0

Czytelnicze serie

Książkowe serie kolaż okładek
Książkowe serie – kolaż okładek
fot. Anna Jankowska

Jak traktujemy książki, które pojawiają się jako wydawnictwa cykliczne? Zastanawia się nad tym Roman Soroczyński.

Kiedy dostaję do ręki pierwszą część nowo wydanej serii książkowej, zaczynam mieć obawy, czy nie przegapię któregoś tomu. W dzisiejszych czasach, pełnych rozmaitych nowości, bardzo łatwo o to. Niestety, i mnie się to zdarzało! Z drugiej strony powstaje pytanie, co zrobić, kiedy seria dobiega końca? Historia literatury czy filmu zna przypadki, kiedy to czytelnicy czy widzowie wręcz zmuszali autorów do zachowania bohaterów „przy życiu” bądź ich reanimowania/wskrzeszenia.

Nie należę do aż tak zagorzałych czytelników, przyznam jednak, że sprawia mi radość, kiedy wracają bohaterowie, których polubiłem. Oczywiście, w tym miejscu mam na myśli bohaterów literackich. Dlatego ucieszyła mnie wiadomość, że do talii kart, którą stanowiły Król, As, Dama i Walet, dołączyła piąta karta: Joker. Ale po kolei!

Już kilka razy opisywałem serię książek o przygodach Anny Maria Kier oraz jej rodziny i wspólników (lub odwrotnie!). Przypomnę, że główną bohaterka serii jest była warszawska policjantka, uczciwa i szanowana wojowniczka skrywająca niebezpieczną historię rodzinną, która po przejściu na policyjną emeryturę założyła agencję detektywistyczną. Jej współpracownikami zostali: Wanda Lechicka – specjalistka od cyberprzestępczości, nieradzącą sobie w życiu offline, oraz były policjant Ireneusz Piasecki, zwany Piachem. Razem podejmowali się najtrudniejszych wyzwań.

Wspólną cechą serii są tytuły książek, wykorzystujące figury z karcianych gier, o czym wspomniałem wyżej. Okazało się, że autorka serii, Dagmara Andryka, w zmowie z Wydawnictwem Prószyński, wyjęła z rękawa piątą kartę – Jokera. W ten sposób tetralogia przekształciła się w pentalogię. Na początku autorka dyskretnie przypomina to, co zdarzyło się w czterech poprzednich tomach cyklu, po czym szybko rusza do przodu. Jak się okazuje, tym razem rozwiązywane są problemy Wandy. Nie lubi ona Świąt Bożego Narodzenia, a zwłaszcza Wigilii. Jednak właśnie wtedy dotarła do niej informacja o pewnych problemach związanych z jej rodzicami. Tajemniczy wypadek drogowy uruchamia lawinę zdarzeń, które sięgają bardzo daleko i głęboko. Czy w XXI wieku, w dobie wszechobecnej informatyzacji (żeby nie napisać „inwigilacji”) ktoś może zaginąć bez żadnego śladu? Ale to niejedyny wątek: Anna Maria Kier musi podjąć decyzję, co zrobić z szafą Króla, która służyła mu do trzymania w szachu elit państwa. Czy jednak to on był prawdziwym dysponentem tych akt? Autorka w dyskretny sposób wprowadza nas w początki pandemii związanej z COVID-19. Przytrafił się jej jeden błąd: w policji nie ma stopnia młodszego posterunkowego. Cóż to jednak znaczy wobec niezwykle wciągającej akcji powieści?

Joker okładka książki
Joker – okładka książki
fot. Roman Soroczyński

Dagmara Andryka jest z wykształcenia filozofem. Ukończyła również studia podyplomowe w Instytucie Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pisarka, scenarzystka, autorka opowiadań. Zadebiutowała świetnie przyjętą powieścią Tysiąc, która rozpoczęła trylogię kryminalną z dziennikarką Martą Witecką w roli głównej. W 2019 roku trzecia część cyklu, Tajemnice Mille, została nominowana do Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa.

Autorka nie zapomina o wątkach społecznych. Wanda powiedziała między innymi:

Nie mam żadnych danych na temat mojej rodziny, żadnych. (…) Nie znam swoich babć, ciotek i kuzynostwa.

Sama bohaterka zdała sobie sprawę z nieoczywistości tej sytuacji, ale rozejrzyjmy się wokół: czy naprawdę dobrze znamy swoje rodziny? Równie ciekawy jest wątek neggingu – formy słownej manipulacji.

Przyznam, że nie jestem do końca pewien, czy Autorka nie przygotuje kolejnej niespodzianki. Nie znam się na kartach do gry, ale może pojawi się jakaś Dziesiątka? Brakuje mi bowiem oddzielnej historii Piacha – Ireneusza Piaseckiego. Niezależnie od tego, zachęcam do przeczytania piątego tomu serii. Moim zdaniem, warto sięgnąć do całej pentalogii. Jednak ostrzegam: grozi to zarwanymi nocami!

  • Dagmara Andryka, Joker – tom piąty pentalogii Anna Maria Kier
  • Redaktor prowadzący: Anna Derengowska
  • Redakcja: Aneta Kanabrodzka
  • Korekta: Sylwia Kozak-Śmiech
  • Projekt okładek: Mariusz Banachowicz
  • Zdjęcie na okładce: archiwum M. Banachowicz
  • Wydawca: Prószyński Media Sp. z o.o., Warszawa 2023
  • ISBN: 978-83-8352-098-8

Akcja kolejnej książki toczy się w Prusach Wschodnich – tuż przed wybuchem II wojny światowej. Ocali nas miłość jest drugim, po Klątwie Langerów, tomem Opowieści warmińskiej (zob. https://www.warszawa.pl/rodzinne-sagi/).

