0

Niesparowane skarpetki

Mała Be i Skarpetki
Mała Be – i Skarpetki
fot. Albert Roca Macià

Dlaczego co pewien czas zostajemy tylko z jedną skarpetką? Rozwiązanie tej tajemnicy prezentuje Roman Soroczyński.

Niesparowane skarpetki – to jedna z tych zagadek codzienności, której nikt nie umie w pełni rozwiązać. Warto więc wybrać się do warszawskiego Teatru BAJ i tam poszukać odpowiedzi. Rozwiązanie przynosi spektakl Niesamowite przygody Skarpetek, który powstał na podstawie serii książek Justyny Bednarek, zatytułowanej Nowe przygody dziesięciu skarpetek. Bestsellerowe, ukochane przez dzieci i rodziców, opowiadania – to pełne ciepłego absurdu opowieści o Skarpetkach. Autorka zdradziła szczegóły życia, które mogą toczyć zagubione części garderoby.

Niesamowite przygody skarpetek gdzie jest dziura?
Niesamowite przygody skarpetek – gdzie jest dziura?
fot. Albert Roca Macià

Okazuje się, że winowajcą jest… dziura pod pralką! To stamtąd Skarpetki wyruszają w świat. To tą drogą trafiają na statki, castingi do filmów, zostają detektywami, a nawet królewskimi doradcami. Nic dziwnego, że skoro mają takie możliwości, to wybierają pasjonujące przygody zamiast spędzania czasu w naszych ciasnych butach.

Niesamowite przygody skarpetek plakat
Niesamowite przygody skarpetek – plakat
fot. Materiał Organizatora

Nie inaczej bywa w domu Małej Be. Jednak jej przenikliwość powoduje, że zaczynamy zauważać, iż Skarpetki nie zagubiły się, a rozpoczęły nowe życie pełne przygód. Jedna z nich została pomocnikiem Henryka – sprzedawcy lemoniady, po czym – za wspólnie zarobione pieniądze – wyruszyła z nim w podróż dookoła świata. Inna uratowała chomika z pożaru, zaś następna wyruszyła w kosmos.

Niesamowite przygody skarpetek akcja ratunkowa
Niesamowite przygody skarpetek – akcja ratunkowa
fot. Albert Roca Macià

Jak na spektakl adresowany do dzieci przystało, toczy się on w szybkim tempie. Aktorzy błyskawicznie zmieniają swój image, zaś scenografia i muzyka przenoszą widzów w rozmaite miejsca: jesteśmy w domu Małej Be, a za chwilę płyniemy statkiem lub lecimy w kosmos.

Niesamowite przygody skarpetek podróż morska
Niesamowite przygody skarpetek – podróż morska
fot. Albert Roca Macià
Niesamowite przygody skarpetek wyprawa kosmiczna
Niesamowite przygody skarpetek – wyprawa kosmiczna
fot. Albert Roca Macià

Dużym walorem spektaklu jest w miarę wierne odtworzenie treści książek. Dzięki temu już w pierwszych minutach po rozpoczęciu widowiska dowiedziałem się od wspaniałej Recenzentki – mojej Wnuczki, kto jest kim. W ten sposób uzyskałem kolejny dowód na tezę, którą stawiam od lat: najpierw przeczytaj – potem obejrzyj!

Niesamowite przygody skarpetek jedna ze scen
Niesamowite przygody skarpetek – jedna ze scen
fot. Albert Roca Macià

Czym jeszcze nas zaskoczą niezwykli bohaterowie? Nie będę tego zdradzać (czy, jak teraz modnie się mawia, spojlerować). Warto wybrać się do Teatru BAJ na Niesamowite przygody Skarpetek, a potem wspólnie z dziećmi pofantazjować w domu. Jest to bezcenne podczas kształtowania wyobraźni dzieci (dorosłych też!), budowania nieskrępowanych więzi i wzajemnego poznawania się. Gdy dzieciom uda się posiąść uwagę rodziców, to nawet prozaiczne przedmioty mogą stać się idealną scenografią do gier, zabaw i naprędce wymyślanych opowieści. Sądzę, że wówczas nikomu nie zabraknie wyobraźni. Gdyby jednak tak się stało, zawsze można sięgnąć do książek Justyny Bednarek. Nieskromnie pochwalę się, że moja Współtowarzyszka – Recenzentka otrzymała kilka, nabytych drogą kupna, książek z tej serii z… autografem Autorki.

Niesamowite przygody Skarpetek

premiera: 17 grudnia 2021 r., Teatr BAJ w Warszawie

  • Autorka książek i adaptacji: Justyna Bednarek
  • Reżyseria: Robert Jarosz
  • Scenografia: Anna Chadaj
  • Muzyka: Patryk Zakrocki
  • Ruch sceniczny: Marta Bury
  • Asystent reżysera: Marta Gryko-Sokołowska
  • Obsada: Elżbieta Bielińska/ Marta Gryko-Sokołowska/ Malwina Kajetańczyk (gościnnie)/ Małgorzata Suzuki/ Andrzej Bocian/ Marcin Marcinowicz
4 stycznia 2022 18:35
[fbcomments]