0

Zagadki kryminalne dużych i małych miejscowości

Kryminalne zagadki dużych i małych miejscowości okładki książek
Kryminalne zagadki dużych i małych miejscowości – okładki książek
fot. Roman Soroczyński

Nie tylko w dużych miastach zdarzają się przestępstwa. Roman Soroczyński prezentuje książki potwierdzające tę tezę.

Z dużą niecierpliwością czekałem na czwarty tom serii Anna Maria Kier autorstwa Dagmary Andryki. Pisałem o poprzednich tomach, zatytułowanych kolejno: Król, As i Dama (zob. link do ostatniego z nich: https://www.warszawa.pl/warszawskie-kryminaly/). Wreszcie nadeszła pora na ostatnią figurę, którą jest Walet!

Akcja książki toczy się pod koniec upalnego lata w Warszawie. Zięć jednego z najbogatszych ludzi w Polsce co jakiś czas znajduje w skrzynce pocztowej niebieskie koperty. To staje się początkiem horroru tej rodziny. Niepozorne pogróżki doprowadzają do makabrycznego finału: zostaje zamordowana Jola – żona odbiorcy przesyłek, będąca córką wpływowego biznesmena. Policja nie potrafi wskazać sprawcy. Nie ma bowiem żadnych śladów czy świadków, a każdy podejrzany ma alibi. Czyżby zbrodnia doskonała? Sprawą zajmuje się agencja detektywistyczna Kier i Wspólnicy, która dociera do najgłębiej ukrytych faktów.

Dagmara Andryka jest z wykształcenia filozofem. Ukończyła również studia podyplomowe w Instytucie Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pisarka, scenarzystka, autorka opowiadań. Zadebiutowała świetnie przyjętą powieścią Tysiąc, która rozpoczęła trylogię kryminalną z dziennikarką Martą Witecką w roli głównej. W 2019 roku trzecia część cyklu, Tajemnice Mille, została nominowana do Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa.

Walet okładka książki
Walet okładka książki – Walet okładka książki
fot. Roman Soroczyński

Autorka tak prowadzi akcję, że czytelnik do samego końca nie może być pewny, co jest prawdą. Anna Maria Kier w życiu prywatnym przechodzi prawdziwe piekło. Ma kłopoty z porozumiewaniem się ze swoim, wyrwanym ze szponów śmierci, synem. Tym bardziej, że jej ojciec, który wrócił do łask władzy, wciąga swojego wnuka w swoje sprawki. Nic dziwnego zatem, że przeżywa chwile załamania i chce zrezygnować z działalności detektywistycznej. Ale od czego są wspólnicy: Wanda Lechicka i Ireneusz Piasecki?

Anna była mózgiem tej agencji, a każdy ze wspólników odgrywał rolę, w której czuł się najlepiej. Nie wchodzili sobie w drogę, w mig osiągali porozumienie i dzielili się zadaniami. Byli zespołem, lecz każdy czuł się odpowiedzialny za swój kawałek. Nie wyobrażali sobie, że mogliby pracować bez niej.

Dzięki nim i własnej determinacji Anna Maria Kier podejmuje kolejne próby przełamania impasu. Ale nie tylko oni chcą wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Kto okazał się mordercą Joli? Czy wreszcie naszej bohaterce i jej synowi uda się wyrwać spod „kurateli” toksycznego ojca-dziadka? Jak Wanda poradzi sobie w życiu prywatnym? W trakcie czytania książki sądziłem, że – jak to bywa w kryminałach – rozszyfrowałem niektóre tajemnice wcześniej, niż uczynili to bohaterowie powieści. Ale nie do końca: finał jest niezwykle zaskakujący.

Tych, którzy nie czytali poprzednich tomów tetralogii, zachęcam do zebrania ich w jednym miejscu i przeczytania po kolei. Znacznie ułatwi to śledzenie całej historii Anny Marii Kier. Jednak ostrzegam: trudno oderwać się od tych książek!

  • Dagmara Andryka, Walet – tom czwarty tetralogii Anna Maria Kier
  • Redaktor prowadzący: Anna Derengowska
  • Redakcja: Aneta Kanabrodzka
  • Korekta: Sylwia Kozak-Śmiech
  • Projekt okładki: Mariusz Banachowicz
  • Zdjęcia na okładce: © Ysbrand Cosijn/Shutterstock
  • Łamanie: Ewa Wójcik
  • Wydawca: Prószyński Media Sp. z o.o., Warszawa 2023
  • ISBN 978-83-8295-292-6

Bohaterka drugiej z prezentowanych książek, komisarz Lena Rudnicka, również jest znana naszym Czytelniczkom i Czytelnikom: pojawiła się na stronach książki Osuwisko (zob. https://www.warszawa.pl/tajemnice-przeszlosci/). Obiecywałem sobie wówczas, że sięgnę po poprzednie tomy serii opisującej jej perypetie. Na razie nie udało się, a tymczasem pojawił się szósty tom, zatytułowany Blaga.