Jej bohaterka, Lizka Langer, jest już dorosła. Po przegranym przed laty plebiscycie Langerowie – rodzina polskich Warmiaków – stracili gospodarkę. Na pół osieroconą Lizkę przygarnęła i wychowała wiejska znachorka Augusta. Stała się dla niej opiekunką, nauczycielką i najlepszą przyjaciółką. Augusta jest także powierniczką Franza, najmłodszego syna Kurta Reitera – niemieckiego bogacza. Dziecięca przyjaźń między Lizką a Franzem, który jako jedyny z klanów Reiterów nie dał się owładnąć hitlerowskiej ideologii, przemienia się w miłość. Młodzi muszą jednak zachować ją w tajemnicy, gdyż w Trzeciej Rzeszy ważniejsza od uczuć jest ustawa o czystości rasy. Związek Polki i Niemca, w dodatku pochodzących ze zwaśnionych od dawna rodzin, nie ma racji bytu. Zatem jest to miłość zakazana, zarazem jednak dająca nadzieję i to w czasach, kiedy świat zmierzał ku morderczej wojnie.

Ocali nas miłość okładka książki
Ocali nas miłość – okładka książki
fot. Roman Soroczyński

Autorka książki, Wioletta Sawicka, urodziła się w Olsztynie i mieszka na Warmii. Z wykształcenia jest pedagogiem, ale zawodowo realizuje się jako dziennikarka. Jej specjalnością są reportaże. Szczególnie wstrząsający był reportaż historyczny Wilcze dzieci. Wyciszenia od zgiełku życia szuka w warmińskich lasach i w Bieszczadach, które niezmiennie ją fascynują. Zadebiutowała książką Wyjdziesz za mnie kotku?, która przeistoczyła się w trylogię. Jest autorką trzynastu powieści. Dużym atutem Wioletty Sawickiej jest doskonała znajomość historii macierzystego regionu i umiejętne wplatanie jej do treści publikowanych książek.

Wybucha wojna. Franz zostaje powołany do Wehrmachtu. Lizka szykuje się do ucieczki z Prus. Zaczyna się spełniać dawna wizja Augusty. Czy spełni się do końca? Tego nie wiem, ale widzę, że już niedługo ukaże się trzeci tom fascynującej Opowieści warmińskiej. Czekam z niecierpliwością.

  • Wioletta Sawicka, Ocali nas miłość – drugi tom Opowieści warmińskiej
  • Redaktor prowadząca: Anna Derengowska
  • Redakcja: Ewa Witan
  • Korekta: Katarzyna Kusojć, Maciej Korbasiński
  • Projekt okładki: Agata Wawryniuk
  • Zdjęcia na okładce: © CollaborationJS / Trevillion Images jesiotr9 / Adobe Stock
  • Łamanie: Ewa Wójcik
  • Wydawca: Prószyński Media Sp. z o.o., Warszawa 2023
  • ISBN 978-83-8352-052-0

Kolejna książka dopiero wkracza w świat serii. I to w podwójnym znaczeniu: Patykiem na piasku pisane jest debiutem Karoliny Rojek, zapowiadanym przez Wydawnictwo Novae Res jako pierwsza część dylogii.

Marta Marczyńska, świeżo upieczona policjantka i matka kilkuletnich bliźniaków, jest przekonana, że los w końcu zaczął jej sprzyjać: nowy dom, nowa praca i nowe życie z dala od męża sadysty. Nieoczekiwane spotkanie z Krzysztofem – człowiekiem, który kilka lat wcześniej dotkliwie ją zranił – ponownie przywołuje gorzkie wspomnienia. Mężczyzna wydaje się zupełnie nie pamiętać Marty i tego, co się między nimi wydarzyło. Buzująca w kobiecie nienawiść podpowiada jej, że powinna się odegrać za wyrządzoną krzywdę. Będzie miała ku temu wiele okazji, gdyż trafia do jednostki, w której pełni służbę również Krzysztof. Wkrótce jednak Marta przekona się, że nawet najdokładniej obmyślony plan zemsty staje się niemożliwy do zrealizowania, kiedy w grę wchodzą komplikacje uczuciowe oraz różne stosunki międzyludzkie.

Mimo tego, że Marta służy w policji i wypełnia związane z tym zadania, Patykiem na piasku pisane nie należy do kryminałów, do jakich większość z nas jest przyzwyczajona. Nie oznacza to jednak, że nie spotykamy się ze sprawami, w jakie angażowana jest policja. Autorka przechodzi obok nich niby mimochodem, ale daje odczuć emocje towarzyszące funkcjonariuszom. Największe wrażenie wywarły na mnie sytuacje związane z przemocą w rodzinie. Nie cierpię damskich bokserów, a tu okazało się, że Marta wcześniej była ofiarą takiej przemocy.

Patykiem na piasku pisane okładka książki
Patykiem na piasku pisane – okładka książki
fot. Roman Soroczyński

Nie wiem, jak rozwinie się znajomość Marty z Krzysztofem: czy wzajemnie dadzą sobie szansę? Dlatego z niecierpliwością czekam na drugi tom dylogii i mam nadzieję, że już niedługo zagadka zostanie rozwiązana.

  • Karolina Rojek, Patykiem na piasku pisane, tom I
  • Redakcja: Anna i Paweł Pomiankowie | JęzykoweDylematy.pl
  • Korekta: Agnieszka Łoza
  • Okładka: Paulina Radomska-Skierkowska
  • Skład: Anita Sznejder | ad.oculos
  • Wydawca: Wydawnictwo Novae Res, Gdynia 2023
  • Wydawnictwo Novae Res należy do grupy wydawniczej Zaczytani.
  • ISBN 978-83-8313-653-0
27 stycznia 2024 09:43
[fbcomments]