Czeka nas kolejna premiera Pożaru w Burdelu: BEM! Musical o patriotach i renegatach.
Kabaret i teatr polityczno-literacki Pożar w Burdelu działa od września 2012 roku. Jego główną cechą jest błyskawiczna reakcja na współczesne wydarzenia społeczne i polityczne. Nie ucieka jednak od przesłanek historycznych. Stąd pomysł programu Sto wskrzeszeń na 100-lecie Polski, „realizowanego” przez Teatralny Instytut Pamięci Narodowej (TIPN). Jest to cykl muzyczno-biograficznych musicali o niestandardowych i nietypowych Polakach patriotach czy niestandardowo pojętej polskości. Celem programu TIPN-u jest stworzenie galerii oryginalnych polskich patriotów, wśród których są Polak-muzułmanin Józef Bem, święta Faustyna, stołeczny flaner Czarny Roman, jedyny czarnoskóry powstaniec warszawski August Agbola O’Brown, najsłynniejsze europejskie medium spirytystyczne dwudziestolecia międzywojennego Franek Kluski, Nina Andrycz, Michał Waszyński i inni.
W ramach tego programu Pożar w Burdelu przygotowuje – we współpracy z Teatrem Syrena i Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach – widowisko muzyczne BEM! Musical o patriotach i renegatach.
Spektakle będą pokazywane w Teatrze Syrena od 18 do 27 maja, zaś kielecka premiera przewidziana jest na 15 września 2018 roku.

BEM! Musical o patriotach i renegatach jest zapowiadany jako niezwykłe widowisko muzyczne, pełne zaskakujących zwrotów akcji i typowego dla Pożaru poczucia humoru.
Islamski raj.
Generał Bem, który umarł jako prawowierny muzułmanin, zażywa zasłużonego szczęścia z 77 hurysami. Niestety, kiedy w 1929 roku polska ekspedycja rządowa przeprowadza ekshumację w Aleppo i ściąga jego szczątki do Polski, dusza Generała zostaje wyrzucona z raju. Generał tuła się po bezdrożach zaświatów, przeżywając stare i nowe przygody. Na jego legendę w nadziei wiecznej infamii dybią starzy wrogowie: car Mikołaj I, polski generał Władysław Zamoyski i sam Drakula, którego Generał pokonał w Transylwanii. Czy ulgę tułaczce herosa przyniesie śledztwo Teatralnego Instytutu Pamięci Narodowej?
Bohaterów programu Sto wskrzeszeń na 100-lecie Polski wybrała międzynarodowa komisja złożona z twórców musicali, historyków, teatrologów, ekshumatorów i badaczy podziemia. Wśród zaproszonych twórców są Maciej Łubieński i Michał Walczak.

Michał Walczak, współtwórca Pożaru w Burdelu i reżyser spektaklu, mówi:
Chcemy stworzyć na stulecie naszej niepodległości muzyczno-biograficzne musicale o niestandardowych i nietypowych Polakach patriotach czy o polskości, która jest na pewno poza szablonem tego patriotyzmu powiedziałbym mainstreamowego. Nasza koprodukcja będzie kręcić się wokół postaci generała Józefa Bema, który w dramatycznych okolicznościach przeszedł na islam, ale także wokół polskich nomadów, którzy wobec zniknięcia Polski z mapy byli rzucani gdzieś po świecie (…).
Premiera: 18 maja 2018, Teatr Syrena
Twórcy:
- Reżyseria Michał Walczak
- Scenariusz Maciej Łubieński
- Muzyka Wiktor Stokowski
- Choreografia Jarosław Staniek
- Scenografia Mariusz Napierała
- Kostiumy Bożena Ślaga-Śmierzyńska
- Dramaturgia Jacek Mikołajczyk
Obsada:
- W roli Józefa Bema
Mariusz Drężek
(aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie)
i Łukasz Wójcik
(aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie) - Monika Babula / Magda Grąziowska
- Joanna Kasperek /Jolanta Litwin-Sarzyńska
- Lena Piękniewska
- Magdalena Placek-Boryń
- Kornelia Raniszewska
- Agnieszka Rose
- Anna Terpiłowska
- Krzysztof Broda-Żurawski
- Przemysław Glapiński / Jacek Mąka
- Filip Kosior
- Mariusz Laskowski
- Andrzej Plata / Jacek Pluta
- Piotr Siejka
- Wojan Trocki
Daty i godziny spektakli
w Teatrze Syrena
- 18 maja (piątek) 19:00 – premiera
- 19 maja (sobota) 15:00 i 19:00
- 22 maja (wtorek) 19:00
- 23 maja (środa) 19:00
- 24 maja (czwartek) 19:00
- 25 maja (piątek) 19:00
- 26 maja (sobota) 19:00
- 27 maja (niedziela) 19:00