0

Brytyjski teatr w kinie

Sen nocy letniej - scena z przedstawienia
Sen nocy letniej – scena z przedstawienia
fot. mat. prasowy

Nowy repertuar teatralny w Multikinie. Będą cztery premiery i gwiazdy światowego formatu.

W wybranych kinach sieci, w ramach projektu MultiCulture Britain,będzie można zobaczyć najlepsze brytyjskie spektakle z cyklu National Theatre Live.

 W teatralnych wcieleniach pojawią się m. in. Gillian Anderson (Z Archiwum X, Sex Education), Gwendoline Christie (znana z roli Brienne z Tarthu w Grze o tron), Sally Field (Stalowe magnolie, Forrest Gump, Pani Doubtfire, Lincoln), czy Bill Pullman (Dzień niepodległości czy nagrodzona w Gdyni Ukryta gra).

6 lutego o godz. 19:00

Wszystko o Ewie
Fascynująca historia o kulisach show-biznesu, zazdrości, ambicji i władzy.

Margo Channing, żywa legenda, od której nie sposób oderwać oczu i pragnąca zbliżyć się do niej jej najwierniejsza fanka – młoda, piękna Eve. Kiedy fascynacja staje się rywalizacją? Jak działają mechanizmy świata sztuki? W latach czterdziestych historia Margo została opublikowana w Cosmopolitan, następnie pojawiła się adaptacja filmowa, a w końcu film Alll about Eve, który zdobył rekordową liczbę czternastu nominacji do Oscara i aż sześć statuetek. W światowej popkulturze nawiązania do tego filmu pojawiają się nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat (w ostatniej dekadzie m. in twórcy Simpsonów zaprezentowali odcinek pt. All about Lisa, w którym Lisa Simpson zostaje nową asystentką Klauna Krusty’ego i niebawem kradnie mu całe show). Teraz czas na spektakl teatralny.

W rolach głównych:
Gillian Anderson (Z Archiwum X, Sex Education, NT Live: Tramwaj zwany pożądaniem) i Lily James (Mamma Mia! Here We Go Again, Kopciuszek, Yesterday); wyreżyserował Ivo van Hove (NT Live: Opętanie, Hedda Gabler), a hipnotyzującą muzykę stworzyła PJ Harvey.

„Wszystko o Ewie” będzie można zobaczyć także 30 kwietnia o godz. 19:00.

5 marca i 14 maja o godz. 19:00

Wszyscy moi synowie
Spektakl na podstawie sztuki Arthura Millera. Znany dramatopisarz oparł tekst na prawdziwych wydarzeniach. W latach 40. XX wieku na jaw wyszły zaniedbania i malwersacje w jednej z amerykańskich firm produkujących silniki lotnicze przeznaczone do celów wojskowych. W wyniku nielegalnych działań do amerykańskiej armii trafił wadliwy sprzęt. Trzech oficerów lotnictwa zostało skazanych i zwolnionych ze służby. Wątki z tej sprawy Miller połączył z inspiracjami Ibsenowskimi. Z jednej z najbardziej znanych sztuk Norwega – „Dzika kaczka” – zaczerpnął motyw dwóch partnerów biznesowych, z których tylko jeden ponosi konsekwencje nielegalnych i nieetycznych działań firmy; pożyczył również ideę moralnej doskonałości bohatera jako źródła jego problemów.

Amerykańskie małżeństwo Kellerów poznajemy w 1947 roku. Zbudowali dom, wychowali dwóch synów i prowadzą dobrze prosperujący biznes. Spokojne życie Joego i Kate zacznie się jednak powoli rozpadać, gdy na ich drodze pojawi się tajemnicza postać z przeszłości. Ukrywana przez lata prawda wyjdzie na jaw, a cena amerykańskiego snu okaże się dla bohaterów za wysoka.