Naczelnik wydziału Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi prosi komisarz Rudnicką o pomoc. W mieście doszło do tajemniczych zaginięć dzieci. Mieszkańcy są przerażeni, gdyż do tej pory nie udało się ich odnaleźć. Policjanci są bezradni, a opinia publiczna staje się coraz bardziej krytyczna. Dotychczasowe śledztwo policji nie przyniosło żadnych rezultatów, a porywacz nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Wiktor, Amelia, Paweł i Tosia zniknęli bez śladu. Gdzie są? Kto ich porwał? Czy nadal żyją? Aby odpowiedzieć na te pytania policjanci z łódzkiej komendy zmuszeni będą odkryć wszystkie sekrety rodzin zaginionych dzieci. Co je łączy? I dlaczego porywacz uprowadził akurat tę czwórkę? Śledztwo ujawni wiele tajemnic, o których rodziny porwanych dzieci wolałyby nie mówić…

Komisarz Lena Rudnicka podejmuje nie tylko najtrudniejszą sprawę w swojej karierze, ale mierzy się również z problemami w życiu osobistym. Tragiczna przeszłość kolejny raz daje o sobie znać.

Kinga Wójcik pochodzi z rodziny policyjnej, a z wykształcenia jest politologiem. Prywatnie jest fanką buldogów francuskich i filmów z serii „Transformers”. Spod jej pióra wyszła seria kryminałów o komisarz Lenie Rudnickiej: Poryw, Spektakl, Osadzony, Szreń i wspomniane Osuwisko.

Blaga okładka książki
Blaga – okładka książki
fot. Roman Soroczyński

Marcel Wolski wiedzie szczęśliwe życie na wsi. Dawny przyjaciel, Tymon Milewski, prosi go o przyjazd do Łodzi i zaangażowanie się w śledztwo. Marcel nie ma pojęcia, że zespołem kierować będzie… Lena Rudnicka. Jak wiele zmieni spotkanie Leny i Marcela po latach? Czy uczucie pomiędzy nimi powróci? Czy Lena wyjawi Marcelowi prawdę o tym, że łączy ich znacznie więcej, niżby sądził? I tu mam pewne zastrzeżenie: czy jest możliwe, że policjant biegły w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych nie potrafi połączyć pewnych faktów w życiu osobistym? Nie sądzę.

Nie zmienia to jednak faktu, że autorka „wyłapuje” pewne kwestie życiowe, których prawdopodobnie nie zauważa wiele osób:

Milewski dostrzegł drobne elementy wystroju świadczące o tym, że Marcel nie mieszka sam. Tutaj mieszkała kobieta. Żaden facet nie kupuje ozdobnych narzut i poduszek pasujących do bieżnika na stole.

Kinga Wójcik przywiązuje duże znaczenie do detali historycznych: kiedy podaje adres nowego miejsca zamieszkania Rudnickiej, przedstawia historię kamienicy, w której ono się znajduje. Przede wszystkim jednak wykorzystuje okazję, by uświadomić wszystkim, jak na ogół zachowują się dzieci i co tracą rodzice, którzy nie zauważają pewnych zmian. Uczmy się zatem obserwować zachowania naszych dzieci i wnucząt, uczmy się obserwować – bez nadmiernej podejrzliwości – nasze otoczenie.

A po poprzednie tomy serii o Lenie Rudnickiej i tak sięgnę!

  • Kinga Wójcik, Blaga – szósty tom serii o komisarz Lenie Rudnickiej
  • Redaktor prowadzący: Anna Derengowska
  • Redakcja: Joanna Serocka
  • Korekta: Małgorzata Denys
  • Projekt okładki: Paweł Panczakiewicz
  • Zdjęcia na okładce: © Ildiko Neer / Arcangel.com
  • Łamanie: Ewa Wójcik
  • Wydawca: Prószyński Media Sp. z o.o., Warszawa 2023
  • ISBN 978-83-8295-278-0

Jak się okazuje, przestępcy działają nie tylko w wielkich miastach, jak we wspomnianych wyżej Warszawie czy Łodzi. Mazowiecka wieś, jaką jest Żelazowa Wola, chyba wszystkim kojarzy się jako miejsce urodzenia Fryderyka Chopina. Ale i tutaj – na terenie parku-muzeum – dochodzi do zbrodni. Stąd niewyszukany tytuł powieści Tomasza Sobieraja: Śmierć w Żelazowej Woli.

