0

Biznes przegrywa z wirusem

Budynek Warszawskiego Centrum Expo XXI
Budynek Warszawskiego Centrum Expo XXI
fot. Wikimedia

Odwołane zlecenia, problemy z płynnością finansową i tysiące osób bez pracy – to skutki pandemii w biznesie.

Branża targowo-wystawiennicza odczuła je jako jedna z pierwszych.

Zakaz organizowania imprez masowych, choć formalnie nie dotyczył targów, sprawił, że firmy stanęły z dnia na dzień. Ich problemy pociągną za sobą również kłopoty w powiązanych sektorach, jak np. transport czy hotelarstwo. Na skutek obecnych przestojów i problemów z płynnością branży targowo-wystawienniczej trudno będzie wrócić na pełne obroty nawet po zakończeniu pandemii i cofnięciu zakazu imprez. W związku z tym jej przedstawiciele podkreślają, że bez wsparcia ze strony rządu, banków i firm leasingowych działalność kilku tysięcy przedsiębiorstw znajdzie się pod znakiem zapytania.

Zgodnie z najnowszymi statystykami WHO liczba zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2 na całym świecie wzrosła już do ponad 150 tys. przypadków w 123 krajach, a liczba zgonów sięga blisko 5 tys. W Polsce potwierdzono jak dotąd ponad 200 przypadków, a w całym kraju zostały zamknięte m.in. szkoły i placówki oświatowe, teatry, muzea i kina. Odwołano wszystkie imprezy masowe, ale już wcześniej część organizatorów sama podjęła taką decyzję. To oznacza, że nie odbędą się targi, turnieje, koncerty, czy mecze piłkarskie.

Formalnie targi nie podlegają ustawie o imprezach masowych, lecz w sytuacji zagrożenia koronawirusem przestaje to mieć znaczenie, gdy wystawcy wycofują się z udziału w targach, a takie sytuacje miały miejsce w przypadku wszystkich imprez targowych.

17 marca 2020 08:18