Fenomen Róży Czackiej

Róża Czacka w 1880 r. i w 1918 r. - zdjęcia z archiwum Róży Czackiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Fot. NN (Wikimedia)
Róża Czacka w 1880 r. i w 1918 r. – zdjęcia z archiwum Róży Czackiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.
fot. NN (Wikimedia)

Opowieść o Róży Czackiej, która dla polskich niewidomych zrobiła więcej niż ktokolwiek inny.

107. felieton pod wspólną nazwą: Stolica historii. Przedstawiają członkowie Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie, które są już od trzech lat emitowane w każdą sobotę, w nieco skróconej wersji, w Radiu Kolor.

Podcast Radia Kolor jest pod tekstem.

Z cyklu:

Stolica historii.

Przedstawiają członkowie
Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie.
Logo Towarzystwa Miłośników Historii

Odcinek CVII:

Fenomen Róży Czackiej

Opowiada Hanna Dzielińska
Hanka Warszawianka

Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.

Czy to historia o brzydkim kaczątku?
Z jednej strony tak, z drugiej – to kaczątko wychowało się w miękkich piernatach, by z czasem jedwabną chusteczkę z monogramem i hrabiowską koroną zmienić na skromny zakonny habit. Mimo to stało się pięknym łabędziem i poszybowało wysoko. Zapraszam na opowieść o Róży Czackiej, która dla polskich niewidomych zrobiła więcej niż ktokolwiek inny.

Róża Czacka w 1880 r - zdjęcie z archiwum Róży Czackiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Fot. NN (Wikimedia)
Róża Czacka w 1880 r – zdjęcie z archiwum Róży Czackiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.
fot. NN (Wikimedia)

Urodzona w 1876 roku na terenie dzisiejszej Ukrainy dziewczynka dorasta w cieplarnianych warunkach przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Rodzina Czackich mieszka tu w pałacu Krasińskich (dziś siedziba Akademii Sztuk Pięknych). Róża jest cicha i skryta, w kontakty społeczne nie są jej mocną stroną. Jest za to oczkiem w głowie ojca, który wprowadza ją w arkany zarządzania majątkiem. Ta wiedza w niedalekiej przyszłości okaże się bezcenna.

Róża Czacka od dziecka ma problemy ze wzrokiem, ostateczny cios nadchodzi u progu młodości. Wówczas, po niefortunnym upadku z konia, lekarze nie pozostawiają jej złudzeń: całkowita utrata wzroku to kwestia czasu liczonego w miesiącach raczej niż latach. Wspierana przez rodzinę, początkowo nie dopuszcza do siebie takiej możliwości, ale kiedy starania medyków nie przynoszą skutku, ostatecznie zmienia front. Nie poddaje się, to nie w jej stylu. Przeciwnie: bierze byka za rogi, uczy się samodzielności w świecie ciemności po czym rusza w świat (!) by zainspirować się metodami opieki nad ociemniałymi. Niebawem uczennica prześcignie mistrzów.

Wie już, że chce pójść drogą francuską, która za podstawę przyjmuje włączanie niewidomych w codzienne życie społeczne, niepozostawianie na marginesie ze skromną jałmużną. Róża Czacka powołuje Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, którego działalność finansować będzie z pozostawionego przez ojca majątku. Od 1913 niewidomi chłopcy mogą chodzić do szkoły, w której uczyć się będą pisać brajlem po polsku, równocześnie ociemniałe dziewczynki – dla których otwiera schronisko przy Dzielnej – przepisują książki w języku brajla. Niebawem wszyscy oni zyskują możliwość wyjazdu na kolonie, wreszcie otwarte zostaje pierwsze przedszkole dla niewidomych dzieci. Takiej placówki nie ma wtedy nawet we Francji.

Róża Czacka (s. Elżbieta) w zakładzie dla niewidomych na ul. Polnej 40 w Warszawie (1918 rok) - zdjęcie archiwum Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Fot. NN (Wikimedia)
Róża Czacka (s. Elżbieta) w zakładzie dla niewidomych na ul. Polnej 40 w Warszawie (1918 rok) – zdjęcie archiwum Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.
fot. NN (Wikimedia)

W międzyczasie w życiu hrabianki zachodzą i inne zmiany. Wbrew opiniom otoczenia najpierw przywdziewa habit, a potem doprowadza do założenia Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża (1918 rok). Jego charyzmatem będzie właśnie opieka nad ociemniałymi. Oprócz zaspokajania potrzeb materialnych, siostry dbają też o sferę duchową. Temu służy powstająca od 1919 roku Biblioteka Wiedzy Religijnej, w której wbrew nazwie znalazło się też miejsce na wartościową literaturę popularną, w tym dziecięcą. Zbiór rozrasta się do 17 tys. książek tuż przez wybuchem II wojny światowej.

