0

Mazowiecka Lady D. 2020

Ladys D.
Ladys D.
fot. Cliff Booth pexels

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej organizuje konkurs Mazowiecka Lady D. im. Krystyny Bochenek, w którym nagradzane są kobiety z niepełnosprawnościami lub te działające na rzecz osób niepełnosprawnych.

To druga edycja konkursu.
Tytuł Lady D. jest skrótem angielskiego wyrażenia Lady Disabled (Dama Niepełnosprawna).

Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego:

To dla nas bardzo ważny konkurs, ponieważ chcemy doceniać te kobiety, które swoją postawą i działalnością wprowadzają pozytywne zmiany na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami. Jest wiele konkursów stworzonych z myślą o kobietach, po to by docenić ich aktywność, ale ten jest wyjątkowy. Ma uhonorować kobiety z niepełnosprawnościami, których działalność, a przede wszystkim postawa zasługują na docenianie i mogą stać się inspiracją dla innych.  Liczymy na to, że konkurs zwiększy świadomość społeczną na temat wkładu tych kobiet w rozwój gospodarczy i społeczny Mazowsza.

Konkurs składa się z sześciu kategorii.
W każdej z nich wyłoniona będzie jedna laureatka.
5 skierowanych jest do kobiet niepełnosprawnych działających w tych obszarach, a jedna do kobiet pełnosprawnych, które podejmują działania na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.

Kategorie:

 1. Dobry start,
 2. Kultura i Sztuka,
 3. Sport,
 4. Życie Społeczne,
 5. Życie Zawodowe,
 6. Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami.

Aleksander Kornatowski, p.o. dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej:

Mazowiecka Lady D. to wspaniała inicjatywa, którą zainicjowaliśmy w ubiegłym roku. Chcieliśmy docenić osoby z niepełnosprawnościami, głównie panie. Przede wszystkim pokazać, że to co dla jednych jest niepełnosprawnością, dla innych może być siłą do działania.

Czas na zgłaszanie kandydatek trwa do 13 listopada 2020 r.
Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie na wypełnionym formularzu konkursowym dostępnym wraz z regulaminem konkursu na stronie internetowej: [LINK].

Ladys D.
Ladys D. – spacer w lesie
fot. Judita Tamošiūnaitė (pexels)

O konkursie

Konkurs Mazowiecka Lady D. im. Krystyny Bochenek zainspirowany został ogólnopolskim konkursem, zainicjowanym w 2002 r. w Katowicach przez Marka Plurę – senatora X kadencji, polskiego polityka, psychoterapeutę, a przede wszystkim działacza społecznego.

Mazowiecka edycja została rozszerzona o kategorię Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami. W ubiegłorocznym konkursie na Mazowszu tytułem uhonorowane zostały:

 • Iwona Żyła w kategorii Sport,
  reprezentująca Polskę na arenie międzynarodowej w tenisie stołowym,
 • Justyna Neyman w kategorii Kultura i sztuka,
  twórczyni DuftArtu, pionierskiego kierunku polegającego na malarskim przedstawieniu zapachu,
 • Grażyna Radomska w kategorii Życie Społeczne,
  wieloletni prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Oddział Powiatowy w Wołominie,
 • Iga Jendrych w kategorii Życie Zawodowe,
  rekruterka, mentorka, certyfikowana assesorka, a także z wykształcenia psycholog i seksuolog, prowadząca m.in. fanpage „Kobieta na barykadach”,
 • Małgorzata Grzegrzółka w kategorii Dobry Start,
  21-letnia sportsmenka, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w pływaniu,
 • Justyna Sobczyk w kategorii Przyjaciółka Niepełnosprawnych,
  twórczyni Teatru 21, który zrodził się w 2005 r. z warsztatów w Zespole Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę” w Warszawie. Członkami zespołu są uczniowie oraz absolwenci szkoły, kilkanaście osób z zespołem Downa i dwie z autyzmem.

MCPS

29 września 2020 06:00