0

Złote sztabki w dobrej cenie

Złoto w sztabach
Złoto – w sztabach
fot. Adobe Stock

Nie tylko banki emisyjne i duże międzynarodowe przedsiębiorstwa inwestują w złoto.

Na zakup złotych sztabek coraz częściej decydują się indywidualni inwestorzy.
Wielu ekspertów twierdzi, że to właśnie inwestycje w złoto są jednym z najlepszych sposobów na zabezpieczenie majątku przez zawirowaniami na rynku finansowym. Czy warto inwestować w złoto? Gdzie kupić złote sztabki w dobrej cenie?

Złoto inwestycyjne – co to jest?

Żeby złote sztabki można było uznać za złoto inwestycyjne, muszą zostać spełnione określone warunki. Złoto inwestycyjne jest stopem o bardzo wysokiej zawartości tego kruszcu. To ustawa o podatku od towarów i usług określa, kiedy można mówić o złocie inwestycyjnym. Otóż tej nazwy można używać w odniesieniu do sztabek i płytek, która próba wynosi co najmniej 995 tysięcznych. Co to dokładnie oznacza? Stop musi zawierać minimum 99,5% czystego pierwiastka.

Złoto inwestycyjne – waluta, a nie surowiec

Z racji tego, że złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT, można je traktować jako typową walutę, a nie tradycyjny surowiec. Nic więc dziwnego, że zakup złotych sztabek jest rozpatrywany w kategorii dobrego pomysłu na ulokowanie kapitału. Rosnące zainteresowanie inwestowaniem w złoto spowodowało, że Mennica Polska wprowadziła do swojej oferty dwa produkty: złote sztabki i złote monety bulionowe. Obydwa produkty można kupić w dwóch wersjach: produkowane w Polsce lub wytwarzane przez zagranicznych producentów.

Złoto inwestycyjne – od czego zależy jego cena?

Cena złota inwestycyjnego jest uzależniona od dwóch czynników, które są tak samo istotne. Pierwszy to cena kruszcu w Londynie. Mowa o LBMA Gold Price. Cena złota jest ogłaszana dwa razy dziennie, w każdy dzień roboczy w Wielkiej Brytanii. Drugi czynnik to stosunek kursu dolara amerykańskiego do kursu złotówki. Śledząc wartości obydwu tych czynników, można dokładnie przeanalizować zasadność dokonywania inwestycji w złoto.

Inwestowanie w złoto – czy to się opłaca?

Warto podkreślić, że na cenę złota wpływa również fakt, że zasoby tego kruszcu są ograniczone, a jednocześnie koszty eksploatacji jego złóż stale rosną. Banknoty zawsze można dodrukować, natomiast nie da się sprawić, żeby zwiększyła się ilość złota, którą można wydobyć. Wraz z malejącą ilością kruszcu do wydobycia, cena złota będzie rosnąć. Nie bez znaczenia jest również to, że coraz więcej banków centralnych decyduje się na zwiększenie swoich rezerw w złocie – to również wpływa na wzrost cen złota. Można z tego wywnioskować, że zainwestowanie w złoto to dobry i opłacalny pomysł.

Złote sztabki – gdzie je kupić?

Złoto 1000 g Font sztabki odlewanej
Złoto 1000 g – Font sztabki odlewanej
fot. Mennica Polska

Złote sztabki zawsze należy kupować od wiarygodnych i sprawdzonych sprzedawców. Tylko wtedy można mieć pewność, że sztabka jest autentyczna, a cała transakcja przebiegnie w bezpieczny sposób. Jednym z producentów, a jednocześnie sprzedawców złotych sztabek jest Mennica Polska: https://inwestycje.mennica.com.pl/sztabka-au-1000g/. Mennica Polska oferuje zarówno złote sztabki, jak i monety bulionowe. Kupując złoto od Mennicy można mieć pewność, że w przypadku chęci spieniężenia kruszcu, będzie można łatwo znaleźć kupca zainteresowanego zakupem.

16 września 2021 12:13
[fbcomments]