Pierwszy weekend XVI Festiwalu Singera

Warszawa Singera - fragment plakatu
Warszawa Singera – fragment plakatu
fot. Materiały Organizatora

XVI Festiwal Kultury Żydowskiej dotarł do Warszawy. Roman Soroczyński dzieli się swoimi wrażeniami z pierwszego weekendu.

XVI Festiwal Kultury Żydowskiej, znany pod nazwą Warszawa Singera, dotarł do Warszawy. Co to znaczy? W jednej z naszych zapowiedzi Festiwalu informowaliśmy, że wcześniej zawitał on do Biłgoraju, Leoncina i Radzymina (zob. http://www.warszawa.pl/kultura/festiwal-singera-konferencja-prasowa/). Dlaczego do tych miast? Otóż, są to miejscowości związane z patronem Festiwalu, którym jest Isaac Bashevis Singer: w Leoncinie urodził się, a w dwóch pozostałych miastach mieszkał przez pewien czas.

Tradycyjnie chciałbym podzielić się z P.T. Czytelnikami swoimi wrażeniami z pierwszego weekendu kolejnej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej. Jak zwykle, sobota i niedziela (24. i 25. sierpnia 2019 roku) obfitowały w mnóstwo atrakcyjnych wydarzeń, które były organizowane w wielu miejscach.

Remigiusz Grzela podczas konferencji prasowej
Remigiusz Grzela – podczas konferencji prasowej
fot. Marta Kuśmierz

Czytelnicy książek otrzymali sporą dawkę adrenaliny. Remigiusz Grzela – kierownik literacki Teatru Żydowskiego, na ogół prowadzący rozmowy z twórcami – tym razem wystąpił w roli bohatera spotkania literackiego. Stało się tak dzięki napisanej przez niego książce Mała, nocna muzyka. Gwiezdne skrzypce Wandy Wiłkomirskiej, wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Pięknie zabrzmiały skrzypce Michała Buczkowskiego – ucznia Wandy Wiłkomirskiej, reszty dopełniły fragmenty książki czytane przez Dorotę Landowską. Nic dziwnego zatem, że nazajutrz jedna z najbardziej znanych krytyczek teatralnych powiedziała Panu Remigiuszowi, że to było wzruszające. Miałem szczęście stać obok i słyszeć to na własne uszy.

27 sierpnia 2019 10:46

Komentarze