Wszyscy niestety normalni – to publikacja zawierające dwie książki. Podczas czytania Roman Soroczyński pękał ze śmiechu!
Była Mistrzynią absurdu i ironii, Mistrzynią w przekręcaniu znaczenia słów: genialna Maria Czubaszek. Któż nie zna powiedzeń: „Serwus, jestem nerwus” czy „Dzień dobry, jestem z kobry”, które weszły do języka potocznego jako formy śmiesznego przywitania?
Wydawnictwo Prószyński i S-ka zebrało w jednym tomie dwie kultowe książki Marii Czubaszek: Na wyspach Hula-Gula oraz Dziewczyny na ścianę i na życie. Ów zbiór – a jakże! – nosi tytuł Wszyscy niestety normalni. Bo ludzie nienormalni są w tym świecie jak najbardziej normalni! Nieprawdaż? Prawdaż, niestety!
Maria Czubaszek (1939-2016) – pisarka i satyryczka, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka i dziennikarka. Stworzyła dla radiowej Trójki kultowe słuchowiska: Dym z papierosa, Małgorzaty jego życia i Serwus, jestem nerwus, które po raz pierwszy emitowane były w „Ilustrowanym Tygodniku Rozrywkowym”. Pojawiała się także w programach „Ilustrowany Magazyn Autorów” oraz „Powtórka z Rozrywki”. Autorka licznych tekstów piosenek; pierwszy z nich, Kochać można byle jak, napisała do muzyki Wojciecha Karolaka w 1965 roku. Piosenki z jej słowami można usłyszeć w wykonaniu wielu artystów. Napisała dialogi do filmów Filip z konopi i Murmurando, a także scenariusz do serialu Lot 001. Współtworzyła scenariusze do seriali Psie serce, Na Wspólnej oraz BrzydUla. W improwizowanym serialu Spadkobiercy wcielała się w rolę babci Maggie Mekintosz Owens. Użyczyła głosu w dubbingu filmu „Rysiek Lwie Serce” jako Babcia. W 2009 roku została uhonorowana Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Współautorka (z Arturem Andrusem i Wojciechem Karolakiem) bestsellerów Każdy szczyt ma swój Czubaszek oraz Boks na Ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak. Opublikowała również książkę Dzień dobry, jestem z kobry, czyli jak stracić przyjaciół w pół minuty i inne antyporady. Przełożyła z języka serbskiego sztukę Żona pana ministra, której autorem jest Branislav Nušić, prezentowaną następnie na deskach Teatru Syrena w Warszawie oraz Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze.

Wymieniam tytuły książek Marii Czubaszek jednym tchem, gdyż tak właśnie je przeczytałem. Każda z nich skrzy humorem, jest błyskotliwa i ukazuje wielki pokład autoironii. Podobnie jest z publikacją Wszyscy niestety normalni. No dobrze, przesadziłem: nie da się czytać tych książek bez przerw! Dlaczego? Dlatego, że… można pęknąć ze śmiechu!!! Czy ktoś szuka potwierdzenia? Oto kilka cytatów:
Krótko przystrzyżone włosy opadające w miękkich puklach na ramiona.
Nie wiem, jaka jest różnica między rybą piłą a człowiekiem pijącym… / Przecież to proste! Ryba piła, a człowiek pił, pije i pić będzie!
… na wyspach nikt nikogo nie zna. / Dlaczego? / Bo u nas nie zawiera się znajomości z nieznajomymi. A ponieważ nie mamy znajomych…
No cóż… nie dosyć, kochanie, że jesteś głupi, to jeszcze idiota! / Tym idiotą dobiła mnie. Bo że jestem głupi, domyślałem się… Ale że idiotą?!?
Urodziła się na wysokości 8840 metrów, w czasie zdobywania przez jej matkę, zagorzałą himalaistkę, najwyższego szczytu świata, Mount Everestu.
… można się kochać nawet mimo ślubu…
Niegdyś w radiowej Trójce, o godzinie 13:00, emitowano „Powtórkę z rozrywki”. Robiłem wszystko, aby móc wysłuchać tej audycji – choćby ze względu na skecze Marii Czubaszek, w których brawurowe role stworzyli m.in. Irena Kwiatkowska, Bohdan Łazuka, Barbara Wrzesińska, Jerzy Dobrowolski i Wojciech Pokora. Dzisiaj pozostały nam książki, a wśród nich Wszyscy niestety normalni, którą polecam ostrożnie: jej przeczytanie grozi miłością albo uwielbieniem do autorki, a wielka dawka humoru może spowodować uporczywy atak śmiechu!
- Maria Czubaszek, Wszyscy niestety normalni
- Redaktor prowadzący: Michał Nalewski
- Korekta: Sylwia Kozak-Śmiech, Bożena Hulewicz
- Projekt okładki: Gosia Kulik
- Łamanie: Ewa Wójcik
- Wydawca: Prószyński Media Sp. z o.o., Warszawa 2023
- ISBN: 978-83-8295-328-2