0

Tajemnice przeszłości

Tajemnice przeszłości fragmenty okładek
Tajemnice przeszłości – fragmenty okładek
fot. Roman Soroczyński/AJ

Często przeszłość wpływa na obecne życie osobiste. Książki o takich powiązaniach prezentuje Roman Soroczyński.

Prawie wszyscy mamy jakieś tajemnice, o których (prawie) nikt nie wie. Jak mogą one wpłynąć na teraźniejszość? Najoględniej można odpowiedzieć: różnie! W moje ręce wpadły trzy książki, w których misterna intryga kryminalna prowadzi bohaterki ku przeszłości. Tak: bohaterki! Ale po kolei!

Była warszawska policjantka, Anna Maria Kier, jest już znana części czytelniczek i czytelników z książki Król, którą opisywałem (zob. [LINK]). Wspólnie z Wandą Lechicką – specjalistką od cyberprzestępczości, niezbyt radzącą sobie w życiu offline – zakłada agencję detektywistyczną, która podejmuje się najtrudniejszych wyzwań. Obie trafiają na strony drugiego tomu tetralogii Dagmary Andryki, zatytułowanego AS.

Ten silny kobiecy duet otrzymuje niezwykle ciekawe zlecenie.
Ich klientką jest Lukrecja Woźniak-Bąk – była prostytutka, a obecnie popularna autorka powieści erotycznych publikująca pod pseudonim Looka Wood. Ma ona ogromną liczbę obserwatorów w mediach społecznościowych, ale nikt z nich nie wie, że z powodu nadwagi i niezbyt atrakcyjnego wyglądu do prowadzenia profilu pisarka wynajęła zgrabną dublerkę, Katarzynę Wieczorek. Dublerka zaczyna otrzymywać pogróżki i staje się ofiarą stalkingu. Zagrożenie narasta, a gdy dochodzi do najgorszego, pojawia się pytanie, kto był prawdziwym celem prześladowcy. Przemyślnie konstruowane groźby doprowadzają Lukrecję na skraj załamania nerwowego. Zaczyna się wyścig z czasem i konieczny okazuje się powrót do mrocznej przeszłości Looki Wood.

AS okładka książki
AS – okładka książki
fot. Roman Soroczyński

Dagmara Andryka jest z wykształcenia filozofem oraz absolwentką studiów podyplomowych w Instytucie Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pisarka, scenarzystka, autorka opowiadań. Zadebiutowała świetnie przyjętą powieścią Tysiąc, która rozpoczęła trylogię kryminalną z dziennikarką Martą Witecką w roli głównej. W 2019 roku trzecia część cyklu, Tajemnice Mille, została nominowana do Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa.

Nie tylko Looka Wood musi wrócić do swojej przeszłości. Również Anna Maria Kier stopniowo odkrywa swoją niebezpieczną rodzinną historię. A tymczasem…

… Nie da się uciec od przeszłości i zniknąć jak gdyby nigdy nic. (…) Zawsze cię dopadnie. Choćbyś był pewien, że jesteś bezpieczny, to nigdy tak nie jest.

Życie bohaterek i bohaterów książki przynosi sprawy, z jakimi wiele osób spotyka się na co dzień. Autorka w doskonały sposób przedstawia zagrożenia, jakie płyną z dużej aktywności w internecie, a zwłaszcza z korzystania z Osi Czasu w Mapach Google. Nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo środowiska mediów społecznościowych i te z małych miasteczek są do siebie podobne. Jakże skutecznie i jedne, i drugie potrafią wywołać traumę. Dagmara Andryka wykazuje się znajomością dzielnic Warszawy, prowadząc swoich czytelników między innymi na ulicę Kołową na Targówku. Wstrząsająco z kolei opisana jest wizyta na Ursynowie:

Jeśli masz zły dzień, bo pokłóciłaś się z byłym kochankiem lub twoje problemy są nie do udźwignięcia, to przyjedź do Centrum Onkologii. W jednej chwili wyleczysz się z użalania nad sobą.

Jak napisałem powyżej, AS jest drugim tomem tetralogii Dagmary Andryki.
Mimo, że – zgodnie z obietnicą Wydawnictwa Prószyński, iż każdy tom tetralogii będzie stanowić osobną zagadkę kryminalną – jest tak w istocie, chciałbym jak najszybciej poznać kolejne etapy misternej konstrukcji, w której wątki kryminalne przeplatają się ze skomplikowanym prywatnym życiem bohaterek. Z niecierpliwością czekam zatem na następne karty w talii Anny Marii Kier: Damę oraz Waleta.

  • Dagmara Andryka,
    As – tom drugi tetralogii Anna Maria Kier
  • Redaktor prowadzący: Anna Derengowska
  • Redakcja: Aneta Kanabrodzka
  • Korekta: Marta Wilińska, Sylwia Kozak-Śmiech
  • Projekt okładki: Mariusz Banachowicz
  • Zdjęcia na okładce: © Darren J. Bradley / Shutterstock
  • Łamanie: Ewa Wójcik
  • Wydawca: : Prószyński Media Sp. z o.o., Warszawa 2022
  • ISBN 978-83-8295-120-2

Drugiej bohaterki nie miałem do tej pory okazji poznać. Tymczasem okazuje się, że Osuwisko Kingi Wójcik – to już piąty tom serii o komisarz Lenie Rudnickiej. No cóż: nikt nie jest doskonały!

