0

Inaczej pisana biografia

Irena Jarocka o sobie fragment okładki
Irena Jarocka o sobie – fragment okładki
fot. Roman Soroczyński

Znamy różne autobiografie. Czy można pisać biografię za pomocą cytatów bohatera? Roman Soroczyński opisuje taką książkę.

Jak najlepiej wyrazić to, co czuli artyści? Chyba cytując ich słowa…
W jaki sposób je znaleźć?
Szukając w przepastnych archiwach różnych wydawnictw, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych, w książkach, a w ostatnim czasie – w internecie.

Oczywiście, ważny jest kontekst cytowania tych słów. Mistrzynią w tym zakresie jest Mariola Pryzwan. Jest ona absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i studiów podyplomowych z bibliotekoznawstwa w Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku. Pracuje w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie. Działa w Towarzystwie Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich. Zajmuje się między innymi tworzeniem, a raczej składaniem, biografii słynnych artystów. Ze wspomnień złożyła biografie m.in. Anny German, Zbigniewa Cybulskiego, Haliny Poświatowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Władysława Broniewskiego, Marii Dąbrowskiej, Marii Kownackiej, Anny Jantar. Sięgnęła również do wypowiedzi swoich ulubionych postaci ze świata artystycznego i w ten sposób powstały dwie książki: Anna German o sobie i Cybulski o sobie.

Podczas spotkania autorskiego, które 20 października 2022 roku (w dniu Imienin Ireny) zorganizowano w salonie artystycznym Kalinowe Serce na warszawskim Żoliborzu, Mariola Pryzwan zaprezentowała, przy wsparciu Marii Szabłowskiej, trzecią książkę z tej serii: Irena Jarocka o sobie.

Irena Jarocka o sobie okładka książki
Irena Jarocka o sobie – okładka książki
fot. Roman Soroczyński

Publikacja jest swoistym wyrazem hołdu wobec jednej z najpopularniejszych polskich piosenkarek, która odeszła zbyt wcześnie – 21 stycznia  2012 roku, a więc przed dziesięcioma laty. W Słowie wstępnym autorka napisała:

Przeczytałam, wysłuchałam i obejrzałam ponad dwieście rozmów z piosenkarką.
Do książki wybrałam fragmenty stu trzydziestu dwóch
.

Mariola Pryzwan sięgnęła do prasy krajowej (ogólnopolskiej i regionalnej) oraz polonijnej, do gazet, tygodników i miesięczników. Skorzystała z rozmów radiowych i telewizyjnych. Wyniki kwerendy zaprezentowała w niezwykle interesujący sposób: usystematyzowała rozmowy tematycznie.

Dwadzieścia pięć rozdziałów prezentuje rozmaite aspekty życia Ireny Jarockiej. Dowiadujemy się zatem, jak znakomita piosenkarka wspominała dzieciństwo i dom rodzinny, w jaki sposób uczyła się śpiewać i doskonalić swój głos, czego nauczyła się we Francji, jak wyglądało życie na walizkach. Docieramy do jej wspomnień z wyjazdów do innych krajów, a zwłaszcza o życiu między Ameryką a Polską. Wreszcie dowiadujemy się, co myślała o sukcesach i porażkach, pięknie i sztuce oraz o zdrowiu, urodzie i przemijaniu.

Przyznam, że czytałem te wypowiedzi z zapartym tchem: ileż mądrych spostrzeżeń i niezwykle istotnych, powiedzianych mimochodem uwag! Nic dziwnego, że podczas wspomnianego spotkania autorskiego mąż Ireny Jarockiej, Michał Sobolewski, powiedział:

Po przeczytaniu tej książki doszedłem do wniosku, że Irena była niezwykle mądra.

Nie oznacza to, oczywiście, że Pan Michał nie doceniał swojej Żony. Wręcz przeciwnie: ze wzruszeniem opowiadał, jak doskonale rozumieli się – nawet bez słów.

Michał Sobolewski podpisuje książkę
Michał Sobolewski – podpisuje książkę
fot. Roman Soroczyński

Publikacja jest wzbogacona o kalendarium z życia Ireny Jarockiej oraz jej zdjęcia z różnych okresów życia. Mariola Pryzwan podkreślała wielką pomoc, jaką otrzymała ze strony Wydawnictwa Szelest oraz osób, które zostały przeze mnie wymienione w poniższej notce wydawniczej.

Sądzę, że – w połączeniu z poprzednimi publikacjami Marioli Pryzwan (Motylem jestem, czyli piosenka o mnie samej / Nie wrócą te lata. Autobiografia i listy do męża / Wymyśliłam Cię. Irena Jarocka we wspomnieniach oraz Mój Paryż. Śladami Ireny Jarockiej) – przyniesie ona wiele satysfakcji fanom Niezwykłej Artystki.

Od lewej: Maria Szabłowska, Michał Sobolewski, Mariola Pryzwan
Od lewej: – Maria Szabłowska, Michał Sobolewski, Mariola Pryzwan
fot. Roman Soroczyński

Mariola Pryzwan

Irena Jarocka o sobie

  • Redaktor prowadzący: Piotr Derlatka
  • Redakcja: Dorota Koman
  • Korekta: Monika Kicun
  • Projekt graficzny okładki: Agencja Kreatywności Sweet Jesus!
  • Zdjęcie na okładce: Renata Pajchel
  • Skład i łamanie: Marcin Cholecki
  • Wydawca: Wydawnictwo Szelest, Warszawa 2022
  • ISBN 978-83-65381-24-8
  • Książka powstała dzięki wsparciu Fundacji Ireny Jarockiej
24 października 2022 08:06
[fbcomments]