W rolach głównych:
W obsadzie wyreżyserowanego przez Jeremy’ego Herrina (NT Live: This House, People, Places&Things) spektaklu znaleźli się również, znana z roli królowej Wiktorii w serialu BBC Victoria, Jenna Coleman oraz, uwielbiany za rolę Merlina w młodzieżowej produkcji tej samej stacji pt. Merlin, Colin Morgan.

19 marca, 28 maja i 25 czerwca o 19:00

Sen nocy letniej
W teatralnym repertuarze nie mogło zabraknąć adaptacji tytułu Szekspirowskiego. Przedstawienie na podstawie jednej z najpopularniejszych sztuk wielkiego dramaturga. Spektakl to teatralny majstersztyk, dynamiczne, zaskakujące widowisko. Po premierze zagraniczne media rozpływały się w entuzjastycznych recenzjach. Nicholas Hytner (reżyser przezabawnej, brawurowej komedii Człowiek dwóch szefów czy rockowego, uwspółcześnionego Juliusza Cezara) porywa widzów do Szekspirowskiego lasu spowitego mgłą i światłem księżyca. Czekają tam bohaterowie Snu… i iście szalona przygoda!

W tym spektaklu Bridge Theatre w Londynie zamienia się w świat z sennych marzeń, pełen latających wróżek, nieprzeniknionych mgieł i światła księżyca. W zaczarowanym lesie dojdzie do niezwykłego spotkania. Na drodze dwóch par nieszczęśliwych kochanków oraz trupy aktorskiej staną Król i Królowa bajkowej krainy. Królewska para nie zawaha się wtrącić w losy śmiertelników.

W roli główniej:
Gwendoline Christie – znana m. in. jako Brienne z Tarthu z Gry o tron.

16 kwietnia i 9 czerwca o godz. 19:00

Bank braci Lehmann
fascynująca historia rodzinnej firmy, która zmieniła losy świata w reżyserii samego Sama Mendesa (1917, American Beauty, SkyfallSpectre). Scenografię przygotowała Es Devlin – ta sama, która powołała do życia mroczny świat w uwielbianym przez widzów Hamlecie. I tym razem jej wizja zapada mocno w pamięć.

1844 rok, zimny wrześniowy poranek. Trzech braci przybywa do Nowego Jorku, marząc o spełnieniu amerykańskiego snu. Tak rozpoczynają się dzieje rodzinnej firmy, która zmieniła losy świata. 163 lata później firma spektakularnie zbankrutuje, wywołując tym samym największy w historii kryzys finansowy. Historia, którą Mendes opowiada na deskach teatru skupia się jednak nie na ekonomicznych zawiłościach, lecz na losach rodziny, której dzieje śledzimy przez trzy pokolenia.

W rolach głównych:
Simon Russell Beale, Ben Miles i Adam Godley.
Wcielają się nie tylko w trzech braci – założycieli firmy, ale również w ich dzieci i wnuki. Twórcom spektaklu udało się stworzyć świetnie psychologiczne portrety i wciągającą adaptację wielowątkowej historii. W rolach głównych:

Gdzie?

Na spektakle teatralne zapraszamy we wskazanych wyżej terminach do następujących kin sieci Multikino:

 • Bydgoszcz,
 • Gdańsk,
 • Katowice,
 • Kraków,
 • Lublin,
 • Łódź,
 • Poznań Stary Browar,
 • Szczecin,
 • Warszawa Młociny,
 • Warszawa Targówek,
 • Warszawa Ursynów,
 • Warszawa Złote Tarasy (z wyłączeniem 6 lutego oraz 5 marca 2020),
 • Wrocław Pasaż Grunwaldzki,
 • Zabrze.

Kto to wymyślił?

Wszystkie wymienione spektakle zostaną zaprezentowane w ramach projektu MultiCulture Britain, wspólnego przedsięwzięcia British Council i Multikina, w ramach, którego na ekranach kin sieci można oglądać najciekawsze brytyjskie spektakle i koncerty.

30 stycznia 2020 18:51