0

Krwawy Peter

Peter Kürten policyjne zdjęcia
Peter Kürten – policyjne zdjęcia
fot. Wydawnictwo Lira

Pod koniec sierpnia 2021 roku ukaże się książka, której wersję elektroniczną przeczytał i opisuje Roman Soroczyński.

Wydawnictwo Lira zapowiada, że 25 sierpnia 2021 roku ukaże się książka Krwawy Peter, której autorem jest, znany już naszym Czytelnikom, Jarosław Molenda.

Kimże jest czy był ów „krwawy Peter”? Nazywał się Peter Kürten i był jednym z najsłynniejszych XX-wiecznych zbrodniarzy i sadystycznych psychopatów. Mordował kobiety, mężczyzn, dzieci i zwierzęta, upajając się ludzką krwią. Skazano go tylko za dziewięć zabójstw i nie dochodzono, czy rzeczywiście popełnił ich więcej.

Peter Kürten stał się w latach trzydziestych XX wieku gwiazdą mediów. Pisała o nim prasa na całym świecie, od ZSRR po Stany Zjednoczone. Ta popularność odzwierciadlała przerażające zdumienie, podsycane szczegółowymi relacjami z procesu, z którego przebiegiem na bieżąco mogli się również zapoznać polscy czytelnicy. Ba, bestialskie zbrodnie stanowiły dla niektórych inspirację – na szczęście tylko na polu kultury i sztuki. Mało kto wie, że zdjęcie Witkacego „Potwór z Düsseldorfu” to najdrożej sprzedana fotografia na aukcjach w Polsce.

Zdjęcie Witkacego w roli Potwora z Düsseldorfu
Zdjęcie Witkacego – w roli Potwora z Düsseldorfu
fot. Wydawnictwo Lira

Nawet, w zasadzie peryferyjny, wychodzący trzy razy w tygodniu „Pałuczanin” donosił o zbrodniach podsycającymi emocje nagłówkami (…).

Wampir... broszura okolicznościowa
Wampir... – broszura okolicznościowa
fot. Wydawnictwo Lira

Na proces Wampira przyjechało dwustu dziennikarzy z całego świata, ale nie wszystkich wpuszczono na salę sądową.

Największe pisma angielskie miały wydelegować na miejsce swoich specjalnych korespondentów w celu porównania działalności zbrodniarza z czynami Kuby Rozpruwacza.

Skoro mowa o porównaniach, to warto zwrócić uwagę, że Ilustrowany Kuryer Codzienny z 6 lipca 1931 roku zamieścił zdjęcie, w którym porównał dwie osoby, noszące „pruski wąsik”: Petera Kürtena i… Adolfa Hitlera.

Porównanie twarzy Ilustrowany Kuryer Codzienny
Porównanie twarzy – Ilustrowany Kuryer Codzienny
fot. Wydawnictwo Lira

Jeśli zatem ktoś myśli, że tylko dzisiejsze media interesują się skandalami, że paparazzi to efekt współczesnej gonitwy za sensacją, powyższe fragmenty książki ukazują, jak bardzo się myli.

Na tym tle, jak zwykle, wyróżnia się Jarosław Molenda.
Przypomnę, że jest on autorem książek, których spektrum jest bardzo szerokie: od tematyki roślinnej poprzez odkrycia geograficzne i tematykę podróżniczą do spraw kryminalnych. W swoim dziennikarskim śledztwie wnikliwie prześwietla życie Krwawego Petera, szukając odpowiedzi na pytania, którymi żyła ówczesna opinia publiczna, a które mogą nurtować i dziś. Wyniki swoich poszukiwań ilustruje bogatym zbiorem zdjęć z epoki i archiwaliów.

Kim był Peter Kürten?
Zbrodniarzem, mordercą czy zwyrodniałym psychopatą?
W jakim wychowywał się środowisku?
Czy działał sam?
Dlaczego policja tak długo nie potrafiła trafić na jego ślad?

Odpowiedzi na te pytania przyniesie książka Krwawy Peter Jarosława Molendy, która – przypominam – ma ukazać się już za miesiąc.

Krwawy Peter okładka
Krwawy Peter – okładka
fot. Wydawnictwo Lira

Osobiście wolę papierowe wersje książek, jednak tu uczyniłem wyjątek.
Wcale tego  nie żałuję i, z czystym sumieniem, polecam P.T. Czytelnikom tę publikację.

25 lipca 2021 15:35

Komentarze