Krajobraz po …. „Sezamie”

"Sezam"
fot. A. Sheybal-Rostek

„Sezam” uruchomiono 11 października 1969 r. i służył on mieszkańcom Warszawy przez 46 lat. 10 sierpnia 2014 r. został otwarty po raz ostatni.

Dom towarowy wybudowano ze środków spółdzielczych i należał do WSS „Społem” Śródmieście. Był jednym z elementów „Zespołu Ściany Wschodniej”.

„Sezam” był sklepem wielobranżowym – prowadził sprzedaż artykułów przemysłowych i gospodarstwa domowego. Na jego terenie znajdował się również samoobsługowy sklep spożywczy a także bar i kawiarnia z tarasem (po północnej stronie).

W 1992 r. dokonano dobudowy (niszcząc taras kawiarni) – w nowej części została zlokalizowana pierwsza polska restauracja McDonald`s.

„Sezam” wpisał się w krajobraz centrum Warszawy i stał się jego immanentnym elementem. Stąd też wydawało się niewyobrażalne, iż ktokolwiek, kiedykolwiek podniesie na niego rękę.

Spodziewano się raczej generalnego remontu, szczególnie, że „Sezam” był częścią zespołu architektoniczno-urbanistycznego uważanego za jedno z najwybitniejszych osiągnięć modernizmu w Polsce (wpisanego w 2003 r. na listę dóbr kultury współczesnej).

Sęk w tym, że wpis ten nie jest jednoznaczny z objęciem ochroną konserwatorską, czyli w praktyce oznacza, że poszczególne elementy „Ściany Wschodniej” mogą być zastępowane budynkami nowymi.

Choć dokonując rozbiórki „Sezamu” nie złamano prawa i pomimo, że (prawdopodobnie) nowa zabudowa znacznie lepiej wykorzysta przestrzeń u zbiegu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej to to co się stało należy uznać za niebezpieczny precedens.

A poza tym, zwyczajnie szkoda.

19 marca 2015 18:16