0

Afera w wyższych sferach

Poradnik prawdziwej damy... fragment okładki
Poradnik prawdziwej damy... – fragment okładki
fot. Roman Soroczyński

Czy w wyższych sferach było i jest możliwe jakiekolwiek przestępstwo? Roman Soroczyński prezentuje książkę na ten temat.

Dużą popularnością cieszą się książki, które wiążą wątek kryminalny z historią. Nie sposób wymienić wszystkie pozycje z tego zakresu. Dlatego wspomnę tylko „Imię róży” Umberto Eco oraz powieści z serii „Eberhard Mock” Marka Krajewskiego i z cyklu „Jakub Kania” Macieja Siembiedy. Część bohaterów książek krąży w wyższych sferach towarzyskich. Bohater cyklu powieści Agaty Christie, detektyw Herkules Poirot, bryluje w nich niemal nieustannie, zaś postać stworzona przez Georgesa Simenona, komisarz Jules Maigret, trafia tam na łamach powieści „Maigret i wyższe sfery”. Arystokratyczne korzenie i powiązania ma część bohaterów powieści Leszka Hermana, a na zakończenie wymienię „Skandal w arystokracji” Daniela Bachracha, który jest zarazem autorem, jak i główną postacią książki.

Do tego grona dołączyła Frances Wynn – bohaterka książki Poradnik prawdziwej damy. Dobre maniery a morderstwo autorstwa Dianne Freeman. Urodzona w Ameryce hrabina Harleigh w niecodziennej (a raczej „nieconocnej”) sytuacji zostaje wdową. Kiedy kończy się  obowiązkowa roczna żałoba po mężu, Reggiem, który ją zdradzał, Frances zaczyna cieszyć się wolnością. Wraz z córką wynajmuje dom w Londynie i przygotowuje się na przyjęcie pod swój dach siostry – Lily, która ma przybyć z Nowego Jorku na swój pierwszy sezon w Londynie.

I tu – jako osoba nieznająca życia wyższych sfer – doznałem pierwszego szoku. Otóż dopiero teraz zrozumiałem, na czym polega istota sezonów towarzyskich, które  rozpoczynają się wiosną każdego roku.

Jednak życie nie składa się tylko ze spotkań towarzyskich. Policja metropolitalna otrzymuje anonimowy list, w którym oskarża Frances o śmierć jej męża. Kobiecie przyjdzie przekonywać inspektora Delaney’a, że nie ma ona nic wspólnego ze śmiercią męża. Co nie przeszkodzi jej oczywiście informować inspektora o szokujących okolicznościach tego wydarzenia. Jedną z dwóch osób, które znają prawdę, jest George Hazelton – nowy, niezwykle pociągający sąsiad. Zajęta wprowadzaniem siostry na salony, co wcale  nie jest łatwym zadaniem, Frances zamartwia się, czy Reggie faktycznie został zamordowany. Aby odkryć prawdę wykorzysta nie tylko sąsiada, ale także swój spryt i talent do plotkowania. Czy morderca skrywa się w towarzystwie? Co ciekawe, Frances dowiaduje się o tajemniczych włamaniach nękających londyńską elitę.

Poradnik prawdziwej damy... okładka książki
Poradnik prawdziwej damy... – okładka książki
fot. Roman Soroczyński

Dianne Freeman przez 30 lat pracowała w korporacji. Porzuciła tę pracę, by stać się autorką. Jest znana z serii „Poradnik prawdziwej damy”. Została laureatką Agatha Award, Lefty Award oraz finalistką prestiżowej Mary Higgins Clark Award przyznawanej przez organizację Mystery Writers of America.

Niemal na każdej stronie powieści Poradnik prawdziwej damy. Dobre maniery a morderstwo czuć klimat wiktoriańskiej Anglii: bale, wystawne kolacje, powozy, przyzwoitki, delikatne zaloty, debiuty, aranżowane małżeństwa. Ale to nie jest romans w stylu Jane Austin. Jedni powiedzą, że głównym atutem książki jest wierne oddanie klimatu XIX-wiecznej Anglii, a inni przypomną, że jest to jednak kryminał.

Dianne Freeman umiejętnie połączyła te kwestie. Pojawiają się różne wątki, niby-wskazówki i plotki. Zauważamy intrygi, niedopowiedzenia i skrywane tajemnice. Toczy się gra pozorów: rumieniec na twarzy i spuszczony wzrok po usłyszeniu komplementu, brak bezpośredniości. Wszystko jest okraszone poczuciem humoru i nagłymi zwrotami akcji. Okazuje się, że brat wiarołomnego Reggiego czyha na pieniądze Frances. No bo jakże to? Kobieta ma mieć prawo do samodzielnego dysponowania pieniędzmi?!? Na szczęście Frances jest niezależna, silna i odważna: dzięki pomocy swoich przyjaciół i rodziców radzi sobie z tym problemem. Z moich obserwacji wynika, że i w dzisiejszych czasach wiele kobiet nie ma zbyt wiele do powiedzenia, zatem bohaterka książki mogłaby być dla nich przykładem.

Pamiętajmy również, że Frances musi zdemaskować złoczyńcę, zanim sezon towarzyski dobiegnie końca. Czy jej się to uda? Nie mogę zdradzić zakończenia powieści, nadmienię tylko, że wiele wskazuje na to, iż Frances Wynn pojawi się na stronach następnych książek autorstwa Dianne Freeman.

  • Dianne Freeman, Poradnik prawdziwej damy. Dobre maniery a morderstwo
  • Tłumaczenie: Magdalena Witkowska
  • Redakcja: Monika Orłowska
  • Korekta: Bożena Sigismund
  • Projekt graficzny okładki: Anna Slotorsz
  • Zdjęcia na okładce: Polona, The Smithsonian Institution (domena publiczna)
  • Skład i łamanie: Marcin Labus
  • Wydawca: Agencja Wydawniczo-Reklamowa Skarpa Warszawska Sp. z o.o., Warszawa 2023
  • ISBN 978-83-8329-023-2
26 lutego 2023 12:03
[fbcomments]