0

Październikowa Stolica

Stolica - fragment okładki

Stolica obszernie prezentuje dzielnicę Włochy, choć nie zapomina o innych ciekawostkach Warszawy.

Czy my, czyli pokolenia urodzone w drugiej połowie XX wieku, jesteśmy w stanie wyobrazić sobie jak wygląda wojna – jej kolor, zapach, dźwięk, strach i panikę które jej towarzyszą, wreszcie niewyobrażalną rozpacz i ból po stracie najbliższych, całego dobytku i stabilnej, spokojnej codzienności. O emocjach towarzyszących pierwszym dniom wojny na łamach najnowszej STOLICY pisze Sebastian Pawlina, autor niedawno wydanej znakomitej książki Wojna w kanałach.

Polecamy także blok tekstów o Włochach  – dzielnicy z bogatą ale mało znaną historią. Jarosław Zieliński zagłada do najstarszych dokumentów dotyczących tych terenów, Adrian Sobieszczański przedstawia forty, a Robert Gawkowski przybliża nam dawny włochowski przemysł.

Jarosław Zieliński oprowadza nas po zrewaloryzowanej kamienicy przy ul. Foksal. Sztukaterie, wysokiej klasy polichromie, wspaniałe parkiety i marmurowe schody – to tylko niektóre z pieczołowicie zrekonstruowanych elementów wystroju.

O muzyce wojskowej  w twórczości Chopina, Elsnera, Kurpińskiego niewiele wiemy – warto więc przeczytać tekst Krzysztofa Bilicy.

Rowery i hulajnogi  w mieście – temat mocno wrażliwy – porusza w swym artykule Mateusz Kaczyński.

Rafał Dajbor rozmawia z Konstantym Ciciszwilim – warszawskim Gruzinem o fascynującej osobowości i wszechstronnym talencie.

Artur Mościcki odsłania przed nami sekrety tajemniczego peronu siódmego dla komunistycznych VIP-ów!

Jesienne szarugi rozjaśnią teksty stałych felietonistów: Marii Terleckiej, Jacka Fedorowicza, Przemysława Śmiecha i Arkadiusza Szarańca.

6 listopada 2019 17:55