0

Bucharest Calling

Teatr Współczesny
Monika Pikuła – Bucharest Calling
fot. Magda Hueckel

Teatr Współczesny zaprasza na swoją małą scenę (Barak). „Bucharest Calling” to spektakl dynamiczny, mocny w wymowie, ale trafnie oddający specyfikę współczesnych miast Europy Środkowo-Wschodniej.

W Bukareszcie panuje upał. Jest duszno, gorąco. Noc trwa długo, dzień krótko. Wszyscy znają wszystkich. No prawie. Możliwości są ograniczone. Pragnienia – nieskończone. Bieg wydarzeń wyznacza przypadek. A może nie ma przypadków? Prywatne utopie, popkultura i głośna muzyka nakręcają mocniej niż używki. Wydaje się, że życie jest gdzie indziej. A przecież jest tutaj. Zawsze tutaj. #drugaszansa

„Bucharest Calling” to portret pokolenia, które się nie załapało. Bo w rzeczywistości potransformacyjnej marzenia nie spełniają się bardziej.”

Fabuła spektaklu odnosi się do stolicy Rumunii, ale praktycznie byłaby odpowiednia do dowolnego dużego miasta naszego regionu, na przykład … Warszawy. Brak perspektyw, przestępczość, pogoń za pieniądzem, zanik więzi rodzinnych, brudne interesy, marzenia o wyrwaniu się do innej rzeczywistości (wymarzona Ameryka).

Pięciu młodych bohaterów, mieszkańców Bukaresztu.

 1. Julia marzy o karierze aktorskiej. Niestety na razie musi zarabiać w najstarszym zawodzie świata. Jest młoda, piękna, może nawet utalentowana, ale to nie wystarcza żeby wybić się w stolicy Rumunii. Pragnie więc wyjechać, ale nawet przypływ gotówki nie zapewnia jej wymarzonego raju. Bardzo odważna, wręcz brawurowa i erotyczna rola Moniki Pikuła sprawia, że ta postać dominuje na scenie.

  Teatr Współczesny
  Monika Pikuła – Bucharest Calling
  fot. Magda Hueckel
 2. Katia – młoda, ładna (z wielkimi „oczami” …) studentka. Na drodze jej rozwoju stoi konieczność opieki nad chorą, unieruchomioną matką. Także poszukuje swojej drogi życiowej, może błędnie myśląc że na przeszkodzie stoi wciąż żyjąca rodzicielka. Bardziej stonowana od Pikuły, ale również wyrazista Barbara Wypych.

  Teatr Współczesny
  Barbara Wypych, Mikołaj Chroboczek – Bucharest Calling
  fot. Magda Hueckel
 3. Andrei – „menadżer” Julii (czytaj „alfons”). Człowiek bez skrupułów. Ale może z uwagi na zobowiązania, które ma na „mieście”. Niepozorne spotkanie może zmienić jego podejście do życia. Ale nie tak łatwo uwolnić się od przestępczego procederu.

  Teatr Współczesny
  Rafał Zawierucha – Bucharest Calling
  fot. Magda Hueckel
 4. Alex – radiowiec. Marzy o własnej audycji. Czy jego mocna muzyka przebije się przez prezentowaną w komercyjnych radiostacjach „papkę”. A może pozwoli na to kontakt z publicznością, zapraszanie do studia, konkursy?

  Teatr Współczesny
  Mateusz Król – Bucharest Calling
  fot. Magda Hueckel
 5. Palla Mall – młody, a już wdowiec. Z wyrzutami sumienia po tragedii rodzinnej. Silny, zdecydowany, uczciwy (?). Na życie zarabia jako rajdowiec w nielegalnych wyścigach. Skory do pomocy, ma skłonności do nawracania innych.

  Teatr Współczesny
  Rafał Zawierucha – Bucharest Calling
  fot. Magda Hueckel

Na scenie nie brakuje przemocy, przestępczości, nierządu, wulgaryzmów, brudnych pieniędzy. To mocny i bezpośredni spektakl. Ale mimo wszystko bohaterowie wydają nam się bliscy, a nawet sympatyczni. Widz kibicuje, aby spełniły się ich marzenia, pragnienia o normalnym, dostatnim życiu: o karierze, normalnej rodzinie, braku trosk.

Mała pojemność sali przy Mokotowskiej nie przeszkadza z stworzeniu imponującej scenografii. Zmieściło się i studio radiowe, i naturalnych rozmiarów samochód, i kilka monitorów, a nawet stojący na głowie supermen. Widz ma aktorów na wyciągniecie ręki – to też pomaga w identyfikacji z ich problemami.

Bardzo odważne, ale nad wyraz udane przedsięwzięcie Teatru Współczesnego. Oczywiście przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich, a także odpornych na mocne, często obrazoburcze sceny.


Bucharest Calling – portret pokolenia, które się nie załapało

 • Autor – Peca Ştefan, jeden z najpopularniejszych współcześnie dramaturgów rumuńskich
 • Przekład – Joanna Kornaś-Warwas
 • Reżyseria i opracowanie muzyczne – Jarosław Tumidajski
 • Scenografia i światło – Mirek Kaczmarek
 • Asystentka Scenografa – Małgorzata Dzik

Obsada:

 • Andrei – Mikołaj Chroboczek
 • Katia – Barbara Wypych
 • Alex – Mateusz Król
 • Julia – Monika Pikuła
 • Pall Mall – Rafał Zawierucha
29 września 2016 10:13

Komentarze