0

Don Giovanni w Nieborowie

Pałac Radziwiłów w Nieborowie
Pałac Radziwiłów – w Nieborowie
fot. Darek Piwowarski

Na dziedzińcu barokowego Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie wystawiony zostanie spektakl operowy „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Fundacja Trzy Trąby, Muzeum w Nieborowie i Arkadii oraz Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Oddział Warszawski ponownie przygotowały nie lada gratkę dla wielbicieli opery.

Kiedy i gdzie?

  • w sobotę,
  • 7 września,
  • o godz. 20:00
  • w Pałacu Radziwiłłów
  • w Nieborowie [Mapa]

Don Giovanni to opera w dwóch aktach, skomponowana przez Mozarta z librettem Lorenzo Da Ponte na podstawie komedii Moliera. Utwór opowiada o podbojach miłosnych awanturnika i kobieciarza Don Giovanniego i karze, jaka spotkała go za rozpustne postępowanie. Opera po raz pierwszy wykonana została 29 października 1787 r. w Pradze, gdzie została przyjęta z ogromnym entuzjazmem. Wiedeńska premiera opery, w której Mozart zdecydował się dokonać istotnych zmian, nadając jej bardziej dramatyczny charakter, odbyła się w maju 1788 r. Kompozytor w mistrzowski sposób oddał za pomocą muzyki zawiłość fabuły, w której przeplatają się elementy tragiczne i komiczne.

Don Giovanni jest drugą wielką operą prezentowaną w Nieborowie.
W zeszłym roku wystawiono tam Fausta wg księcia Antoniego Radziwiłła, który swoje dzieciństwo spędził właśnie w nieborowskim pałacu. W ten sposób Fundacja Trzy Trąby oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii zainaugurowały wyjątkowy cykl spotkań z operą.

Maciej Radziwiłł, założyciel Fundacji Trzy Trąby:

Fundacja Trzy Trąby zajmuje się działalnością na różnych polach kultury. Współorganizując w zeszłym roku w Nieborowie spektakl operowy „Faust”, chcieliśmy przybliżyć sylwetkę Antoniego Radziwiłła, który stworzywszy jako pierwszy oprawę muzyczną do dzieła Goethego, zapisał się w historii muzyki. Wydarzenie spotkało się z niezwykle pozytywnym przyjęciem publiczności, dlatego zdecydowaliśmy się kontynuować cykl spotkań z operą w Nieborowie i popularyzować muzykę operową. W tym roku zapraszamy na spotkanie z „Don Giovannim”, czyli „wesołym dramatem” Mozarta. W Nieborowie zostanie wystawiona wersja praska opery.

Za reżyserię spektaklu operowego Don Giovanni, który 7 września br. zostanie wystawiony w Nieborowie, odpowiada Jitka Stokalska. Kierownictwo muzyczne nad nim sprawuje Marta Kluczyńska, która jednocześnie poprowadzi Orkiestrę Muzeum w Nieborowie i Arkadii „La Scoperta”. W roli tytułowego bohatera wystąpi baryton Marcin Hutnik.

6 września 2019 07:25