W środę 25 lutego, br. stołeczny ratusz zaprasza mieszkańców Warszawy na pierwsze spotkanie robocze poświęcone tworzeniu Centrów Lokalnych na terenie Warszawy.
Efektem 4. spotkań ma być metodologia tworzenia Centrów Lokalnych
Po co te centra?
Centra Lokalne mają służyć mieszkańcom. To miejsca i place miejskie, które skupiają i łączą społeczność lokalną, sprzyjają nawiązywaniu relacji społecznych i sąsiedzkich oraz tworzą przestrzeń do wspólnego spędzania czasu wolnego. Powierzchnie te to sklepiki np. z lokalnymi produktami, wystawy, gastronomia, biura dla start-upów, targi okolicznościowe i wiele więcej. Celem projektu jest określenie standardów funkcjonowania takich centrów, wyznaczenie ich sieci oraz przygotowanie modelowych scenariuszy ich działania w wybranych lokalizacjach.
Zamiary.
Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy:
Chcemy, aby Centra Lokalne na stałe zagościły w tkance miejskiej. Dzięki ich realizacji stworzymy mieszkańcom funkcjonalną i estetyczną przestrzeń do zakupów, rozwoju osobistego lub po prostu spędzania czasu wolnego. Przykładem takiego miejsca jest Bazar Różyckiego.
Plan prac.
Prace nad studium potrwają do 3 lipca 2015 roku. W ramach warsztatów przeprowadzona zostanie analiza istniejących centrów lokalnych w Warszawie, wskazane zostaną miejsca, gdzie występuje potrzeba ich utworzenia. Ważnym elementem projektu będzie badanie oczekiwań społecznych oraz wskazanie dobrych praktyk z innych miast europejskich. W ramach projektu odbywać się będą spotkania przy udziale koordynatora, mieszkańców i wybranych ekspertów.
Gdzie będą spotkania?
Najbliższe spotkanie (warsztaty) oraz 3 kolejne, organizowane 4 i 11 marca oraz 8 kwietnia br. odbędą się w siedzibie Muzeum Pragi przy ul. Targowej 50/52, w godzinach 17.00 – 19.00. Spotkania i metodologię na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy przygotuje Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Warszawski SARP.
Skąd pomysł?
W toku dyskusji z mieszkańcami (cykl debat „Warszawa 2.0 Zmieniamy Warszawę”) na temat dalszych kierunków rozwoju miasta jednym z pojawiających się postulatów było tworzenie na poziomie lokalnym Centrów Lokalnych. Postulat ten znalazł również potwierdzenie w badaniach oczekiwań społecznych dotyczących podnoszenia jakości życia. Mając to na uwadze, Prezydent m.st. Warszawy zaproponował realizację programu tworzenia Centrów Lokalnych, który zyskał akceptację Rady m.st. Warszawy.