We wtorek (24.11) odbyło się spotkanie z Mariolą Pryzwan, autorką książki „Haśka. Poświatowska we wspomnieniach i listach”.
Gości przywitał Artur Wolski manager Kina Atlantic. Promocję książki poprowadził Dariusz Mól, dziennikarz i krytyk literacki, zaś fragmenty książki odczytała aktorka Sandra Staniszewska.
Pierwszą część spotkania uświetnił występ licealistek, które w mistrzowski sposób recytowały poezję Poświatowskiej. W przerwach pomiędzy wierszami zaprezentowanych zostało „Pięć pieśni na mezzosopran i orkiestrę kameralną. Halina Poświatowska in memoriam” (1968) w wykonaniu Krystyny Szostek-Radkowej, która uczestniczyła w prawykonaniu dzieła w ramach XII „Warszawskiej Jesieni”. Utwór powstał w reakcji na wiadomość o śmierci Haliny Poświatowskiej.
I. Rozstanie jest ptakiem (Andante non troppo); II. Podziel się ze mną (Allegro agitato); III. Boże mój, zmiłuj się nade mną (Adagio); IV. Rozcinam pomarańczę bólu (Poco andante); V. Zawsze kiedy chcę żyć, krzyczę (Andante moderato).
Kompozycja Bairda jest najbardziej subtelnym i delikatnym utworem w całym jego dorobku twórczym. Już w pierwszym roku po prawykonaniu utwór zyskał międzynarodową sławę, został zaprezentowany m.in. w Dreźnie, Madrycie i Erywaniu. W 1970 roku Baird uzyskał za ten cykl pieśni nagrodę państwową I stopnia.
Spotkanie w Kinie Atlantic było poruszające. Nie tylko ukazało poezję Poświatowskiej w całej palecie jej emocjonalnych barw, ale również zaintrygowało niezwykłą osobowością przedwcześnie zmarłej poetki, która z powodu ciężkiej wady serca większość swojego krótkiego życia spędziła w szpitalach i sanatoriach. Głównymi motywami jej twórczości poetyckiej były przeplatające się wzajemnie miłość i śmierć.
Halina Poświatowska zmarła w 1967 r. po drugiej operacji serca. Miała tylko 32 lata.


