0

Rogoziński w Drugiej Strefie

Raz, dwa, trzy… giniesz ty!
fot. Teatr Druga Strefa

Autor książki „RAZ, DWA, TRZY … GINIESZ TY!” uświetnił premierowe spektakle teatralnej adaptacji w Teatrze Druga Strefa.

Akcja kryminału toczy się w środowisku filmowym. Podczas zdjęć odkryta zostaje zbrodnia, do złudzenia przypominającej wydarzenia sprzed lat. Na plan, na którym obecni są: reżyser, ekscentryczna autorka scenariusza, dziennikarka, młody aktor, kierowniczka castingu i szefowa planu, przybywa komisarz Krzysztof Darski. Rozpoczynają się przesłuchania i rozmowy pomiędzy podejrzanymi. A jak to w tego typu intrydze – podejrzany jest każdy, a seria zbrodni dopiero się rozpoczyna.

Adaptacja powieści kryminalnej okazała się zbyt dużym wyzwaniem. Sama intryga, tak ciekawa i płynna książkowo, z konieczności w wersji teatralnej okazuje się spłycona, przewidywalna i finalnie mało zaskakująca. Sylwester Biraga – dyrektor Teatru Druga Strefa jest reżyserem przedstawienia, a nawet występuje w epizodycznej roli (takie zbyt szerokie łączenie funkcji często obniża wartość artystyczną przedsięwzięcia), próbuje ratować wykorzystaniem możliwości scenograficznych różnych miejsc na scenie tj. pokój przesłuchań, czy też niedostępna garderoba, zwracaniem uwagi widza na wydarzenia poprzez zmiany oświetlenia i niepokojącą muzykę w tle. Nie wystarcza to jednak do zbudowania komplementarnej scenariuszowo historii.

Mankamenty adaptacyjne rekompensują charakteryzacje bohaterów i kreacje aktorskie. Wyróżnia się postać młodego początkującego aktora odgrywana przez Piotra Gilberta Zwolskiego, a jego występ erotyczny rozgrzał, głównie kobiecą widownię do czerwoności niczym prawdziwy występ striptizera. Spektakl kradnie aktorsko Aleksandra Kowalczyk – jej Róża Krull, znakomicie ucharakteryzowana z atrakcyjnym kostiumem, nadaje tempo przedstawieniu wprowadzając je bardziej w kierunku komediowym. I to przy naturalnych ograniczeniach teatralnych był dużo lepszy pomysł.

Największe brawa podczas premiery otrzymał autor książki: Alek Rogoziński. Grono jego fanów … fanek miało niepowtarzalną okazję porozmawiać z pisarzem, co jak wszyscy, którzy Rogozińskiego znają – jest niewątpliwą przyjemnością.

Spektakl na stałe wchodzi do repertuaru Teatru Druga Strefa – kolejne przedstawienia pod koniec grudnia, czyli w dobrym – przedsylwestrowym, okresie na tego typu rozrywkę teatralną. To luźniejsza propozycja tego oddalonego, zarówno lokalizacyjnie  jak i repertuarowo, od głównego nurtu warszawskiego teatru miejsca przy ulicy Magazynowej.

1 grudnia 2019 08:33