22 Konkurs Fizyczny

Sprawdzanie prac konkursowych. autorka (Małgorzata Żuber-Zielicz) i Włodzimierz Zielicz
Konkurs Fizyczny – sprawdzanie prac konkursowych. autorka Małgorzata Żuber-Zielicz i Włodzimierz Zielicz
fot. Łukasz Głaz LO Kopernika

W bieżącym roku szkolnym już po raz 22. w Politechnika Warszawska we współpracy z Mazowieckim Kuratorium Oświaty i zaangażowanymi nauczycielami jest organizatorem Konkursu Fizycznego.

W tegorocznej edycji Konkursu  wzięło udział prawie 200 uczestników.
Spośród nich zostanie wyłonionych około 60 finalistów, którzy zmierzą się jak zwykle na Wydziale Fizyki PW na początku marca w walce o laury.

Pierwszy etap zawodów odbył się 6 grudnia w LXX LO im. Aleksandra Kamińskiego (tym razem, bo co roku jest to inne warszawskie liceum) dzięki uprzejmości jego dyrektora pani Anny Szumiec-Mitery i zaangażowaniu nauczycieli szkoły.

Zadania na ten etap (podobnie jak na finał) przygotowali pracownicy Politechniki Warszawskiej pod naukowym kierownictwem dr Bogdana Wnętrzewskiego. Kierownikiem organizacyjnym od wielu lat jest dr Elżbieta Zawistowska, wieloletni wicedyrektor, a obecnie nauczyciel XIV LO im. Stanisława Staszica. Prace zawodników sprawdza i ocenia od lat grupa nauczycieli-pasjonatów fizyki pracujących przy organizacji konkursu społecznie.

Gorące podziękowania należą się niezawodnym nauczycielom warszawskich liceów, którzy od lat wspierają organizatorów swoja pracą i wiedzą – paniom Jolancie Drogoń, Marii Kuśmierek, Annie Mazurkiewicz, Wandzie Wagner oraz panom Robertowi Stasiakowi, Włodzimierzowi Zieliczowi i Edwinowi Żuczkowskiemu.

Ostatnio do tego grona dołączyli Łukasz Głaz, Anna Bogdanowicz i Anna Owczarczyk.

Każde zadanie sprawdza niezależnie dwóch recenzentów.

Choć uczestnicy Konkursu rekrutują się głównie z liceów Mazowsza, to startują w nim również uczniowie najlepszych, w zakresie nauk ścisłych, szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

Poziom Konkursu Fizycznego PW jest niezwykle wysoki.
W ostatnich kilku latach udział w nim bierze po kilku medalistów Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej oraz spora grupa laureatów i finalistów ogólnopolskiej Olimpiady Fizycznej. Przy czym, nad wyraz często, ci najbardziej utytułowani przegrywają z mniej znanymi.

Dla finalistów, wyróżnionych finalistów i laureatów Politechnika Warszawska ma, poza pamiątkowymi nagrodami książkowymi i dyplomami, bardzo atrakcyjne preferencje rekrutacyjne.

Zadania ze wszystkich dotychczasowych Konkursów (z aktualnym XXII włącznie) można znaleźć na stronie internetowej Politechniki Warszawskiej [http://www.if.pw.edu.pl/~konkurs/ ].
Stanowią one cenny bank zadań dla uczniów zainteresowanych fizyką.

15 grudnia 2015 22:33