0

26. Wiosna Filmów

Wiosna Filmów 2020
fot. Mat. prasowe

26. Edycja Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW odbędzie się w tym roku w dniach 29 maja – 7 czerwca.

Wyjątkowo, ze względu na panującą sytuację, impreza została przeniesiona do sieci. Tym samym, będzie to pierwszy festiwal filmów fabularnych w Polsce całkowicie online, dostępny tylko na platformie MOJEeKINO.PL

Przez 10 dni pokazanych zostanie ponad 30 filmów docenionych przez jury, dziennikarzy, a także publiczność na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Berlinie, Cannes, Wenecji czy Toronto. Będą także filmy nominowane i nagradzane przez Europejską Akademię Filmową oraz Amerykańską Akademię Filmową. Duża część z nich to przedpremiery lub polskie premiery.

Filmem otarcia 26. Wiosny Filmów będzie zdobywca Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym MFF w Berlinie „Zło nie istnieje”. To najnowszy dramat jednego z najważniejszych irańskich reżyserów Mohammada Rasoulofa.

Poza tym warto zwrócić w bogatym programie szczególną uwagę na następujące tytuły:

  • Nadzieja” – oparty na prawdziwej historii dramat psychologiczny. W jedną z głównych ról wcielił się doskonale znany polskim widzom Stellan Skarsgard.
  • Martin Eden” – adaptacja bestsellerowej powieści Jacka Londona pod tym samym tytułem, której akcję przeniesiono do uwielbianego przez filmowców Neapolu. Film zdobył wiele nagród na światowych festiwalach.
  • O nieskończoności” – najnowszy film Roya Anderssona, jednego z najbardziej oryginalnych europejskich twórców, który zdobył Srebrnego Lwa za reżyserię na ostatnim MFF w Wenecji oraz nagrodę główną w tej samej kategorii na tegorocznym MFF w Dublinie.
  • Najgorsze wiersze świata”  – nowy film węgierskiego mistrza absurdu Gábora Reiszazdobył uznanie na wielu światowych festiwalach filmowych. Obrazując różne oblicza swojego bohatera, Reisz tworzy uniwersalną opowieść o otaczającym nas świecie.
  • Sekret bogini fortuny” – najnowszy film uwielbianego przez Polaków tureckiego reżysera pracującego i mieszkającego we Włoszech, Ferzana Ozpetka („On, ona i on”, „Okna”, „Mine vaganti. O miłości i makaronach”, „Neapol spowity tajemnicą”). Wzruszająca opowieść o potrzebie bliskości redefiniująca pojęcie rodziny. Grająca w filmie Jasmine Trinca („Pokój syna”) zdobyła za swoją rolę włoskiego Oscara, czyli nagrodę David di Donatello w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa.
  • Zaginiona dziewczyna” – japoński thriller pokazywany m.in. w Toronto oraz Locarno. Nowy film jednego z ciekawszych japońskich reżyserów Kōjiego Fukady to trzymająca w napięciu opowieść o osaczeniu oraz walce o własną godność.
  • Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché” – dokument zrealizowany przez Pamelę B. Green, a wyprodukowany m.in. przez Roberta Redforda oraz Judie Foster, jest niezwykłą opowieścią o Alice Guy-Blaché – zapomnianej pionierce kinematografii, uznawanej za pierwszą reżyserkę w historii X Muzy.
  • Cienie imperium” – debiut reżyserski Karola Starnawskiego. Inspirowany książką Tomasza Grzywaczewskiego „Granice marzeń” film pokazuje skomplikowaną historię państw postsowieckich oraz ich mieszkańców. Pytanie, czy można żyć w cieniu Imperium, niczym bumerang powraca w każdej z trzech przedstawionych w filmie historii.
29 maja 2020 14:55