Laski w 1935 r. Pensjonariusz zakładu czyta książkę napisaną alfabetem Braille'a.. Fot. źr. NAC
Laski w 1935 r. – Pensjonariusz zakładu czyta książkę napisaną alfabetem Braille’a.
fot. źr. NAC
Laski w 1935 r. - Pensjonariusz zakładu przebywający w izbie chorych. Na łóżku widoczne zabawki. Fot. źr. NAC
Laski w 1935 r. – Pensjonariusz zakładu przebywający w izbie chorych. Na łóżku widoczne zabawki.
fot. źr. NAC

Bieg wydarzeń jeszcze przyspiesza, kiedy rodzina Daszewskich w 1921 ofiarowuje Towarzystwu ponad hektar ziemi w położonych na skraju Puszczy Kampinoskiej, podwarszawskich Laskach. Tu – w cieniu walki Róży (teraz już s. Elżbiety) Czackiej z nowotworem – powstaje zakład dla niewidomych. Składa się na nie kaplica o zakopiańskich kształtach, niewysokie pawilony mieszkalne, szkoła, warsztaty (w których dzieci odbywają praktyki), internat, drukarnia, a także stajnia i obórka. Jak widać, hipoterapia była w cenie już ponad sto lat temu. Nie znaczy to jednak, że wszystko idzie jak po maśle – wielki kryzys i słabsza kondycja założycielki uderzają również w finanse Towarzystwa. Gdyby nie sprzedaż warszawskiej kamienicy, którą niewidomi otrzymali od darczyńcy, działalność TOnO stanęłaby pod znakiem zapytania.

Drewniana kaplica pw. Matki Boskiej Anielskiej na terenie zakładu dla niewidomych. Lata 1925 - 1939. Fot. źr. NAC
Drewniana kaplica – pw. Matki Boskiej Anielskiej na terenie zakładu dla niewidomych. Lata 1925 – 1939.
fot. źr. NAC
Laski w 1932 r. - Jeden z budynków zakładu dla niewidomych, w którym znajduje się szkoła dla dziewcząt. Fot. źr. NAC
Laski w 1932 r. – Jeden z budynków zakładu dla niewidomych, w którym znajduje się szkoła dla dziewcząt.
fot. źr. NAC
Laski w 1935 r. Jeden z budynków zakładu dla niewidomych, w którym znajduje się szkoła i internat dla chłopców. Fot. źr. NAC
Laski w 1935 r. – Jeden z budynków zakładu dla niewidomych, w którym znajduje się szkoła i internat dla chłopców.
fot. źr. NAC

Siłą Towarzystwa zawsze byli ludzie. Dość wspomnieć, że przez kilka lat kapelanem Lasek był ksiądz Jan Zieja (w czasie wojny kapelan mokotowskiego pułku „Baszta”), a z otwartym światopoglądowo Towarzystwem związane są takie postaci, jak Antoni Słonimski, Jan Lechoń, Stanisław Małachowski, Jacek Woźniakowski, Tadeusz Kubiak, Halina Mikołajewska czy Tadeusz Mazowiecki. Wszyscy oni spoczęli po śmierci na leśnym cmentarzyku przy Zakładzie.

Nagrobek Ewy i Tadeusza Mazowieckich - cmentarz w Laskach. Fot. Hanna Dzielińska
Nagrobek Ewy i Tadeusza Mazowieckich – cmentarz w Laskach.
fot. Hanna Dzielińska

Siostra Elżbieta Róża Czacka umarła w 1961 roku, a w 2021 została wyniesiona na ołtarze. Siostry dbają o popularyzację jej spuścizny, do zwiedzania jest też udostępniony pokój gdzie mieszkała, przylegający do kościoła w Laskach.

Klepsydra zawiadamiająca o uroczystościach pogrzebowych Matki Elżbiety Czackiej. Zdjęcie z archiwum Róży Czackiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Fot. archiwum
Klepsydra zawiadamiająca o uroczystościach pogrzebowych Matki Elżbiety Czackiej – Zdjęcie z archiwum Róży Czackiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.
fot. archiwum

Więcej informacji znajdziesz tu:  https://laski.edu.pl/ 

Od redakcji

dodajmy, że na początku marca ukazała sie książka  Konrada Rokickiego o historii podwarszawskich Lasek. Premiera książki odbyła się 1 marca w Laskach w wypełnionej po brzegi sali KS Ryś. W uroczystości udział wzięli oprócz autora także profesorowie z TMH: Marek Słoń, Tadeusz Rutkowski i prezes Robert Gawkowski. Towarzystwo miało swój finansowy udział w wydaniu tej pozycji.
Życzymy miłej lektury.

