0

Senioralne Biuro Karier

Senioralne Biuro Karier
Senioralne Biuro Karier
fot. UM Warszawa

W Centrum Aktywności Międzypokoleniowej ”Nowolipie” działa Senioralne Biuro Karier.

Jest ono odpowiedzią na potrzeby firm poszukujących pracowników, jak i samych osób starszych, które chcą powrócić do aktywności zawodowej, wykorzystując swoje doświadczenie i potencjał gromadzone przez całe zawodowe życie.

Rafał Trzaskowski:

Dziś uruchamiamy kolejną inicjatywę dla aktywnych seniorów, bo w tych w Warszawie mamy mnóstwo. Otwieramy specjalnie dla nich biuro karier. W Warszawie jest bardzo niski stopień bezrobocia, chcemy aby seniorzy, którzy chcą nadal pracować, mogli tu zaleźć odpowiednią dla siebie ofertę.

Europejskie statystyki pokazują, że w Polsce mamy jeden z najniższych wskaźników zatrudnienia osób w wieku emerytalnym wynoszący 46%, podczas gdy np. w Danii czy Norwegii pracuje ich 70-80% (źródło Eurostat). Warszawa jest największym rynkiem pracy w Polsce. Miasto podejmuje działania sprzyjające aktywizacji społecznej oraz integracji seniorów z pozostałymi grupami wiekowymi. Jednym z ważniejszych zagadnień jest aktywizacja zawodowa osób starszych. Działalność zawodowa na emeryturze pomaga znacznie dłużej zachować samodzielność we wszystkich sferach życia.

Aleksandra Śniegocka-Goździk, przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w Radzie Miasta:

To kolejny krok w Senioralnej Warszawie dla wszystkich. Cieszę się, że jest tylu przedsiębiorców, który przystępują do tego projektu. Musimy korzystać z doświadczania osób starszych a jest ono ogromne.

Aktywizacja seniorów i zachęcanie ich, aby znów stali się aktywnymi uczestnikami rynku pracy ma też inny wymiar. W sytuacji gdy stopa bezrobocia na warszawskim rynku pracy wynosi już tylko 1,3 proc. poszukiwanie nowych pracowników, także wśród osób, które niedawno przeszły na emeryturę jest koniecznością.

16 stycznia 2020 05:37