Podczas codziennego obchodu terenu ochroniarz Emil Marchewka znajduje ciało młodego pianisty, który tego dnia koncertował w dworku Chopinów. Zmarły trzyma w ręku kartkę z tajemniczym szyfrem. Aspirant Ireneusz Fatalny wraz ze swoim pomocnikiem Edwardem Nurzałą rozpoczyna dochodzenie w sprawie tragicznej śmierci. Niespodziewanie nawet dla samego siebie z alternatywnym śledztwem rusza również… ochroniarz Marchewka, wspomagany przez uroczą bibliotekarkę Kasię Mannę. Wydaje się jasne, że najważniejszym motywem zbrodni jest owiany tajemnicą, zaginiony siedemnasty polonez autorstwa Fryderyka Chopina. Ale kto byłby na tyle szalony lub zdesperowany, by dla niego zabić? Wkrótce okaże się, że podejrzanych miłośników muzyki poważnej jest więcej, niż można by się spodziewać…

Tomasz Sobieraj jest człowiekiem lubiącym patrzeć na świat z dystansu, choćby przez okno biura jednej z firm budowlanych, w której na co dzień pracuje. We wcześniejszym okresie życia swe skłonności do refleksji przejawiał, komponując piosenki i pisząc teksty. Obecnie jego twórczość odpłynęła w stronę form literackich. Jedną z jego licznych pasji jest wędkarstwo. Właśnie podczas nocy spędzonej przy ognisku nad Wisłą zrodził się pomysł na debiutancką powieść pt. Kiosk na środku rzeki. W przyszłości zamierza wydać kolejne utwory, których – jak twierdzi – ma pełną szufladę.

Śmierć w Żelazowej Woli okładka książki
Śmierć w Żelazowej Woli – okładka książki
fot. Roman Soroczyński

Co ciekawe, Tomasz Sobieraj nawiązuje do swojego debiutu. Ba, znajomość pewnego fragmentu tej książki jest bardzo pomocna przy rozwiązywaniu zagadki Śmierci w Żelazowej Woli! Bardzo sprytny chwyt marketingowy.

Autor – niczym Edmund Niziurski w „Niewiarygodnych przygodach Marka Piegusa” – przyjął zabawną konwencję doboru nazwisk niektórych postaci występujących w powieści: aspirant Fatalny, posterunkowy Nurzała, dyrektor Niedzisiejszy czy pan Marabu – omyłkowo nazywany Marabutem a nawet Pelikanem.

Książka jest pełna niby poważnych, a przez to dowcipnych, dialogów i głośnych rozważań wręcz o podłożu filozoficznym czy wręcz egzystencjalnym. Nie zawsze spotyka się to z uznaniem słuchaczy:

U pana wszystko musi być wydumane, wycyzelowane. To się oczywiście w większości wypadków sprawdza – mnie nic do tego – ale czasem myślę sobie, że do szczęścia wystarczyłby zwykły chłopski rozum.

Jednak nie tylko kwestia morderstwa czy zabawne konwencje stanowią treść książki. Tomasz Sobieraj umiejętnie wplata informacje o wydarzeniach z okresu I i II wojny światowej, które miały miejsce w okolicach Żelazowej Woli, prezentuje rozmaite ciekawostki muzyczne. Śmiało można więc stwierdzić, że każdy ma szansę na znalezienie czegoś dla siebie. A samo rozwiązanie zagadki kryminalnej? Przypomina mi trochę zakończenie kryminałów z nie tak dawnej przeszłości.

  • Tomasz Sobieraj, Śmierć w Żelazowej Woli
  • Redakcja: Paweł Pomianek
  • Korekta: Magdalena Brzezowska-Borcz
  • Okładka: Grzegorz Araszewski
  • Foto: Wojsyl / CC
  • Skład: Anita Sznejder
  • Wydawca: Wydawnictwo Novae Res, Gdynia 2023
  • Wydawnictwo Novae Res należy do grupy wydawniczej Zaczytani.
  • ISBN 978-83-8313-379-9
8 maja 2023 18:12
[fbcomments]