0

Bitwa o tron

Bitwa o tron Jacek Mikołajczyk wita uczestników próby
Bitwa o tron – Jacek Mikołajczyk wita uczestników próby
fot. Julia Pietrzak

Czym może być bitwa o tron? Na szczęście to bitwa sceniczna w Teatrze Syrena, którą opisuje Roman Soroczyński.

Tytuł artykułu mógłby sugerować, że nasz portal analizuje i ocenia obecną sytuację polityczną w Polsce. Ale nie! Opisujemy tylko próby nowego spektaklu, które 26 stycznia 2021 roku rozpoczęły się w warszawskim Teatrze Syrena. Bitwa o tron. Królewski talent show – to autorska produkcja Syreny.

Za libretto i reżyserię odpowiada Jacek Mikołajczyk, zastępca dyrektora teatru ds. artystycznych, a kompozytorem musicalu jest kierownik muzyczny Syreny Tomasz Filipczak. W obsadzie znaleźli się aktorzy i aktorki z zespołu Teatru oraz ściśle z nim współpracujący.

Bitwa o tron pierwsza próba
Bitwa o tron – pierwsza próba
fot. Julia Pietrzak

O uznanie widowni zabiegać będzie ośmiu polskich królów elekcyjnych, każdy ze swoją przebojową piosenką.

To będzie wielki show, półtorej godziny koncertu, któremu zdecydowanie bliżej do konwencji Eurowizji niż do edukacyjnego przedstawienia. A wiedzę o historii Polski będziemy przemycać w lekki, zabawny sposób – zapowiada reżyser.

Musical o wybranych królach elekcyjnych będzie utrzymany w konwencji popowego muzycznego talent show. Jego bohaterowie zaprezentują się w przebojach utrzymanych w stylistykach charakterystycznych dla krajów, z których pochodzą. I tak Zygmunt III, wywodzący się ze szwedzkiej dynastii Wazów, zaśpiewa piosenkę nawiązującą do estetyki grupy ABBA, z kolei August Mocny połączy w jednym utworze metalowe brzmienia bliskie zespołowi RAMMSTEIN oraz mozartowską arię. Jurorkami show będą cztery cudzoziemki – żony, siostry i kochanki polskich władców, a zmagania królów poprowadzą dwaj księża – to nawiązanie do epoki elekcyjnej, kiedy przedstawiciele stanu duchownego byli głównymi komentatorami życia publicznego Rzeczpospolitej.

Jacek Mikołajczyk wyreżyserował w Syrenie już kilka musicali (m.in. Rodzina Addamsów, Next to normal oraz Rock of Ages), tym razem jednak zadebiutuje jako autor libretta.

Jacek Mikołajczyk opowiada:

Zaczęło się od mojej fascynacji dynastią Wazów. Potem w głowie pojawił mi się pomysł innego spojrzenia na królów: odkurzenia ich, pokazania, że to pełnokrwiste postaci, często kontrowersyjne, zaskakujące i – czego już pewnie nie pamiętamy ze szkoły – bardzo ciekawe!

Bitwa o tron brawa podczas próby
Bitwa o tron – brawa podczas próby
fot. Julia Pietrzak

Niebanalna opowieść o historii to jedno z ważniejszych zjawisk współczesnego światowego musicalu. Trend wyznaczyli Amerykanie, którzy o Alexandrze Hamiltonie (jednym z ojców-założycieli) opowiadają w musicalu utrzymanym w stylistyce rapu, oraz Brytyjczycy, przedstawiający sześć żon Henryka VIII jako diwy muzyki disco.

Jacek Mikołajczyk tłumaczy:

Temat królów elekcyjnych od razu skojarzył mi się z konwencją talent show. W końcu elekcja to wybory, a więc widowisko, pojedynek, walka o głosy, słowem – wielkie przedstawienie. Szykujemy spektakl, na którym będzie się bawić i dorosła, i młodzieżowa widownia. Znajomość historii nie będzie wymagana, przez jej meandry sprawnie przeprowadzą widzów postaci czterech cudzoziemskich partnerek królów.

Bitwa o tron na pierwszym planie Piotr Siejka
Bitwa o tron – na pierwszym planie Piotr Siejka
fot. Julia Pietrzak

Kompozytorem musicalu jest kierownik muzyczny Syreny Tomasz Filipczak, a królów i królowe ubierze znany stylista Tomasz Jacyków, który odpowiadał za kostiumy m.in. do musicalu Rock of Ages. W gronie realizatorów znalazł się również hiszpański choreograf  Santi Bello oraz debiutujący w Polsce młody brytyjski scenograf Jake Smart.

Twórcy

musicalu Bitwa o tron. Królewski talent show:

  • Libretto i reżyseria: Jacek Mikołajczyk
  • Muzyka: Tomasz Filipczak
  • Scenografia: Jake Smart
  • Kostiumy: Tomasz Jacyków
  • Choreografia: Santi Bello
  • Reżyseria świateł: Artur Wytrykus
  • Obsada:
    Łukasz Szczepanik (Henryk Walezy), Anna Terpiłowska (Stefan Batory), Maciej Dybowski (Zygmunt III Waza), Albert Osik (Władysław IV), Przemysław Glapiński (Jan Kazimierz), Michał Konarski (Jan III Sobieski), Marcin Wortmann (August Mocny), Agnieszka Rose (Stanisław August Poniatowski), Beatrycze Łukaszewska (Bona Sforza), Katarzyna Walczak (Anna Wazówna), Magdalena Placek-Boryń (Marysieńka), Marta Walesiak-Łabędzka (Caryca Katarzyna Wielka), Piotr Siejka (Augustyn Kordecki) oraz Jacek Pluta (Piotr Skarga).

Premiera spektaklu jest planowana na 20 marca 2021 roku. Ze swojej strony mogę mieć nadzieję, że wkrótce teatry wrócą do normalnej działalności scenicznej i nic nie stanie na przeszkodzie planów Teatru Syrena.

Nie czekając na „dary losu”, Teatr uruchomił kanał vod.teatrsyrena.pl.

30 stycznia wygłodniali teatromani będą mogli zobaczyć pierwszą premierę roku pandemicznego 2021, czyli Legendy warszawskie, o czym informowaliśmy już na naszym portalu.

Z kolei od 5 lutego Teatr Syrena zaprasza na musical online Kapitan Żbik i żółty saturator, który też był opisywany u nas.

Spektakle dostępne będą w dwóch opcjach:

  1. repertuar – nagranie rozpocznie się o określonej godzinie;
  2. vod – nagranie można zobaczyć w dogodnym dla siebie momencie.
30 stycznia 2021 10:50
[fbcomments]