0

Order Uśmiechu dla Wandy Traczyk-Stawskiej

Order Uśmiechu przyznany Wandzie Traczyk-Stawskiej. Fot. UM Warszawa
Order Uśmiechu – przyznany Wandzie Traczyk-Stawskiej.
fot. UM Warszawa

Wanda Traczyk-Stawska uhonorowana została najpiękniejszym wyróżnieniem – Orderem Uśmiechu.

Wniosek do kapituły Orderu Uśmiechu złożył 16-letni Paweł Mrozek z Akcji Uczniowskiej i Sejmu Dzieci i Młodzieży. 15 kwietnia 2024 roku podjęta został decyzja o dołączeniu Pani Wandy do grona Dam i Kawalerów Orderu Uśmiechu.

Wanda Traczyk-Stawska, odbierając Order Uśmiechu:

Niech dorośli, zanim zaczną jakąkolwiek awanturę, pomyślą o tym, że od nich zależy życie dziecka. Żaden naród nie ma większego skarbu, niż dzieci.

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu. Fot. UM Warszawa
Wanda Traczyk-Stawska – z Orderem Uśmiechu
fot. UM Warszawa

Uroczystość wręczenia Orderu Uśmiechu odbyła się w Szkoły Podstawowej nr 115 im. Wandy Turowskiej przy ul. Okrężnej 80. Uczestniczyli w niej wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska, mazowiecka kurator oświaty Wioletta Krzyżanowska, zastępczynie prezydenta Warszawy Renata Kaznowska i Adriana Porowska oraz burmistrz Mokotowa Rafał Miastowski.
Jednak najważniejsze na tej uroczystości były dzieci.

Pawł Mrozek, w serwisie X, napisał:

Dzisiaj odbyło się wyjątkowe wydarzenie, na które czekałem bardzo długo.
Pani Wanda Traczyk-Stawska odebrała Międzynarodowy Order Uśmiechu o który wnioskowałem kilka miesięcy temu. Pani Wanda powiedziała, że jest to najpiękniejszy dzień w Jej życiu!

Wanda Traczyk-Stawska:

Jeśli mogę coś powiedzieć, to tylko to najpiękniejsze słowo: „dziękuję”.
Kochane dzieci, dla nas starszych jesteście najważniejszym skarbem. To wy będziecie po nas rządzić tym krajem, to wy będziecie dbać o bezpieczeństwo i rozwój Polski. I to od was będzie zależało, czy ludzie będą żyć w spokoju i dobrobycie. […]

Z całego serca życzę wszystkim dzieciom w Polsce, żeby nigdy nie musiały przeżywać wojny. Bo wojna jest najgorszym wydarzeniem, jakie spotyka dzieci, które są bezbronne, nie rozumieją, o co chodzi, czemu dorośli się zabijają. I co gorsza, zabijają także te dzieci, chociaż nikomu niczego złego nie zrobiły. Dlatego z całego serca wszystkim wam życzę, abyśmy nie musieli więcej przeżyć żadnej wojny, która wejdzie do kraju i zmusi do walki na śmierć i życie nie tylko dorosłych, ale także dzieci. […]

Musimy dbać o nasze pociechy, żeby mogły cieszyć się życiem.
Teraz nie jest tak bezpiecznie, jakbyśmy tego chcieli, dlatego musimy się jednoczyć i szukać przyjaciół wśród innych krajów.

Marek Michalak, Kanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu:

Wniosek o ten wyjątkowy medal wpłynął do nas tego roku i został rozpatrzony natychmiast. Uznaliśmy, że ranga naszej laureatki i osobowość są tak duże, że niemal stanęliśmy na baczność. Wszyscy członkowie uznali jednogłośnie, że ten order powinien trafić właśnie do pani Wandy .

Laureatów wyróżnienia łączy wspólny mianownik – dobre serce dla dzieci.
Wszyscy oni chcą naprawiać świat i działaniami stwarzać takie możliwości, by wyciągać dzieci z codziennych trudności

Ceremonia

Herold (Paweł Mrozek) stuknął laską ze znakiem Orderu Uśmiechu i zawołał:

Słuchajcie! Słuchajcie! Słuchajcie!

Kanclerz Kapituły:

Czy przybyła do nas dzisiaj pani Wanda Traczyk-Stawska?

Wanda Traczyk-Stawska:

Jestem!

Pasowanie różą na Damę Orderu przez 3 członków Kapituły z różnych krajów ze słowami:

Pasując Cię na Damę Orderu Uśmiechu żądam byś, na przekór wichrom i burzom, była zawsze pogodna i radość dzieciom przynosiła.

Wanda Traczyk-Stawska:

Przyrzekam być pogodnym i dzieciom radość przynosić!

Próba soku z cytryny, który trzeba wypić duszkiem i nie skrzywić się
(to ważny warunek przyznania Orderu).
Pani Wanda wypiła i powiedziała:

Wasze zdrowie!

Henryka Krzywonos-Strycharska (Kapituła Orderu) ogłosiła, że nowa laureatka ma legitymację Orderu Uśmiechu nr 1077.

Puchar na sok z cytryn i Order Uśmiechu w rękach dzieci przed udekorowaniem. Fot. UM Warszawa
Puchar na sok z cytryn i Order Uśmiechu – w rękach dzieci przed ceremonią udekorowania
fot. UM Warszawa

Order Uśmiechu

to międzynarodowe odznaczenie nadawane od 1968 roku za działania przynoszące dzieciom radość.

Na pomysł nadawania Orderu wpadła w 1968 redakcja „Kuriera Polskiego” którego redaktorem naczelnym był Cezary Leżeński. Inspiracją był wywiad z Wandą Chotomską z okazji 5-lecia dobranocki dla dzieci Jacek i Agatka. Pisarka opowiedziała w nim o chłopcu ze szpitala rehabilitacyjnego w Konstancinie pod Warszawą, który chciał nadać medal lekarzowi, który się nim opiekował.

Dziennikarze uznali, że dzieci mogą nagradzać dobrą pracę dorosłych, dlatego  ogłoszono ogólnopolski konkurs na projekt odznaczenia. Na adres Telewizji Polskiej i do redakcji „Kuriera Polskiego” dzieci nadesłały 44 tysiące prac. Jury pod przewodnictwem Szymona Kobylińskiego wybrało projekt Ewy Chrobak.

Order z nr 1 w lutym 1969 roku otrzymał lekarz z Poznania Wiktor Dega.

W 1979 (ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Dziecka) po wystąpieniu kanclerza Cezarego Leżeńskiego przed Zgromadzeniem Ogólnym Sekretarz Generalny ONZ Kurt Waldheim nadał Orderowi Uśmiechu rangę międzynarodową. Od tej pory Kapituła Orderu Uśmiechu stała się międzynarodowa. Jej pierwsze spotkanie odbyło się w maju 1980 roku. W

1990 roku po zmianie właściciela „Kuriera Polskiego” Kapituła została zawieszona, dlatego w 1992 roku zostało zarejestrowane niezależne Stowarzyszenie Kapituła Orderu Uśmiechu.

11 czerwca 2024 06:00
[fbcomments]