0

Ekolodzy o awarii Czajki

Piotr Bednarek - ekolog
Piotr Bednarek – ekolog
fot. Piotr Bednarek

Dlaczego ekologów słabo interesuje awaria Czajki opowiada Piotr Bednarek z Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki.

Piotr Bednarek jest geografem. Na Uniwersytecie Jagiellońskim specjalizował się w kierunkach hydrologia, meteorologia i klimatologia. Zajmuje się fotografią przyrodniczą, a od kilku lat ochroną przyrody. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i prezesem Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki [LINK].

Piotr Bednarek:

Dookoła kolejnej awarii rurociągu pod Wisłą w Warszawie narosło wiele fałszywych informacji, hejtu, pomówień itd. Jak wygląda ta sprawa z perspektywy człowieka zajmującego się rzekami?

W opublikowanej wypowiedzi omawia zagadnienia:

 • awarii  rury przesyłającej ścieki pod dnem Wisły w Warszawie,
 • co wydarzyło i dzieje się w Warszawie,
 • dlaczego organizacje ekologiczne nie są za bardzo zaangażowane w to co się dzieje w Warszawie

Wypowiedź Piotra Bednarka:

Medialne doniesienia o ostatnich zanieczyszczeniach rzek w Polsce:

 1. Lubelskie: Codziennie z rzeki Huczwa wyciągają 100 kg padłych ryb. Już wiadomo co je zabija. Są wstępne wyniki badań wody rzeki Huczwa. W zeszły weekend zatruły się w niej ryby, ucierpiały też borsuki i bobry. Najprawdopodobniej przyczyną był środek stosowany w rolnictwie.
  [LINK]
 2. Zatruta Szabasówka. W Szabasówce oraz pobliskich stawach znaleziono w grudniu kilkanaście ton śniętych ryb. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska ustalił, że w wodzie były związki siarki.
  [LINK]
 3. Rzeka Barycz na początku lipca została zatruta na odcinku 60 km. Teraz sprawą zajmie się prokuratura okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim.
  [LINK]
 4. W 2015 roku do Warty w Poznaniu wylano trujące substancje. Według szacunków śledczych, na około 70 kilometrach rzeki zatruło się około 20 ton ryb. Choć w trakcie śledztwa ustalono firmę, która ponosi za to odpowiedzialność, winnych nie ukarano.
  [LINK]
 5. Ktoś zanieczyścił rzekę Kaczą. Zdechło kilkadziesiąt ryb. Jeden z wędkarzy napisał na forum o rybach, że znalazł ok. 60 sztuk martwych i zdychających pstrągów.
  [LINK]
 6. Najczarniejszy scenariusz dotknął rzekę Wda. Rzeka Wda za sprawą pełnego zrzutu wody ze zbiornika zaporowego na rzece Niechwaszcz w m. Zawada została zatruta.
  [LINK]
 7. Eksperci o awarii i zrzucie ścieków do Motławy. Zespół ekspertów, który badał przyczyny ubiegłorocznej awarii przepompowni ścieków na gdańskiej wyspie Ołowianka, orzekł, że wywołał ją cały zespół czynników.
  [LINK]
 8. Potężne zatrucie rzeki Kamienica i Dunajec.
  [LINK]
 9. Ktoś zatruł rzekę Olechówkę. Ścieki zrzucano z samochodu asenizacyjnego. To nie pierwsze takie zdarzenie w tym roku.
  [LINK]
 10. Rzeka Piszczanka zanieczyszczona. Źródło zanieczyszczenia rzeki Piszczanki, przepływającej przez Międzyrzec Podlaski prawdopodobnie może pochodzić z terenów województwa mazowieckiego. Sprawą zajęła się mazowiecka policja oraz inspekcja ochrony środowiska.
  [LINK]
 11. Katastrofa ekologiczna. Czy rzeka Nysa jest zatruta?W środę rano otrzymaliśmy zgłoszenie o zanieczyszczeniu Nysy Kłodzkiej – powiedział „Nowinom” Mateusz Maćków, inspektor w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Opolu. – Chodziło o zanieczyszczenie substancjami ropopochodnymi z wylotu kanalizacji opadowej znajdującej się przy ul. Szlak Chrobrego.
  [LINK]
 12. W Tychach ktoś opróżnił szambo, wlewając je do rzeki Mlecznej. Zatruta woda dotarła do Bierunia. Wciąż śmierdzi. Strażacy ustalili, w którym miejscu wlano fekalia.
  [LINK]
 13. Rzeka Białka zamieniła się w ohydną, śmierdzącą, mętną i ciemną zupę. Wędkarze udokumentowali swój opis na zdjęciach, które opublikowano w mediach społecznościowych.
  [LINK]
 14. Górska rzeka Białka objęta ochroną w ramach Natury 2000 została zatruta na odcinku od wsi Czarna Góra do ujścia w Jeziorze Czorsztyńskim – alarmują ekolodzy. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wyjaśnia, że zatruciu winne są bobry.
  [LINK]
 15. Doszło do zanieczyszczenia rzeki Maskalis w miejscowości Sępichów, gm. Nowy Korczyn, pow. buski. Służby terenowe Wód Polskich dokonały wizji terenowej. Stwierdzono, że woda w rzece jest spieniona, mętna, o nieprzyjemnym zapachu. Zauważono również pojedyncze martwe ryby.
  [LINK]
 16. Dotarły niepokojące wieści o zatruciu rzeki Jeziorki. Z otrzymanych informacji wynikało, iż rzeką płyną ciemne, nieprzejrzyste wody na których powierzchni widoczny jest rodzaj kożucha/nalotu, a w toni i przy brzegach obserwowano śnięte ryby.
  [LINK]
 17. W Pruszkowie prawdopodobnie doszło do skażenia rzeki Utraty. W dzielnicy Tworki na powierzchni rzeki pojawiły się ogromne ilości piany.
  [LINK]
11 września 2020 00:20
[fbcomments]