Warszawska Biblioteka Narodowa udostępniła czytelnikom gruntownie przebudowane, zmodernizowane czytelnie i przestrzenie publiczne.
Stało się to 24 lutego 2022 roku, w dniu w którym obchodzona jest rocznica reaktywowania Biblioteki Narodowej przez prezydenta RP Ignacego Mościckiego w 1928 roku.
Czytelnie w nowym kształcie są teraz trzykrotnie większe, jest w nich czterokrotnie więcej książek z wolnym dostępem dla czytelników. Z nowoczesnych lektoriów można korzystać w sposób zarówno tradycyjny, jak i posługując się komputerami, ekranami dotykowymi, bazami danych. Największe wrażenie robi Czytelnia Dolna z sufitem – świetlikiem i jedną ścianą ze szkła, co daje obfity dostęp światła dziennego; czytelnia ma wyjście na ogród, gdzie w sezonie letnim będzie można oddać się czytaniu książek na leżakach. Do Czytelni Dolnej prowadzą spiralne schody z windą wewnątrz.
Zaprojektowano przestrzeń bez barier architektonicznych, tak, żeby każdy mógł z niej swobodnie korzystać, bez względu na ewentualny stopień niepełnosprawności. Przykład otwartości stanowi Czytelnia Prasy, gdzie nie jest wymagana karta czytelnika. Każdy, kto odwiedzi budynek Biblioteki Narodowej, może w niej przeglądać najnowsze numery gazet i czasopism, korzystać z Internetu oraz cyfrowych zasobów Biblioteki Narodowej. Przy modernizacji wnętrza czytelń zastosowano szlachetne, atrakcyjne wizualnie, materiały: miedź, drewno i kamień. Zgodnie z aktualnym ekologicznym podejściem w architekturze, w kompleks Biblioteki wkomponowano cztery wewnętrzne ogrody, każdy o odmiennej stylistyce, ze specjalnie dobraną roślinnością, zmieniającą się wraz z porami roku. Wewnętrzne ogrody wzbogaca sad. To zrealizowane założenie stwarza warunki do odpoczynku i rekreacji dla różnych grup użytkowników w przestrzeni publicznej Biblioteki.
Za koncepcję unowocześnienia i zwiększenia funkcjonalności gmachu Biblioteki Narodowej odpowiada architekt dr Tomasz Konior, który wcześniej, wraz zespołem Konior Studio, m.in. zyskał uznanie za zaprojektowanie nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Całkowity koszt przebudowy i modernizacji czytelni Biblioteki Narodowej wyniósł 41,5 mln zł, z czego ponad połowę pokryło dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.