesmenowi Ireneuszowi Królowi, który przez jeden sezon w Ekstraklasie zadłużył klub i ostatecznie nie wystąpił o licencję na kolejny sezon, ogłaszając bankructwo.

15 czerwca 2017 00:12