0

Krzysztof Kowalewski nie żyje. Aktor miał 83 lata

Krzysztof Kowalewski
fot. Mat. Prasowe

Nie żyje aktor Krzysztof Kowalewski. Informację jako pierwszy podał na swoim Facebooku Jan Hartman. Onet skontaktował się z rodziną aktora, u której potwierdził prawdziwość informacji. Krzysztof Kowalewski miał 83 lata.

Warszawiak

Krzysztof Kowalewski urodził się 20 marca 1937 w Warszawie.
Jego ojcem był Cyprian Leon Kowalewski, oficer rezerwy Wojska Polskiego, a matką aktorka Elżbieta Herszaft. Jego wujem był malarz Adam Herszaft.

Po upadku powstania warszawskiego przeprowadzili się ze zrujnowanej stolicy do Kielc. Wyjechali z nich w dzień po pogromie 4 lipca 1946 i wrócili do Warszawy. W 1955 ukończył XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, następnie dostał się do warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył w 1960. Na dyplomie muzycznym wykonał utwór Ach Ludwiko do słów Juliana Tuwima.

Aktor

Krzysztof Kowalewski był aktorem filmowym i teatralnym. Początki jego kariery sięgają lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to zadebiutował w Krzyżakach Aleksandra Forda, gdzie pojawił się – jako łucznik. Pierwszą większą rolę, Rocha Kowalskiego, zagrał w ekranizacji Potopu (1974), dokonanej przez Jerzego Hoffmana.

Swoją aktorską karierę Kowalewski szybko zaczął wiązać z rolami komediowymi, w których doskonale się odnajdywał. Pierwszą główną rolę dostał od Stanisława Barei w pełnym absurdalnego humoru, ale i suspensu Brunecie wieczorową porą (1976). Później jeszcze brawurowo zagrał w jego dwóch filmach: Tadeusza Krzakowskiego, dyrektora „Pol-Pimu”, w Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz (1978) oraz Jana Hochwandera, kierownika produkcji filmu Ostatnia paróweczka hrabiego Barry Kenta, w Misiu (1980), jednych z lepszych komedii ukazujących groteskowość PRL-owskiego systemu.

Komentarze ludzi kultury i sztuki

Jana Hartmana

Dobranoc, panie Sułku. Wspaniały facet, twardy, ocalony z Zagłady.

Agnieszka Suchora żona Krzysztofa Kowalewskiego, aktora:

Najdroższy, Najwspanialszy, Najczulszy, nie przegrał żadnej walki!.

Razem wychowywali córkę Gabrielę.

Związek Artystów Scen Polskich żegna Krzysztofa Kowalewskiego:

Z ogromnym żalem informujemy, że dziś rano odszedł nasz wspaniały Kolega, aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i radiowy – Krzysztof Kowalewski. Będzie nam Go bardzo brakowało…

6 lutego 2021 17:18