Siostry zakonne z Darmstadt przyjechały do Warszawy

Siostry z Darmstadt w Warszawie - od lewej Siostra Arimathia, Pani Wanda Traczyk-Stawska, Siostra Joela i Siostra Julia
Siostry z Darmstadt w Warszawie – od lewej Siostra Arimathia, Pani Wanda Traczyk-Stawska, Siostra Joela i Siostra Julia
fot. Barbara Siedlicka

Dziś Siostry zakonne, które wystosowały list o wszystkich Polaków i ogłosiły go w Gazecie Wyborczej, przyjechały do Warszawy na zaproszenie Pani Wandy Traczyk-Stawskiej.

Pisaliśmy we wrześniu o liście Sióstr zakonnych z Darmstadt (LINK) i zaproszeniu ich do Warszawy, przez Panią Wandę Traczyk-Stawską, porucznika AK pseudonim Pączek, na uroczystości w dniu pamięci o Mieszkańcach Powstańczej Warszawy (LINK).

Dziś

siostry zakonne Wspólnoty Ewangelicznych Sióstr Marii z Darmstadt w Niemczech spędziły w Warszawie swój pierwszy dzień, pierwszy raz w życiu.

Przyjechały do nas:

  • Siostra Arimathia
  • Siostra Joela
  • i Siostra Julia.

Pobyt w Warszawie organizowali członkowie Komitetu do spraw Cmentarza Powstańców Warszawy.
Olbrzymią pomoc okazała Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie, która udostępnia swój samochód i tłumaczy.
Dzięki Ordynariatowi Polowemu Wojska Polskiego, Siostry mają zapewnione noclegi w Domu Biskupów Polowych przy ulicy Długiej.

Dziś odbyło się spotkanie Sióstr w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP.
Niestety nie udało się Siostrom pomodlić w kazamatach Gestapo przy Al. Szucha, gdyż były niespodziewanie zamknięte, jednak zrobiły to przed wejściem.

O 16:00 Komitet ds. CPW zaprosił Siostry na obiad, który został zorganizowany na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego w uroczym miejscu gastronomicznym o nazwie „Szafot”.
Kilku zaproszonych gości zawiodło, ale wybaczeniom nie ma końca, a rozmowy i opowiadania mogły by trwać do rana gdyby nie mocne zmęczenie bogatym dniem.

Przed obiadem - Z lewej przedstawiciel Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, Pan Przemysław Sypniewski, z prawej Pani Barbara Siedlicka
Przed obiadem – z lewej przedstawiciel Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, Pan Przemysław Sypniewski, z prawej Pani Barbara Siedlicka
fot. MPawlik

W spotkaniu uczestniczył również Pan Bogusław Lustyk, artysta grafik, pomysłodawca i realizator projektu Barykady Pamięci, którego barykada powstała na Krakowskim Przedmieściu. Wszelkie koszty związane z tym projektem jego autor pokrył ze środków własnych przy wsparciu przyjaciół.
Pan Bogusław w swym nieodłącznym notesie sportretował wszystkich uczestników spotkania, a rozpoczął od portretowania Sióstr.

Bogusław Lustyk rysuje:

Spotkanie zakończyło się pamiątkowymi zdjęciami przy pięknych uniwersyteckich kwiatach o nazwie Datura, o potocznej nazwie „anielskie trąby”.

Przy Daturach- od lewej: Ewa Czerniawska, Siostra Julia, Barbara Siedlicka, Wanda Traczyk-Stawska, Siostra Arimathia, Siostra Joela, Wiesław Sikorski, Bogusław Ruszczyk
Przy Daturach – od lewej: Ewa Czerniawska, Siostra Julia, Barbara Siedlicka, Wanda Traczyk-Stawska, Siostra Arimathia, Siostra Joela, Wiesław Sikorski, Bogusław Lustyk
fot. Ktoś przyjazny

Jutro

Siostry będą zwiedzały Warszawę,

We czwartek

czeka ich spotkanie w Ambasadzie Niemiec z Panem Ambasadorem i uroczystości w Kościele Św. Wojciecha na Woli oraz na Cmentarzu Powstańców Warszawy.

30 września 2014 22:21