0

50 lat Zespołu Tańca Ludowego ”Warszawa” Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie

Zespół Tańca Ludowego ''Warszawa'' Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie - część plakatu
Zespół Tańca Ludowego ''Warszawa'' Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie – część plakatu
fot. ZTL AWF

W 2021 r. mija 50 lat działalności Zespołu Tańca Ludowego „Warszawa” Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

W związku z tym jubileuszem w dniu 28 listopada o g.: 17:00 Akademia Wychowania Fizycznego oraz Urząd Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy zapraszają na jego otwarte obchody połączone z występami tanecznymi czterech zespołów.

Obchody zorganizowane zostaną na Hali Gier Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie przy ul. Marymonckiej 34.

Podczas koncertu jubileuszowego na scenie zaprezentują się dziesiątki tancerek i tancerzy zarówno w tańcach narodowych jak i w choreografiach z różnych zakątków Polski. Pojawią się ludowe przyśpiewki, wspominki i wiele pozytywnej artystycznej energii.

Oprócz samego jubilata –  Zespołu Tańca Ludowego „Warszawa” AWF, wystąpią Zespoły Pieśni i Tańca:

 • Kortowo – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski;
 • Warszawianka – Uniwersytet Warszawski;
 • PodlasieAWF Biała Podlaska.

Prof. dr. hab. Bartosz Molik, Rektor Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie:

Zespół Tańca Ludowego „Warszawa” AWF od 50-ciu lat stanowi barwną artystyczną wizytówkę naszej uczelni. Jego szeregi od zawsze zasilali nasi studenci oraz absolwenci. Sukcesy ZTL-u w kraju i za granicą to świetny przykład na to, że kultywowanie tradycji nauczania tańców i przyśpiewek ludowych w ramach regularnego programu dydaktycznego nadal ma sens. Jest to wzruszające dla absolwentów uczelni sprzed dwóch dekad, takich, jak ja sam. Pewne wartości pozostają niezmienne.  

O zespole:

Idea powołania Zespołu Tańca Ludowego „Warszawa” zrodziła się pod koniec lat 60-tych. Już wtedy obszerny program zajęć ruchowych Akademii Wychowania Fizycznego obejmował różnorodne formy taneczne, w tym również ludowe. Formalną działalność rozpoczęto 17 kwietnia 1970 roku, z inicjatywy Marii Młodzikowskiej i Ryszarda Teperka. Znaczącą datą w historii zespołu był rok 1974, kiedy kierownictwo objął Czesław Sroka. Wspólnie z Ryszardem Teperkiem przygotowali układy taneczne, które od strony muzycznej opracował Jan Grabia.

Obecnie opiekę artystyczną nad zespołem sprawuje była tancerka i solistka PZLPiT MazowszeMałgorzata Włoczkowska.

ZTL „Warszawa”, bazując na ponad 40-letnim dorobku zespołu i bogatym doświadczeniu kadry instruktorskiej, wciąż poszerza swój repertuar. Program koncertów obejmuje zarówno tańce narodowe: krakowiak, mazur, polonez, kujawiak z oberkiem, jak również suity tańców charakterystycznych dla poszczególnych regionów Polski (Kurpiów, Beskidu Żywieckiego, okolic Nowego Sącza, Śląska, Lublina, czy Rzeszowa). Wysoka sprawność fizyczna tancerzy czyni ich występy niezwykle widowiskowymi, zaś znajomość tradycji kulturowych pozwala świadomie promować polski folklor.

Współorganizatorem wydarzenia jest Urząd Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy.

Krótko

 • Data:
  28 listopada 2021 r. (niedziela).
  Godzina:
  17:00.
  Miejsce:
  Hala Gier AWF,
  ul. Marymoncka 34.

Liczba miejsc ograniczona.

Zespół Tańca Ludowego ''Warszawa'' Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie - plakat
Zespół Tańca Ludowego ''Warszawa'' Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie – plakat
fot. ZTL AWF

Informacja

Wydarzenie realizowane jest zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami, nakazami i zakazami w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, aktualne na dzień wydarzenia).

Centrum Rozwoju AWF

25 listopada 2021 13:27
[fbcomments]