0

Książki pod choinkę – Dinozaury

Dinopedia - fragment okładki
Dinopedia – - fragment okładki
fot. Roman Soroczyński

Ktoś nie ma pomysłu na prezent pod choinkę? Może warto podarować książkę? Pierwszy z tytułów poleca Roman Soroczyński.

Już za kilka dni Święta Bożego Narodzenia. Jeśli ktoś nie ma pomysłu na prezent, zawsze może sięgnąć po książkę. Z całą pewnością najpopularniejszą ich autorką w tym roku jest nasza noblistka, Olga Tokarczuk. Ale nie posługujmy się – jak mawia klasyk – „oczywistymi oczywistościami”. Dlatego proponujemy nieco inny zestaw.

Zacznijmy od dzieci. Oto na rynek księgarski trafiło nowe, zaktualizowane i rozszerzone wydanie Dinopedii. Najlepszej encyklopedii dinozaurów. Jest to chyba najbardziej kompletne i aktualne spojrzenie na świat dinozaurów. Zostawmy już tyranozaura i brachiozaura. Czas na nowo odkryte gatunki: eotrachodona, kosmoceratopsa, anzu i wiele innych. W książce pojawiają się najnowsze doniesienia paleontologów o najstarszym znanym dinozaurze. Dowiadujemy się, dlaczego wiele gigantycznych dinozaurów żyło w stadach. Odkrywamy, czemu niektóre  dinozaury miały pióra. Autor zabiera czytelników w podróż w czasie, pozwalającą poznać najbardziej niesamowite stworzenia, jakie chodziły po Ziemi.

Myliłby się ten, kto sądziłby, że – jak to zazwyczaj bywa – encyklopedia ma tylko układ alfabetyczny. Autor wybrał połączoną metodologię prezentacji danych. Książka jest podzielona na cztery części. Dział Odkrywanie dinozaurów prezentuje ogólne informacje o niezwykłej wartości. Dowiadujemy się, gdzie znajdują się największe znaleziska dinozaurów, jakie pomyłki popełniali badacze gatunku i co mogło spowodować wymarcie dinozaurów. Dinozaury ptasiomiednicze i Dinozaury gadziomiednicze – to dwa działy mówiące o najlepiej poznanych dinozaurach. Czwarta część, Dinozaury od A do Z, zawiera tabelki z zestawieniami podstawowych faktów o setkach dinozaurów.

18 grudnia 2019 10:47