0

Domowe prace niezgody

Napisz wypracowanie fot. Ylanite Koppens (pexels.com)
Napisz wypracowanie
fot. Ylanite Koppens (pexels.com)

Ostatnio w mediach modna stała się kampania przeciw szkolnym pracom domowym połączona hasztagiem ”#zadaNIEdomowe”.

W mediach społecznościowych grupki rodziców (bądź pozasystemowi edukatorzy) propagują m. in. różne kruczki prawne i oświadczenia, zgodnie z którymi nauczyciel czy szkoła nie mają prawa prac domowych zadawać lub egzekwować. W kampanię włączył się też koncern Gazety Wyborczej oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.

Niestety cała sprawa przypomina mi, dość popularną w swoim czasie, kampanię tzw. antyszczepionkowców. Na podstawie nagłośnionych, uogólnionych i wyolbrzymionych przypadków komplikacji po szczepionkach, oraz błędów w ich wytwarzaniu, została wygenerowana atmosfera sprzyjająca obywatelskiemu nieposłuszeństwu wobec tej niezastąpionej, póki co, medycznej procedury. Teraz trzeba tę atmosferę na gwałt odkręcać i przełamywać, bo epidemiologiczne skutki mogą być katastrofalne dla społeczeństwa.

Podobnie jest z pracami domowymi. Oczywiście przy grubo ponad pół milionie bardzo kiepsko na dodatek opłacanych nauczycieli – co rzutuje na ich przeciętne kwalifikacje oraz możliwości czasowe – wszystko w szkołach może się zdarzyć. Szczególnie, że polscy nauczyciele wtłoczeni są w nieprawdopodobnie biurokratyczny, formalistyczny i zuniformizowany system, którego zwieńczenie stanowią paznokciowe podstawy programowe egzekwowane biurokratycznie (konstrukcji prof. Konarzewskiego) oraz niesłychanie toporny system egzaminacyjny kierowany już ponad 6 lat przez dyr. Smolika z CKE. Z łatwością więc dałoby się przytoczyć przykłady zadań domowych czy to kompletnie bezsensownych czy zajmujących nieludzko dużo czasu. Tyle, że to nijak nie oznacza potrzeby walki z pracami domowymi, jako takimi, czy rozbudzania w uczniach i ich rodzicach poczucia ich bezsensu oraz nastroju buntu i bojkotu wobec nich w takiej czy innej formie. Szczególnie, że podstawowe argumenty stosowane wobec nich niekoniecznie są wynikiem nadmiaru tych prac.

27 grudnia 2019 17:25