Ad rem! Rzeczona Lena Rudnicka – temperamentna policjantka z Łodzi – została oddelegowana do pracy na komisariacie policji w Białych Brzegach. Pewnego dnia nad ranem obudził ją dzwonek telefonu. Otrzymała wiadomość, że na brzegu miejscowego stawu zostaje znalezione ciało mężczyzny, który zginął od ciosów nożem. Denat, czterdziestokilkuletni Bogusław Konopka, uchodził za miejscowego dziwaka. Mieszkał z niepełnosprawną matką w domu pod lasem i stronił od ludzi. Rudnickiej brakuje motywu zbrodni. Wiele wskazuje na to, że rozwiązania tej zagadki należy szukać w przeszłości. Trzydzieści lat wcześniej w lokalnej kopalni doszło do tragedii, i kilku mieszkańców wsi uważa, że Boguś przyczynił się do śmierci dwójki swoich przyjaciół… Może ktoś po latach szuka sprawiedliwości? Tym bardziej, że wkrótce dochodzi do kolejnego morderstwa.

Osuwisko okładka książki
Osuwisko – okładka książki
fot. Roman Soroczyński

Kinga Wójcik pochodzi z rodziny policyjnej. Z wykształcenia jest politologiem: ukończyła Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Jest autorką serii kryminałów o komisarz Lenie Rudnickiej: Poryw, Spektakl, Osadzony i Szreń.

Śledztwo wcale nie jest łatwe – choćby z powodu problemów utrzymania pewnych jego aspektów w tajemnicy:

… wystarczyło, że któryś z miejscowych policjantów szepnął słowo jednej osobie, a wieści rozchodziły się lotem błyskawicy.

W dodatku Lena Rudnicka musi zmierzyć się również z aspirant Darią Sobczak, która właśnie wróciła z urlopu macierzyńskiego i nie kryje niechęci do nowej koleżanki, oraz z nieoczekiwanymi ambicjami swojego partnera, a także z odkryciem, które mocno skomplikuje jej życiowe plany. Jest ona jednak znakomitą policjantką i rozwiązała zagadkę z przeszłości, wyjaśniając jej związki z teraźniejszością. Ale piszący te słowa uczciwie przyznaje, że po przeczytaniu Osuwiska odczuwa pewien niedosyt. Sądzę, że będę musiał sięgnąć do poprzednich tomów serii.

  • Kinga Wójcik,
    Osuwisko – piąty tom serii o komisarz Lenie Rudnickiej
  • Redaktor prowadzący: Anna Derengowska
  • Redakcja: Joann Serocka
  • Korekta: Małgorzata Denys
  • Projekt okładki: Paweł Panczakiewicz
  • Zdjęcia na okładce: © Ruzha Valczeva / Arcangel
  • Łamanie: Ewa Wójcik
  • Wydawca: : Prószyński Media Sp. z o.o., Warszawa 2022
  • ISBN 978-83-8295-104-2

Trzecia z omawianych książek, Samotne serca, jest seryjna w podwójnym znaczeniu. Jej autorka, Lisa Gray, prezentuje czwarty tom cyklu o detektyw Jessice Shaw, która idzie tropem… wielokrotnego (by po raz kolejny nie użyć słowa „seryjnego”) mordercy. Od razu zaznaczę, że i tej bohaterki do tej pory nie „znałem”. Swobodnie jednak można czytać tę książkę jako odrębną pozycję.

Do Jessiki Shaw zgłasza się Christine Ryan, która rozpaczliwie próbuje odszukać przyjaciółkę z dzieciństwa, Veronicę Lowe. Kobieta zniknęła w tajemniczych okolicznościach ponad piętnaście lat temu, krótko po urodzeniu dziecka, którego ojcem był osadzony w celi śmierci seryjny morderca Travis Dean Ford.

Lisa Gray pracowała w Presss Association, pisząc o rozgrywkach piłkarskich. Publikowała również felietony o książkach w „Daily Record Saturday Magazine”. Zadebiutowała powieścią We mgle, która była pierwszym spotkaniem czytelników z Jessiką Shaw. Książka ta trafiła na listy bestsellerów „Washington Post” i „Wall Streen Journal”, była również bestsellerem wśród e-booków Amazona. Później Lisa Gray wydała kolejne powieści o prywatnej detektywce: Ukryte, Bez powrotu oraz omawiane Samotne serca.

Samotne serca okładka książki
Samotne serca – okładka książki
fot. Roman Soroczyński

Jessica odkrywa, że zarówno Veronica jak i Jordana należały do Klubu Samotnych Serc, zrzeszającego kobiety korespondujące z więźniami. Wie, że musi odnaleźć Veronicę, zanim zrobi to zabójca. Tym bardziej, że wdowa po Fordzie, Jordana, zostaje zamordowana w ten sam sposób co ofiary jej męża. Jessica obawia się, że Veronicę i jej córkę może wkrótce spotkać ten sam los. O ile w ogóle jeszcze żyją… Jednak w trakcie śledztwa zaczyna odnosić wrażenie, że ją samą też ktoś śledzi. Travis od lat nie żyje. Kto więc poluje na “samotne serca”? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć na stronach tej niesamowitej historii kryminalnej.

  • Lisa Gray, Samotne serca
  • Tłumaczenie: Joanna Golik-Skital
  • Redaktorka prowadząca: Małgorzata Hlal
  • Redakcja: Jacek Ring
  • Korekta: Anna Brzezińska, Beata Wójcik
  • Skład: TYPO Marek Ugorowski
  • Cover design © Dominic Forbes
  • Adaptacja okładki: Paweł Panczakiewicz
  • Wydawca: Słowne (dawniej: Burda Książki), Warszawa 2022
  • ISBN 978-83-8251-284-7
11 października 2022 07:55
[fbcomments]