Kliknij w zdjęcie okładek, by przeczytać książkę.

Historia Lasek - okładki książki okładki książki "Między Puszczą a metropolią. Historia wsi Laski, gmina Izabelin".. Fot. TMH
Historia Lasek – okładki książki „Między Puszczą a metropolią. Historia wsi Laski, gmina Izabelin”.
fot. TMH

Laski dziś

Drogowskaz przy bramie. Fot. Warszawa.pl
Drogowskaz – w Laskach
fot. Warszawa.pl
Kaplica M.B. Anielskiej - zbudowana w latach 1922-1925. Fot. Warszawa.pl
Kaplica M.B. Anielskiej – zbudowana w latach 1922-1925
fot. Warszawa.pl
Wnętrze Kaplicy M.B. Anielskiej - zbudowanej w latach 1922-1925. Fot. Warszawa.pl
Wnętrze Kaplicy M.B. Anielskiej – zbudowanej w latach 1922-1925.
fot. Warszawa.pl
Wnętrze izby Matki Róży Czackiej - wygląd dzisiejszy. Fot. Warszawa.pl
Wnętrze izby Matki Róży Czackiej – wygląd dzisiejszy.
fot. Warszawa.pl
Wnętrze izby Matki Róży Czackiej - wygląd dzisiejszy. W miejscu portretu było okienko do wnętrza kościoła. Fot. Warszawa.pl
Wnętrze izby Matki Róży Czackiej – wygląd dzisiejszy. W miejscu portretu było okienko do wnętrza kościoła.
fot. Warszawa.pl
Wystawa na ścianach archiwum zakonu - w roku jubileuszu 100-lecia Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Fot. Warszawa.pl
Wystawa na ścianach archiwum zakonu – w roku jubileuszu 100-lecia Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Fot. Warszawa.pl
fot. Warszawa.pl
Ogród zmysłów - miejsce w któym powstanie sensoryczny ogród dla osób niewidomych i słabowidzących. Fot. Warszawa.pl
Ogród zmysłów – miejsce w którym powstanie sensoryczny ogród dla osób niewidomych i słabowidzących
fot. Warszawa.pl
Nowy internat dla chłopców ukończenie i uruchomienie planowane jest na 1 września 2025 r. Fot. Warszawa.pl
Nowy internat dla chłopców – ukończenie i uruchomienie planowane jest na 1 września 2025 r. Fot. Warszawa.pl
fot. Warszawa.pl
Biblioteka w Laskach Fot. Warszawa.pl
Biblioteka – w Laskach
fot. Warszawa.pl
Ambulatorium w Laskach - Fot. Warszawa.pl
Ambulatorium – w Laskach
fot. Warszawa.pl

Hanna Dzielińska

(Hanka Warszawianka)

Hanna Dzielińska - Hanka Warszawianka

Dziennikarka i publicystka, varsavianistka, autorka filmów dokumentalnych m.in.  „Grupa” o batalionie Krybar i reportaży historycznych (m.in. o Marcu ’68), serii reportaży nt. Mokotowa, warszawskiego getta, autorka artykułów nt. dziedzictwa historycznego i artystycznego Warszawy, serii spacerowników o żydowskiej Warszawie.

Członkini Zespołu ds. Historycznych Pracowni Artystycznych przy Prezydencie Miasta Warszawy.

Laureatka III nagrody w konkursie architektoniczno-urbanistycznym „Gdzie jest Muzeum Niepodległości” oraz II nagrody w konkursie na upamiętnienie Wielkiej Synagogi.

Autorka „Historycznego Kalendarza Mokotowskiego”, „Paszportu Ursynowskiego”, Warszawskiego Kalendarza Ilustrowanego, Notesu Podróżnika oraz serii spacerowników po Mokotowie i Ursynowie.

Prowadzi spacery, gry miejskie oraz imprezy integracyjne oparte na historii i architekturze Warszawy. Italianistka i historyczka sztuki.

Od końca 2022 należy do Towarzystwa Miłośników Historii.

Podcast Radia Kolor

3:26 min.

(kliknij logo)Radio Kolor - Logo

Zobacz też inne odcinki cyklu:

  • Lista odcinków: [LINK]
16 marca 2025 09:00