Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zaprezentował na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych spektakl niezwykle mocny.
„Harper” jest dramatem Simona Stephensa – współczesnego brytyjskiego dramatopisarza, bardzo ostatnio popularnym, wszedł również na deski warszawskiego Teatru Dramatycznego. Kieleckie przedstawienie wzbudziło wiele dyskusji stąd zaproszenie na elitarny przegląd teatralny w Warszawie.
W sierpniową noc Harper Regan opuszcza dom, męża, córkę. Nikomu nie zdradziła swoich planów, ryzykując utratę wszystkiego. Celem wędrówki Harper ma być spotkanie z chorym ojcem, z którym nie widziała się od kilku lat. Po drodze wydarzają się inne spotkania z różnymi ludźmi, sytuacje, które sama prowokuje. Harper staje się każdą kobietą, która w codziennej rutynie dobrnęła do ściany, ale zdobyła się na tyle wysiłku, by sobie to uświadomić. Każdą kobietą na skraju załamania nerwowego, a może i mężczyzną, bo w tym przypadku płeć nie największe ma znaczenie.
Reżyser Grzegorz Wiśniewski dawkuje napięcie rozkoszując się długimi dialogami. Szczególnie pierwsza scena robi wrażenie, co jest dużą zasługą świetnego Wojciecha Niemczyka w roli absurdalnie nieludzkiego szefa. W kolejnych scenach wszystko opiera się na barkach grającej tytułową rolę Magdy Grąziowskiej. Stopniowo napięcie rośnie, a także tempa nabiera sam spektakl: ostre światła, głośna muzyka, przemoc i odważna scena erotyczna. Powoli wszystko zaczyna się układać w całość, a wyglądające na nieracjonalne zachowania znajdują swoje uzasadnienie w faktach przeszłości.
Największe pochwały z całego zespołu kieleckiego teatru należą się Mirkowi Kaczmarkowi. Od początku stworzona przez niego scenografia – coś na kształt kolejowej rampy lub zakrętu w podziemnym metrze, intryguje i buduje klimat. Kaczmarek jest również odpowiedzialny za reżyserię światła i video, które to nadają tempa spektaklowi.
- Harper
- Harper
- Harper
- Harper
- Harper
- Harper
- Harper
- Harper
- Harper
- Harper
Zwiastun:
- Autor: Simon Stephens
- Reżyseria: Grzegorz Wiśniewski
- Tłumaczenie: Małgorzata Semil
- Konsultacja dramaturgiczna: Jakub Roszkowski
- Scenografia, wideo, reżyseria światła: Mirek Kaczmarek
- Opracowanie muzyczne: Rafał Kowalczyk
- Obsada: Magda Grąziowska, Wojciech Niemczyk, Adrian Brząkała, Artur Słaboń, Anna Antoniewicz, Joanna Kasperek, Krzysztof Grabowski