0

Bogaty program Festiwalu Warszawa Singera

Adrienne Haan zaprasza
Adrienne Haan – zaprasza
fot. materiały organizatora

Szesnasta edycja Festiwalu Warszawa Singera zawiera bogatą ofertę kulturalną i historyczną. Zaprasza Roman Soroczyński.

Festiwal Warszawa Singera – to jedno z najważniejszych i najbardziej dynamicznych wydarzeń kulturalnych Stolicy.

Jazz, pop, kabaretowe rewie, teatr, literatura, sztuki wizualne, historia i tradycja Żydów, Polski, Warszawy – to tylko niektóre elementy bogatej oferty, która od 24 sierpnia do 1 września 2019 roku zostanie skierowana do wszystkich.

Coś ciekawego znajdą tu i dzieci, i dorośli.

Noam Vazana - długowłosa
Noam Vazana – długowłosa
fot. materiały organizatora

Po raz pierwszy na Festiwalu zagości Noam Vazana z Izraela, a towarzyszyć jej będzie Tomasz Kukurba – lider najbardziej znanej polskiej formacji klezmerskiej Kroke.

Adrienne Haan – niemiecko-luksemburska wokalistka i aktorka o ogromnym temperamencie scenicznym, której szczególnie bliska jest piosenka kabaretowa lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku – wystąpi w koncercie Tehorah.

Na miłośników tanga czeka spektakl Jak za dawnych lat polskie tango show, przygotowany przez Sawars Tango Orquesta. To jedna z niewielu formacji instrumentalnych nawiązujących bezpośrednio do argentyńskich orquesta tipica oraz zespołów tangowych przedwojennej Warszawy.

W spektaklu wystąpią Anna Dereszowska i Andrzej Seweryn, który już w ubiegłym roku występował podczas Festiwalu.

Andrzej Seweryn wystąpi ponownie
Andrzej Seweryn – wystąpi ponownie
fot. materiały organizatora

 

Anna Dereszowska i jej uśmiech
Anna Dereszowska – i jej uśmiech
fot. materiały organizatora

Rodzime tradycje folkowe przybliży Kapela Brodów – zespół założony przez Witka Brodę, multiinstrumentalistę i eksploratora muzycznych tradycji różnych kultur oraz Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, od 1996 roku wydająca nowe pokolenia interpretatorów muzyki klezmerskiej.

Grupa wystąpi podczas Nocy Klezmerów, a wraz z nią Frank London, trębacz i kompozytor, jeden z najważniejszych amerykańskich muzyków klezmerskich.

Po raz kolejny na Festiwalu będzie można posłuchać znakomitego Jazz Bandu Młynarski – Masecki, w interpretacjach szlagierów z lat 20-tych ubiegłego stulecia, autorstwa wybitnych kompozytorów takich jak Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Gold.

Marek Dyjak przed występem
Marek Dyjak – przed występem
fot. Jacek Poremba

Klarnecista i kompozytor, Paweł Szamburski, specjalnie na Festiwal Warszawa Singera przygotował autorskie opracowania pieśni i nigunów chasydzkich.

Wielbiciele ekspresji Marka Dyjaka będą mieli okazję uczestniczyć w jego koncercie Jasminum, w którym artysta zaprezentuje aranżacje przedwojennych kompozycji twórców żydowskiego pochodzenia, m. in.  H. Warsa i J. Petersburskiego.

Festiwal zostanie zainaugurowany uroczystym premierowym koncertem kantorów w Synagodze im. Nożyków. W tym roku – przy akompaniamencie wybitnego pianisty Menachema Bristowskiego – wystąpią: Yaakov Lemmer z USA, Yoni Rose z Niemiec oraz chłopiec kantor Aharon Shtark z Izraela.

Natomiast dla miłośników jazzu ciekawą propozycją będzie Hammond Summit –  trzecie już wydarzenie w ramach innowacyjnej serii koncertów, w których spotykają się muzycy grający na tym samym instrumencie (w ubiegłym roku były to skrzypce, a jeszcze poprzednio – klarnet).

W tej nietypowej konwencji spotkają się w tym roku: Kajetan Galas, Paweł Tomaszewski oraz Kit Downes z Wielkiej Brytanii.

Włoska grupa Erodoto Project wystąpi w koncercie zatytułowanym Molòn labè, który oddaje rytmy i atmosferę regionu śródziemnomorskiego, z całą jego wielowiekową mozaiką kulturową.

Z kolei jeden z czołowych polskich pianistów jazzowych, Kuba Stankiewicz, zaprezentuje muzykę Romana Statkowskiego, genialnego polskiego kompozytora z przełomu XIX i XX w.

Spektakl El Cartógrafo
Spektakl – El Cartógrafo
fot. materiały organizatora

Wiele interesujących propozycji znajdą wielbiciele teatru.

Między innymi hiszpański spektakl Kartograf (El Cartógrafo), którego akcja rozgrywa się w Warszawie, w 1940 roku i współcześnie.

Do przeszłości wojennej nawiązuje także monodram włoskiej aktorki Lucii Vita To było (Questo è stato), będący adaptacją przejmującej historii rodziny Piery Sonnino, spisanej w książce pod tym samym tytułem.

Oczywiście zobaczyć będzie można spektakle warszawskiego Teatru Żydowskiego: m. in. musical Śpiewak Jazzbandu – tegoroczną premierę w reżyserii Wojciecha Kościelniaka – historię jazzowego muzyka, który chce wyrwać się z żydowskiego domu i kantoralnej tradycji.

Warto też zwrócić uwagę na spektakl z Poznania: Michaś – to monodram zrealizowany przez Teatr Ósmego Dnia i Grupę Stonewall, poświęcony prof. Michałowi Głowińskiemu, wybitnemu polskiemu literaturoznawcy. Reżyserem spektaklu jest Mike Urbaniak, a zagra w nim Piotr Nerlewski.

Warszawa Singera – to również bogata oferta dla dzieci i rodzin. Zarekomendować tu można spektakl muzyczny Filiżanka, przygotowany w Centrum Artystycznym SCENA, będący spojrzeniem na wojnę z perspektywy najmłodszych. To sztuka o dzieciach, dla dzieci i z dziećmi w rolach głównych.

Nigel Kennedy i jego skrzypce
Nigel Kennedy – i jego skrzypce
fot. materiały organizatora

Finałem tegorocznej edycji Festiwalu Singera będzie tradycyjne plenerowe widowisko na placu Grzybowskim, które zawsze gromadzi tysiące widzów.

Tym razem wystąpi legendarna gwiazda skrzypiec, Nigel Kennedy, w koncercie zainspirowanym Sztukmistrzem z Lublina Isaaka B. Singera oraz kompozycjami Georga Gershwina.

Festiwalowy plakat
Festiwalowy – plakat
fot. materiały organizatora

To tylko wybrane propozycje.

Oczywiście, nasza redakcja też będzie starała się na bieżąco informować o nowych propozycjach programowych Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który – przypomnijmy – zostanie zorganizowany między 24 sierpnia a 1 września 2019 roku.

12 czerwca 2019 21:22